Παναθηναϊκός - Αρμάνι Μιλάνο 64-77: Τον «προσγείωσε» στο ΟΑΚΑ

Ο Παναθηναϊκός δεν είχε το ίδιο καλό πρόσωπο όπως στο ματς με την Εφές και γνώρισε την ήττα από την Αρμάνι Μιλάνο (64-77) στον τελικό του 4ου τουρνουά «Παύλος Γιαννακόπουλος», με την ιταλική ομάδα να κατακτάει για δεύτερη φορά το τρόπαιο

5687218
Η ελλιπέστατη Αρμάνι Μιλάνο (σ.σ. εκτός Πάνγκος, Φόιγκτμαν, Τόνουτ, Σιλντς και Ντατόμε) φρόντισε να «προσγειώσει» τον Παναθηναϊκό μετά την εύκολη νίκη του απέναντι στην Εφές και να του... υπενθυμίσει από νωρίς «τι εστί Euroleague» και πόσο... ιδρώτα θα πρέπει να ξοδέψουν οι παίκτες του προκειμένου να είναι ανταγωνιστικοί αφήνοντας πίσω τις δύο άσχημες χρονιές.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cn4way6ptvhd)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cn4wli64jz75)

Ακόμα και έτσι, η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς ήταν μέσα στην διεκδίκηση της νίκης έως και το 35' (60-66) αλλά από τη στιγμή που η επίθεση δεν λειτούργησε όπως στον ημιτελικό και ταυτόχρονα η κούραση έκανε την εμφάνισή της, η Αρμάνι βρήκε τον τρόπο δια χειρός Μπράντον Ντέιβις να «ανοίξει» την διαφορά και να φτάσει στη νίκη. Ο Αμερικανός σέντερ έκανε την διαφορά έχοντας 20 πόντους στο ματς, ενώ «διψήφιοι» για την ιταλική ομάδα ήταν και οι Μπάρον (12π.) αι Μπαλντάσο (10π.)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cn4we16t58bl)

Από πλευράς Παναθηναϊκού (που προσπάθησε να στηριχθεί ξανά στην άμυνά του αλλά δεν ήταν εξίσου αποτελεσματικός στην επίθεση) μόνο ο Νέιτ Γουόλτερς ήταν «διψήφιος» με 10 πόντους, σ' ένα ματς όπου μοιράστηκε το σκορ και στους 10 παίκτες που χρησιμοποίησε ο Μαυροβούνιος προπονητής σε αυτό ματς. Βέβαια από την επόμενη ημέρα θα έχει στη διάθεσή του και τους Γκριγκόνις, Πονίτκα, με τον Πολωνό να δίνει το «παρών» στο ΟΑΚΑ και να χειροκροτείται από τους φίλους των «πρασίνων».

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cn4vnfz7yga1)

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να εφαρμόσει την ίδια συνταγή όπως και στο παιχνίδι με την Αναντολού Εφές, ξεκινώντας από την άμυνά του. Στόχος ήταν να μην περάσει η μπάλα στον Μέλι, να περιοριστούν τα μακρινά σουτ του Μπάρον και να δυσκολέψει τις προσπάθειες του Ντεσόν Τομας. Και σε μεγάλο βαθμό τα κατάφερε καθώς περιόρισε την Αρμάνι στους 18 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο. Ένα διάστημα όπου ξεχώρισε (και πάλι) ο Νέιτ Γουόλτερς (6π.) όπως επίσης και ο Γιώργος Παπαγιάννης. Οι «πράσινοι» είχαν φέρει το παιχνίδι στα μέτρα τους (20-18) έχοντας 6/13 εντός παιδιάς (4/10 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 6/8 βολές), κάτι που συνέχισαν και στο πρώτο δίλεπτο της δεύτερης περιόδου στο κλειστό του ΟΑΚΑ.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cn4ve5c3tsmx)

Συγκεκριμένα προηγήθηκαν με 26-23 αλλά έκτοτε ο Μπαλντάσο έμελλε να αναστατώσει την άμυνα του Παναθηναϊκού με τα μακρινά του σουτ, ενώ την ίδια ώρα η αστοχία και κάποια βιαστικά λάθη είχαν περιορίσει την επιθετική λειτουργία της ομάδας. Με επιμέρους 17-6 η Αρμάνι προηγήθηκε με 32-40 καθώς σ' εκείνο το σημείο «βρήκε» το... χέρι του και ο Μπίλι Μπάρον. Στην δεύτερη περίοδο οι «πράσινοι» αντιμετώπισαν πολλά προβλήματα στην επίθεση καθώς σημείωσαν μόλις 13 πόντους έχοντας 4/10 δίποντα και 0/3 τρίποντα! Αντίθετα δέχθηκαν 22 πόντους από την ιταλική ομάδα, η οποία στην 2η περίοδο μέτρησε 3/6 τρίποντα και 4/8 δίποντα!

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cn4ula4pzmhd)

Η Αρμάνι συνέχισε στο ίδιο μοτίβο και στο πρώτο τρίλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου έχοντας πάρει και διαφορά εννέα πόντων (37-46) χάρη στον Μπράντον Ντέιβις ο οποίος «πήρε» τις πρώτες επιθέσεις πάνω του. Ένα μίνι 5-0 των «πρασίνων» τους έφερε σε απόσταση δύο κατοχών (42-46 στο 24') ενώ ο Άντριου Άντριους αστόχησε σε τρίποντο για τη μικρότερη διαφορά σ' εκείνο το σημείο.

5687321
5687317
5687316
5687326

Στο 27' ο Παναθηναϊκός μείωσε στο καλάθι (51-53) ύστερα από τρίποντο του Πάρις Λι ωστόσο δεν μπόρεσε να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του ένα λεπτό αργότερα. Το 3ο δεκάλεπτο έκλεισε με την Αρμάνι στο +5 (53-58), σ' ένα ματς όπου τον πρώτο λόγο είχαν οι άμυνες και των δύο ομάδων.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cn4wj67lqzyh)

Από τη στιγμή που ο Παναθηναϊκός «πέταγε» τις ευκαιρίες για να μειώσει περισσότερο τη διαφορά ή ακόμα να ισοφαρίσει και να προσπεράσει, η Αρμάνι Μιλάνο πραγματοποίησε σερί 8-0 από το 53-55 του 29' και πήρε για πρώτη φορά «διψήφια» διαφορά στο σκορ (53-63 στο 32' και 56-66 στο 33'). Προς στιγμήν το «τριφύλλι» μείωσε στους έξι πόντους (60-66 στο 35') αλλά ο Μπράντον Ντέιβις συνέχισε να κάνει δύσκολη τη ζωή της «πράσινης» άμυνας με αποτέλεσμα να διατηρηθεί η διαφορά σε διψήφια νούμερα και να φτάσει και στους 15 πόντους (60-75) δύο λεπτά πριν από το τέλος με σερί 9-0.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 33-40, 53-58, 64-77

Τζο Μπάιντεν: «Ήταν 12 ετών, ήμουν 30...» - Τι εννοούσε ο πρόεδρος; - Δείτε βίντεο

Χουλουσί Ακάρ: Η Τουρκία έχει δικαίωμα στην αυτοάμυνα - Καλό είναι οι Έλληνες να γνωρίζουν κολύμπι

Δέσποινα Μοιραράκη: Η σύλληψη στην Τεχεράνη και όσα έζησε - «Φαινόταν η φράντζα μου»