La Liga: Η κλάση του Μπενζεμά, έφερε ξανά τη Ρεάλ στην κορυφή, 3-1 εκτός έδρας την Εσπανιόλ - Δείτε τα γκολ

Με δύο γκολ του Καρίμ Μπενζεμά στο φινάλε, η Ρεάλ Μαδρίτης πέρασε νικηφόρα από την Βαρκελώνη, έκανε το «3 στα 3» και μοιράζεται την κορυφή της La Liga με την Μπέτις, την οποία υποδέχεται το Σάββατο

espanyol-real_karim
Η Ρεάλ τα βρήκε... σκούρα στο "RCDE Stadium" από την Εσπανιόλ και για ώρα "φλέρταρε" με την πρώτη απώλεια βαθμών στην εφετινή LaLiga, όμως την κατάλληλη στιγμή την "ξελάσπωσε" ξανά η κλάση του Καρίμ Μπενζεμά, οδηγώντας τη σε μία σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 3-1 στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής. Με τους "μερένχες" να πιάνουν πλέον στην κορυφή της βαθμολογίας την Μπέτις, έχοντας τρεις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια.

Σε ένα πολύ έντονο κι "επεισοδιακό" ματς, η "βασίλισσα" προηγήθηκε στο 12' με τον Βινίσιους, όμως το γκολ του Χοσελού λίγο πριν το ημίχρονο επανέφερε την ισορροπία. Κι ενώ όλα έδειχναν πως το παιχνίδι όδευε προς το "Χ", ο Μπενζεμά με δύο προσωπικά γκολ στο 88' και στο 10ο λεπτό των καθυστερήσεων, χάρισε το τρίποντο στους Μαδριλένους. Στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη ο Λεκόμ.

Resumen de RCD Espanyol vs Real Madrid (1-3)

Τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 3ης αγωνιστικής στη La Liga:

Τζιρόνα-Θέλτα 0-1 (49΄ Άσπας)

Μπέτις-Οσασούνα 1-0 (34΄ Ιγκλέσιας)

Ελτσε-Σοσιεδάδ 0-1 (20’ Μέντεζ)

Ράγιο Βαγεκάνο-Μαγιόρκα 0-2 (13΄ Μουρίκι, 64΄ Λι Κανγκ-Ιν)

Αλμερία-Σεβίλλη 2-1 (42΄ Ραμαζάνι, 55΄ Σαντίκ - 30΄ Τόρες)

Χετάφε-Βιγιαρεάλ 0-0

Μπαρτσελόνα-Βαγιαδολίδ 4-0 (24΄, 65΄ Λεβαντόφσκι, 43΄ Πέδρι, 90΄+2 Ρομπέρτο)

Εσπανιόλ-Ρεάλ Μαδρίτης 1-3 (43΄ Χοσελού - 12΄ Βινίσιους, 88΄, 90΄+10 Μπενζεμά)