Premier League: Νέα γκέλα για Λίβερπουλ, νίκη στις καθυστερήσεις η Τσέλσι

Οι εντός έδρας απώλειες της Λίβερπουλ στην Premier League συνεχίζονται καθώς μετά από ένα απίθανο ματς ήρθε 3-3 με την Μπράιτον - Νίκη στο 90' για την Τσέλσι

26265296
Ανατροπή στην ανατροπή στο Άνφιλντ και δύο νέοι χαμένοι βαθμοί για τη Λίβερπουλ που πλέον είναι στο -11 από την πρωτοπόρο Άρσεναλ!

Με τον Τσιμίκα βασικό, η ομάδα του Κλοπ βρέθηκε να χάνει 0-2, έκανε την ανατροπή, αλλά ένα νέο τραγικό λάθος στην άμυνα έφερε την ισοφάριση.

Ο Τροσάρντ πάγωσε το Άνφιλντ με τα δυο γκολ που πέτυχε στο 4' και στο 18' εκμεταλλευόμενος τις παιδικές ασθένειες της άμυνας των γηπεδούχων.

Ο Φιρμίνιο μείωσε πριν το ημίχρονο και ισοφάρισε νωρίς στο δεύτερο για να κάνει την ανατροπή η Λίβερπουλ με αυτογκόλ του Γουέμπστερ. Ωστόσο ένα νέο λάθος του Φαν Ντάικ στο 84' έδωσε γκολ δώρο στον Τροσάρντ για το τελικό 3-3.

Ο Πιερ-Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ σκόραρε στην επιστροφή του στην Premier League, όμως ο νεαρός Γκάλαχερ, ο οποίος πέρσι αγωνίστηκε δανεικός από την Τσέλσι στην Πάλας, ήταν αυτός που επέτρεψε στον Γκρέιαμ Πότερ να πανηγυρίσει τη νίκη, στο ντεμπούτο του στον πάγκο της Τσέλσι σε αγώνα πρωταθλήματος.

Οι «μπλε» βρέθηκαν να χάνουν από τη συμπολίτισσα Κρίσταλ Πάλας στο «Σέλχαρστ Παρκ», από γκολ του Εντουάρ, ο Ομπαμεγιάνγκ ισοφάρισε και ο 22χρονος μέσος, που μπήκε αλλαγή στο 76΄, με ωραίο σουτ στο 90΄ έδωσε το «τρίποντο» στην Τσέλσι.

«Μαύρη μέρα» είχε η Φούλαμ, η οποία γνώρισε τη συντριβή (4-1) από τη Νιούκαστλ στο «Κρέιβεν Κότατζ», παίζοντας με δέκα παίκτες από το 8ο λεπτό, λόγω αποβολής του Τσαλόμπα, ενώ είδε τον Αλεξάντερ Μίτροβιτς να αποχωρεί τραυματίας πριν τελειώσει το πρώτο ημίχρονο.

Τρία γκολ μέσα σε ένα πεντάλεπτο (49΄-54΄) έκριναν την αναμέτρηση στο «Σεντ Μέρις», όπου η Εβερτον νίκησε με ανατροπή 2-1 τη Σαουθάμπτον, ενώ ισόπαλος χωρίς τέρματα έληξε ο αγώνας της Μπόρνμουθ με τη Μπρέντφορντ.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 9ης αγωνιστικής στην Premier League έχουν ως εξής:
Άρσεναλ-Τότεναμ 3-1 (20΄ Παρτέι, 49΄ Ζεσούς, 67΄ Τζάκα - 31΄πεν. Κέιν)

Μπόρνμουθ-Μπρέντφορντ 0-0

Κρίσταλ Πάλας-Τσέλσι 1-2 (7΄ Εντουάρ - 38΄ Ομπαμεγιάνγκ, 90΄ Γκάλαχερ)

Φούλαμ-Νιούκαστλ 1-4 (88΄ Ριντ - 11΄ Γουίλσον, 33΄, 57΄ Αλμιρόν, 43΄ Λόνγκσταφ)

Λίβερπουλ-Μπράιτον 3-3 (34΄, 54΄ Φιρμίνο, 63΄αυτ. Γουέμπστερ - 4΄, 18΄, 83΄ Τροσάρντ)

Σαουθάμπτον-Έβερτον 1-2 (49΄ Αρίμπο - 52΄ Κόουντι, 54΄ ΜακΝιλ)

Γουέστ Χαμ-Γουλβς 19:30