Champions League: Η Ίντερ πήρε το ντέρμπι με την Μπαρτσελόνα, η Νάπολι έβαλε έξι στον Άγιαξ στην Ολλανδία - Δείτε τα γκολ

Τα αποτελέσματα στα ματς των 22:00 στο Champions League: Ίντερ-Μπαρτσελόνα 1-0, Άγιαξ-Νάπολι 1-6, Λίβερπουλ-Ρέιντζερς 2-0, Πόρτο-Λεβερκούζεν 2-0, Μπριζ-Ατλέτικο 2-0,  Άιντραχτ-Τότεναμ 0-0

ajax-napoli-m

Στα 24 γκολ σταμάτησαν οι ομάδες στο πρώτο μέρος της 3ης αγωνιστικής των ομίλων του Champions League που εξελίχθηκε σε θρίαμβο των Ιταλών.

Κι αν η νίκη της Ίντερ επί της Μπαρτσελόνα είναι πολύ σημαντική (λόγω ονομάτων αλλά και ουσίας αφού οι νερατζούρι άφησαν τρίτους τους μπλαουγκράνα), ο θρίαμβος της Ναπολι στην έδρα του Άγιαξ έκανε πολύ μεγαλύτερο θόρυβο καθώς το 6-1 είναι η πιο βαριά εντός έδρας ήττα στην ιστορία της Ολλανδικής ομάδας.

Οι παρτενοπέι έκαναν με εκκωφαντικό τρόπο το 3χ3 (όπως κι η Μπάγερν νωρίτερα), αλλά το ίδιο κατάφερε και η απίθανη Μπριζ που νίκησε με 2-0 την Ατλέτικο Μαδρίτης για τον 2ο όμιλο.

Ξεκινώντας από τον πρώτο όμιλο, τέτοιο εφιάλτη οι οπαδοί του Αίαντα δεν μπορούσαν να φανταστούν.

Ο Άγιαξ προηγήθηκε μόλις στο 9' με τον Κούντους, αλλά αυτό αποδείχθηκε μέγα λάθος καθώς πριν κλείσει το ημίχρονο η Νάπολι είχε πετύχει τέσσερα γκολ! Στο δεύτερο έφτασε στα έξι και έτσι διατηρήθηκε η παράδοση που θέλει τον Αίαντα να αδυνατεί να κερδίσει εντός έδρας ιταλική ομάδα (τελευταία φορά το 2-1 επί της Ρόμα το 2002).

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cndg1p0kqjk1)

Στο άλλο ματς η Λίβερπουλ έκανε το 2χ2 εντός έδρας κόντρα στους Ρέιντζερς χάρις στα γκολ των Αλεξάντερ-Άρνολντ και Σαλάχ (πέναλτι) με βασικό τον Κώστα Τσιμίκα.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cndghko439f5)

Στον 2ο όμιλο η Μπριζ δεν μοιάζει καθόλου με... βελγικό ανέκδοτο καθώς λύγισε εντός έδρας και την Ατλέτικο Μαδρίτης.

Οι πρωταθλητές Βελγίου φιγουράρουν στην κορυφή του ομίλου και ονειρεύονται την πρώτη τους παρουσία σε νοκ άουτ ματς του Champions League χάρις στα γκολ των Σοβά 36΄, Γιουτλά 62΄.

Η Ατλέτικο έχασε μεγάλη ευκαιρία να μπει στο ματς στο 75' με τον Γκριεζμάν να στέλνει το πέναλτι που εκτέλεσε στο δοκάρι.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cndgd5zsr6ax)

Στο άλλο ματς αφού στο πρώτο ημίχρονο Πόρτο και Λεβερκούζεν είδαν το VAR να τους ακυρώνει από ένα γκολ και μάλιστα στο γκολ των Πορτογάλων να δίνεται πέναλτι για τους Γερμανούς (αλλά ο Σικ αστόχησε), οι Πορτογάλοι πήραν τη νίκη στο δεύτερο ημίχρονο. Κι αυτοί ήταν οι πρώτοι τους πόντοι στον όμιλο που τους κρατούν ζωντανούς στη μάχη της πρόκρισης.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cndg4l92rdb5)

Στον τρίτο όμιλο ένα γκολ του Χακάν Τσαλχάνογλου στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ήταν αυτό που χάρισε τη νίκη στην Ίντερ κόντρα στην Μπαρτσελόνα, που έχασε δεύτερο σερί ματς (το προηγούμενο στο Μόναχο).

Οι Καταλανοί είχαν 70% κατοχή στο πρώτο ημίχρονο, αλλά από ουσία μηδέν και στο 45'+2' ο Τσαλχάνογλου με συρτό σουτ πέτυχε το 1-0.

Στο β' ημίχρονο η Μπαρτσελόνα πίεσε, είχε δοκάρι με τον Ντεμπελέ και ακυρωθέν γκολ του Πέδρι (χέρι του Φατί), ενώ φωνάζει για πέναλτι που δε δόθηκε (ούτε μέσω VAR) για χέρι του Ντάμφρις.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cndghknqqj3d)

Στον 4ο όμιλο η Τότεναμ έχασε ευκαιρίες με το τσουβάλι, αλλά όσο περνούσε η ώρα τόσο απειλούσε κι η Άιντραχτ με το 0-0 να αφήνει τα πάντα ανοικτά στον όμιλο.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cndgdr64fhe1)

Στους αγώνες που διεξήχθησαν νωρίτερα, η Μπάγερν διέλυσε με 5-0 την Πλζεν και η Μαρσέιγ με 4-1 την Σπόρτινγκ Λισαβόνας.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 3ης αγωνιστικής των ομίλων του Champions League:

1ος όμιλος
Άγιαξ-Νάπολι 1-6 (9΄ Κούντους - 18΄, 47΄ Ρασπαντόρι, 33΄ Ντι Λορέντσο, 45΄ Ζιελίνσκι, 63΄ Κβαρατσκέλια, 81΄ Σιμεόνε)

Λίβερπουλ-Ρέιντζερς 2-0 (7΄ Αλεξάντερ-Αρνολντ, 53΄πεν. Σαλάχ)

Βαθμολογία (σε 2 αγ.)
Νάπολι 9
Λίβερπουλ 6
Άγιαξ 3

Ρέιντζερς 0

2ος όμιλος
Μπριζ-Ατλέτικο Μαδρίτης 2-0 (36΄ Σοβά, 62΄ Γιουτλά)

Πόρτο-Μπάγερ Λεβερκούζεν 2-0 (69΄ Ζαϊντού, 87΄ Γκαλένο)

Μπριζ 9
Ατλέτικο Μαδρίτης 3
Λεβερκούζεν 3
Πόρτο 3

3ος όμιλος
Μπάγερν-Βικτόρια Πλζεν 5-0
(7΄, 50΄ Σανέ, 13΄ Γκνάμπρι, 21΄ Μανέ, 59΄ Τσούπο-Μότινγκ)

Ίντερ-Μπαρτσελόνα 1-0 (45΄+2 Τσαλχάνογλου)

Μπάγερν 9
Ιντερ 6
Μπαρτσελόνα 3
Πλζεν 0

4ος όμιλος
Μαρσέιγ-Σπόρτινγκ Λισαβόνας 4-1 (13΄ Σάντσες, 16΄ Χαρίτ, 28΄ Μπαλέρντι, 84΄ Μπεμπά - 1΄ Τρινκάο)

Αϊντραχτ Φρ.-Τότεναμ 0-0