Φενέρμπαχτσε - Αναντολού Εφές 62-71: Επίδειξη δύναμης κόντρα στη Φενέρ του Ιτούδη

Ο πρώτος τίτλος της σεζόν κατέληξε στα χέρια των παικτών της Αναντολού Εφές και του προπονητή Εργκίν Αταμάν

FdwsDisX0AIF-pA
Η πρωταθλήτρια Ευρώπης κατέκτησε το τουρκικό Super Cup, πιο γνωστό στη γειτονική χώρα και ως «Κύπελλο του Προέδρου» καθώς στον τελικό επικράτησε της Φενέρ του Δημήτρη Ιτούδη με 71-62.

Μάλιστα η διαφορά ήταν σταθερά μεταξύ 15 και 19 πόντων στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, ενώ είχε φτάσει και στο +20 για λογαριασμό της Εφές (45-25) στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου.

Παρόλα αυτά η Φενέρ δεν παράτησε το ματς και προσπάθησε να το γυρίσει στην τελευταία περίοδο χάρη στα τρίποντα των Γουίλμπεκιν και Χέιζ, ενώ ο Μαχμούτογλου έφερε την ομάδα του σε απόσταση δύο κατοχών (60-66) ένα λεπτό πριν από το τέλος του αγώνα. Ουσιαστικά και έως εκείνο το σημείο, η Φενέρ είχε πραγματοποιήσει επιμέρους σκορ 24-12 και έδειχνε ότι μπορούσε να αλλάξει τα δεδομένα του ματς.

Κάτι τέτοιο δεν έγινε. Η Φενέρμπαχτσε κατάφερε να διατηρήσει ό,τι με... κόπο είχε χτίσει σε όλη τη διάρκεια του προηγούμενου ματς και να φτάσει στην κατάκτηση του τροπαίου. Ο Άντε Ζίζιτς ήταν ο καλύτερος παίκτης των νικητών, ενώ ακολούθησαν οι Βασίλιε Μίτσιτς και Γουίλ Κλάιμπερν.

Να σημειωθεί ωστόσο ότι η Φενέρ αγωνίστηκε χωρίς τους Μπούκερ και Τζεκίρι λόγω των περιορισμών που υπάρχουν στην τουρκική λίγκα, ενώ η Εφές δεν είχε τον τραυματία, Σέιν Λάρκιν.

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 23-42, 36-54, 62-71

Έντεκα νεκροί, 50 αγνοούμενοι στην προχθεσινή επίθεση τζιχαντιστών στη Μπουρκίνα Φάσo - Δείτε βίντεο

Το «Χαμόγελο του Παιδιού» είχε ενημερώσει για την «κόλαση» της Φαίης

Ζωγράφου: Ο 30χρονος «Έσκο», οι ληστείες, η απαγωγή γιου δημοσιογράφου και τα μοιραία λάθη