Europa Conference League: «Χαστούκι» για Απόλλωνα Λεμεσού, διπλό για Γουέστ Χαμ, Βιγιαρεάλ - Δείτε τα γκολ

Η ομάδα της Κύπρου δέχθηκε νέο «πλήγμα» αυτή τη φορά εντός έδρας από την Ντνίπρο (1-3) και έχασε έδαφος στη μάχη της πρόκρισης -  Νίκες και κορυφή για Γουέστ Χαμ και Βιγιαρεάλ, ήττα για τη Φιορεντίνα

dnipro
Από το κακό στο χειρότερο συνεχίζεται η πορεία του Απόλλωνα Λεμεσού στο φετινό Conference League. Μετά την ισοπαλία χωρίς σκορ στην έδρα της πρωτάρας Βαντούζ, οι Κύπριοι έχασαν με κάτω τα χέρια εντός έδρας από την Ντνίπρο (1-3) και μαζί σημαντικό έδαφος σε ό,τι έχει να κάνει με την πρόκριση από τον πέμπτο όμιλο.

Με τρία γκολ από το πρώτο μέρος (δύο ο Ντόβμπικ, ένα Ρουμπτσίνσκι), ο ουκρανικός σύλλογος δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στους γηπεδούχους, που το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν με τον Πίττα στο 57ο λεπτό. Στο άλλο ματς του ομίλου, η Άλκμααρ χωρίς τους Παυλίδη (τραυματίας) και Χατζηδιάκο (στον πάγκο), επιβλήθηκε της ομάδας από το Λιχτενστάιν πιο δύσκολα απ’ ό,τι δείχνει το τελικό 4-1, αφού στο ημίχρονο το σκορ ήταν ισόπαλο και χρειάστηκε η αποβολή του Μπούχελ στο 61’ για να αλλάξουν οι ισορροπίες. Μπέουκεμα στο 81’ και Σουγκαβαρά-Ντε Βιτ στις καθυστερήσεις διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cmx7bgdhq91t)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cmxcl6jgnv5l)

Νικηφόρα συνέχισαν και οι δύο Έλληνες της Σίβασπορ. Δημήτρης Γούτας και Χάρης Χαρίσης αγωνίστηκαν βασικοί και στα 90’ στο εκτός έδρας παιχνίδι κόντρα στην Κλουζ και χάρη στο γκολ του Γκραντέλ με εύστοχο πέναλτι από το 28’, πανηγύρισαν το τρίποντο που ανέβασε τον τουρκικό σύλλογο στους τέσσερις βαθμούς, όσους έχει και η Σλάβια Πράγας στον 7ο όμιλο (3-2 την Μπαλκάνι από το Κόσοβο).

Στα «βαριά» χαρτιά της διοργάνωσης, Γουέστ Χαμ και Βιγιαρεάλ έκαναν το 2Χ2 με διπλό σε Δανία και Ισραήλ αντίστοιχα. Οι Χάμερς επικράτησαν της Σίλκεμποργκ με 3-2 και με ανατροπή, χάρη σε τρία γκολ από το 13’ ως το 38’ από Λανζίνι, Σκαμάκα και Ντόσον.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cmrbxlef9qv5)

Το δε Κίτρινο Υποβρύχιο υπερκέρασε το εμπόδιο της Χάποελ Μπερ Σεβά με 2-1, έχοντας προηγηθεί από το 28’ με πέναλτι του Μοράλες και απαντώντας μέσα σε τέσσερα λεπτά (67’ Μπαένα) στην προσωρινή ισοφάριση των γηπεδούχων με τον Χατουέλ (63’).

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cmxcba1i7lxl)

Αντίθετα, η Φιορεντίνα συμπλήρωσε σχεδόν έναν μήνα χωρίς νίκη ανεξαρτήτως διοργάνωσης (από 18 Αυγούστου), γνωρίζοντας βαριά ήττα στην Τουρκία από την Μπασάκσεχιρ. Γκιουρλέρ (δύο γκολ) και Τραορέ «χτύπησαν» αμφότεροι στο δεύτερο μέρος, οι Βιόλα έχασαν και τον Ικονέ με δεύτερη κίτρινη κάρτα και τα πράγματα δεν πηγαίνουν καθόλου καλά για το σύνολο του Βιντσέντζο Ιταλιάνο.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cmxaize1opox)