Ρεάλ - Μπαρτσελόνα 89-83: Με κορυφαίο τον Ταβάρες η... βασίλισσα στο θρόνο του Supercopa - Δείτε βίντεο

Μετά από ένα... θρίλερ που κρίθηκε στην παράταση, η Ρεάλ επικράτησε της Μπαρτσελόνα με 89-83 και έκανε δικό της το Supercopa - Πρώτος τίτλος στην καριέρα του Τσους Ματέο σαν head coach της «Βασίλισσας»

Supercopa
Ματσάρα είδαμε στον τελικό του Supercopa. Το clasico μεταξύ Ρεάλ και Μπαρτσελόνα, είχε νικητές τους Μαδριλένους που τελικά επικράτησαν με 89-83 μετά από θρίλερ το οποίο κρίθηκε στην παράταση. Στην κανονική διάρκεια ο Ντεκ έχασε την ευκαιρία να χαρίσει νωρίτερα το τρόπαιο στους Μαδριλένους, όμως ήταν κομβικός στην παράταση με κρίσιμες βολές και μεγάλες άμυνες.

Για τη Ρεάλ πρώτος σκόρερ ήταν ο Ταβάρες με 24 πόντους, 5 τάπες, 12 ριμπάουντ και 40 στην αξιολόγηση, ενώ 14 είχε ο Γιουλ και 15 ο Ντεκ.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cn5pjcssjg5t)

Στον αντίποδα ο Σανλί είχε 21 πόντους, ενώ ο Λαπροβίτολα είχε 12 με 14 ασίστ, αλλά με 4/12 σουτ.

Πάντως στη Ρεάλ ανησυχούν για την κατάσταση του Ρούντι Φερνάντεθ, ο ο οποίος έπεσε άτσαλα στο παρκέ σε προσπάθειά του να σκοράρει και αποχώρησε κρατώντας τον καρπό του. Αυτός ήταν και ο πρώτος τίτλος στην καριέρα του Τσους Ματέο σαν head coach της... Βασίλισσας.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cn5pkr1re47l)

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες δυσκολεύτηκαν πολύ στην επίθεση, κάτι που δείχνει και το σκορ, με τη Ρεάλ να προηγείται με 17-15. Στο δεύτερο μισό της δεύτερης περιόδου, η ομάδα του Γιασικεβίτσιους πήρε τα ηνία του ματς και προηγήθηκε με 21-28 χάρη στον Βέσελι. Οι Μαδριλένοι προσπάθησαν, αλλά δεν κατάφεραν να πλησιάσουν στο ημίχρονο και πήγαν στα αποδυτήρια με τον Μούσα να κάνει το 29-37.

Στα τελευταία λεπτά της τριτης περιόδου, ανέλαβε δράση ο Σέρχιο Γιουλ και με τρία τρίποντα, μετέτρεψε το 44-49 σε 55-49, με τους Καταλανούς να δείχνουν ανήμποροι να αντιδράσουν. Μια τριποντάρα του Ρούντι από τα 9 μέτρα έκανε το 58-51 στο 32', όμως ο Σανλί που ήταν εντυπωσιακός στο ματς δεν άφησε τη Βασίλισσα να ξεφύγει.

To ματς έγινε θρίλερ στα τελευταία λεπτά, με τον Ντεκ να ισοφαρίζει σε 65-65 στο 37'. O Tαβάρες έκανε το 71-69 με δύο βολές στα 50 δευτερόλεπτα, ενώ ο Τόμπι ισοφάρισε σε 71-71 στα 15 δευτερόλεπτα. Ο Ντεκ πήρε την ευθύνη, αλλά αστόχησε και το ματς πήγε στην παράταση. O Nτεκ έκανε το 83-81, ένα λεπτό πριν το τέλος, όμως ο Γιοκουμπάιτις ισοφάρισε. Ο Γιαμπουσέλε έγραψε το 85-83, ενώ ο Λαπροβίτολα αστόχησε στα 24 δευτερόλεπτα σε τρίποντο. Ο Ντεκ πήγε στις βολές και με 2/2 καθάρισε το ματς και τον τίτλο.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 29-37, 55-49, 71-71, 89-83 (παρ.)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cn5pty42murd)

Τουρκία: Fake news από το Anadolu με φωτογραφίες πολεμικών πλοίων σε Λέσβο και Σάμο

Σύρος-Μύκονος: Καταγγελία για λαδώματα υπαλλήλων της πολεοδομίας

Βρετανός περιγράφει την κόλαση που έζησε στα χέρια Ρώσων βασανιστών - «Είμαι ο θάνατός σου»