Ολυμπιακός - Χάποελ Χολόν 88-77: «Καθάρισαν» Πίτερς και Λαρεντζάκης

Ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε απέναντι στην Χάποελ Χολόν για την πρώτη μέρα του «Νεόφυτος Χανδριώτης» αλλά έφτασε στη νίκη

5686348
Ο Ολυμπιακός ήταν η ομάδα που μπήκε με το πόδι κολλημένο στο γκάζι, κυρίως λόγω της παρουσίας του Τόμας Γουόκαπ. Ο Αμερικανός με δύο τρίποντα και μία ασίστ ήταν ο λόγος για το 13-2 μετά από μόλις τρία λεπτά παιχνιδιού.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cn41bo4cx97l)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cn40zfqtplm9)

Το ποσοστό του Ολυμπιακού όμως σταδιακά έπεφτε, φτάνοντας στο 4/9 και η Χάποελ βρήκε τρόπο να επιστρέψει από το 16-5 στο 19-14 με το φινάλε της πρώτης περιόδου.

Ο Γκούντες προσπάθησε να περιορίσει τους «ερυθρολεύκους» με μία ζώνη 2-3, αλλά η δεύτερη πεντάδα παρότι δεν είχε Γουόκαπ, είχε... Λαρεντζάκη. Δύο δικά του τρίποντα έφεραν τη διαφορά ξανά στους 11 (25-14 στο 11'), αλλά οι Ισραηλινοί επέστρεψαν πριν το ημίχρονο.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cn40aw5k7am1)

Ο Κάντζι πήρε ορισμένες μάχες από τον Μπολομπόι στο ποστ και η αστοχία από το μακρινό σουτ έφερε το επιμέρους 1-11, για το 29-28, τέσσερα λεπτά πριν το ημίχρονο.

Μάλιστα με ένα τρίποντο του Κάντζι και ένα έμμεσο τέτοιο του Μισγκάβ, η Χάποελ κατάφερε να ισοφαρίσει στους 36 πόντους πριν το φινάλε του πρώτου μέρους, με τον Ολυμπιακό να εκτελεί στο διάστημα εκείνο 8/25 τρίποντα και 5/7 δίποντα.

Τα δεδομένα άλλαξαν μόλις ο Πίτερς... άρπαξε φωτιά από την περίμετρο. Με 3/3 τρίποντα οδήγησε την επίθεση του Ολυμπιακού ως το 55-49, αλλά οι πρωταθλητές Ισραήλ πάντοτε έβρισκαν τρόπο να διατηρηθούν κοντά στο σκορ. Με δύο ακόμα μακρινά σουτ των ψηλών τους, του Κάντζι και του Τζόουνς μείωσαν σε 57-54, μένοντας κοντά στο σκορ με τις βολές των Τζόουνς και Ντόουσον, αλλά ένα τρίποντο του Παπανικολάου στη λήξη διαμόρφωσε το 65-59, με τους Πειραιώτες να σκοράρουν 29 στην περίοδο.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cn3ywidx7t75)

Χωρίς σκορ για το πρώτο τετράλεπτο της τελευταίας περιόδου, είδε αυτήν τη μικρή του διαφορά να εξαφανίζεται και τον Ράγκλαντ να δίνει προβάδισμα με 65-67 στη Χολόν, για να απαντήσει ο Ολυμπιακός με δύο καλάθια του Φαλ και του Βεζένκοβ και ακολούθησαν δύο τρίποντα των ΜακΚίσικ, Λαρεντζάκη για το 75-67. Το 12-0 σερί του Ολυμπιακού τον έφερε στο +10 με 4' για το τέλος και η Χολόν είχε ένα... βουνό να ανέβει. Ο Ράγκλαντ το πάλεψε αλλά η οντότητα του Φαλ στη ρακέτα και τα hustle plays του Λαρεντζάκη έδειξαν τον δρόμο, με τον Βεζένκοβ να δίνει τη χαριστική βολή για το 85-74, 1:40 πριν την τελική κόρνα. Το μόνο που απέμενε ήταν το πού... θα κάτσει η μπίλια για το σκορ, με τον Ολυμπιακό να παίρνει την πέμπτη του νίκη σε ισάριθμα φιλικά με 88-77.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 36-36, 65-59, 88-77

Αθώος δήλωσε ο Φουρθιώτης για τις «στημένες» επιθέσεις στο σπίτι του, μίλησε για «σενάριο» των αστυνομικών

Βίντεο: Ο γιος του Μπάιντεν κάνει νεροτσουλήθρα γυμνός και διασκεδάζει με πόρνες

Με μεσολάβηση Αμπράμοβιτς απελευθερώθηκαν οι Βρετανοί αιχμάλωτοι των Ρώσων – Η «βασιλική» πτήση με ιδιωτικό τζετ