Conference League: Νίκη με ανατροπή για Γουέστ Χαμ, μεγάλο διπλό για την Αλκμάαρ - Δείτε γκολ

Η δύσκολη νίκη της Γουέστ Χαμ ( επί της Στεάουα με 3-1, το σπουδαία διπλό της Αλκμάαρ επί της Ντνίπρο και η άνετη επικράτηση της Βασιλείας επί της Πιούνικ ξεχώρισαν στο δεύτερο σκέλος της 1ης αγωνιστικής των ομίλων του Conference League

26164317
Η Στεάουα "στρίμωξε" για ένα ημίχρονο τη Γουέστ Χαμ, παίρνοντας προβάδισμα με το γκολ του Κορντέα από το 34', όμως τα "σφυριά" αντέδρασαν στο δεύτερο 45λεπτο και με τρία γκολ σε διάστημα 23 λεπτών (Μπόουεν, Έμερσον, Αντόνιο) έφτασαν σε μία πολύ σημαντική νίκη στην πρεμιέρα τους στον 2ο όμιλο.

Στο Κόζιτσε της Σλοβακίας, έδρα της Ντνίπρο λόγω της ρωσικής εισβολής στην Ουκρανία, η Αλκμάαρ -χωρίς τον τραυματία Βαγγέλη Παυλίδη στη σύνθεσή ης- έφτασε σε ένα πολύ σημαντική νίκη με 1-0 χάρις στο γκολ του Ντε Βιτ στο 63'. Ο Παντελής Χατζηδιάκος ξεκίνησε βασικός στο δεξιό άκρο της άμυνας κι αντικαταστάθηκε στο 62'.

Εύκολη νίκη και για τη Βασιλεία επί της αξιόμαχης Πιούνικ με 3-1, χάρις στα δύο γκολ του Μπέργκερ στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ η Σλάβια Πράγας έχασε μεγάλη ευκαιρία να φυγει με το διπλό από την Τουρκία κόντρα στη Σϊβασπορ, καθώς ο Πρόβοντ έχασε πέναλτι στο 90+3' και παρέμεινε το 1-1 που είχε διαμορφωθεί από νωρίς με τα γκολ των Σαμπά κι Ολαγίνκα.

Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν τον αγώνα με δέκα παίκτες μετά την αποβολή του Κεϊτά στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ενώ ο Δημήτρης Γούτας έπαιξε σε όλο το 90λεπτο για τη Σίβασπορ.

Η Φιορεντίνα έπαιξε με τη... φωτιά για πολύ ώρα και μολονότι προηγήθηκε με τον Μπαράκ, δέχθηκε την ισοφάριση από τον Ίλιτς στο 74' κι έπεσε θύμα έκπληξης, παραχωρώντας ισοπαλία 1-1 στη λετονική RFS.

Η Βιγιαρεάλ ανέτρεψε το γκολ που δέχθηκε μόλις στο 2' από τον Σκόρας, σκόραρε τρεις φορές απέναντι στη Λεχ Πόζναν, αλλά δεν μπόρεσε να εδραιώσει τη νίκη της, καθώς οι Πολωνοί αντέδρασαν κι εφεραν το ματς στο 3-3 με τα γκολ του Ίσακ. Τη λύση έδωσε εντέλει για τα "κίτρινα υποβρύχια" ο Κοκελίν στο 89', χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Η Μπασακσεχίρ έκανε... φύλλο και φτερό τη Χαρτς στην Σκωτία, βάζοντας από την 1η αγωνιστική βάσεις πρόκρισης για την επόμενη φάση, η Αούστρια Βιέννης κόλλησε στο 0-0 με την Χάποελ Μπέερ Σεβά, ενώ η Άντερλεχτ πήρε το τρίποντο έστω και δύσκολα κόντρα στη Σίλκεμποργκ, επικρατώντας με 1-0 χάρις στο πέαλτι του Σίλβα στο 81'.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 1ης αγωνιστικής των ομίλων του Europa Conference League:

1ος όμιλος
Φιορεντίνα (Ιταλία)-RFS (Λετονία) 1-1 (56΄ Μπαράκ - 74΄ Ίλιτς)

Χαρτς (Σκωτία)-Μπασακσεχίρ (Τουρκία) 0-4
(26΄ Καλντιρίμ, 67΄ Ενταγισίμιε, 75΄ αυτ. Κίνγκσλεϊ, 82΄ Οζκάν)

2ος όμιλος
Άντερλεχτ (Βέλγιο)-Σίλκεμποργκ (Δανία) 1-0 (81΄ πέν. Σίλβα)

22:00, Γουέστ Χαμ (Αγγλία)-Στεάουα Βουκ. (Ρουμανία) 3-1 (68΄ πέν. Μπόουεν, 75΄ Έμερσον, 90΄ Αντόνιο - 34΄ Κορντέα)

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cmrbxlef9qv5)

3ος όμιλος
Βιγιαρεάλ (Ισπανία)-Λεχ Πόζναν (Πολωνία) 4-3 (32΄ Τσουκουέζε, 36΄, 40΄ Άλεξ Μπαρένα, 89΄ Κοκελίν - 2΄ Σκόρας, 47΄ πέν. , 62΄ Ίσακ)

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cmr90lgkf0ep)

Aούστρια Βιέννης (Αυστρία)-Χάποελ Μπέερ Σεβά (Ισραήλ) 0-0

4ος όμιλος
Σλοβάτσκο (Τσεχία)-Παρτίζαν (Σερβία) 3-3 (5΄, 20΄ Καλαμπίσκα, 83΄ Κόζακ - 47΄, 53΄ Ντιαμπατέ, 62΄ Γκόμες)

Νις (Γαλλία)-Κολωνία (Γερμανια) 1-1 (62΄ πέν. Ντελόρ - 19΄ Τίγκες)

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cmrahdw20a7t)

5ος όμιλος
Ντνίπρο (Ουκρανία)-Άλκμααρ (Ολλανδία) 0-1 (63΄ Ντε Βιτ)

Βαντούζ (Λουξεμβούργο)-Απόλλων Λεμεσού (Κύπρος) 0-0

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cmrbsz9ru1s1)

6ος όμιλος
Μόλντε (Νορβηγία)-Γάνδη (Βέλγιο) 0-0

Σάμροκ Ρόβερς (Ιρλανδία)-Τζουργκάρντεν (Σουηδία) 0-0

7ος όμιλος
Μπαλκάνι (Κόσοβο)-Κλουζ (Ρουμανία) 1-1 (65΄ Τάσι - 90+1΄ Ματίας)

Σίβασπορ (Τουρκία)-Σλάβια Πράγας (Τσεχία) 1-1 (27΄ Σαμπά - 4΄ Ολαγίνκα)

8ος όμιλος
Βασιλεία (Ελβετία)-Πιούνικ (Αρμενία) 3-1 (23΄ πέν. Μάλες, 54΄, 77΄ Μπέργκερ - 27΄ Ντασιάν)

Σλόβαν Μπρατ. (Σλοβακία)-Ζαλγκίρις Βίλνιους (Λιθουανία) 0-0

Ζήσαμε το πιο ζεστό καλοκαίρι που έχει καταγραφεί στην Ευρώπη, σύμφωνα με την Copernicus