Νικ Κύργιος: Απέκλεισε και τον κάτοχο του τίτλου στο Μόντρεαλ και Νο1 στον κόσμο Μεντβέντεφ - Δείτε βίντεο

Ο ελληνικής καταγωγής Αυστραλός νίκησε με ανατροπή 2-1 σετ τον Ρώσο - Επόμενος αντίπαλός του Κύργιου, ένας εκ των Ντιμιτρόφ και Ντε Μινόρ

kyrgios_nick
Ο Νικ Κύργιος εδώ και ένα μήνα παίζει σαν παίκτης του Top3. Και το απέδειξε ξανά στο Μόντρεαλ όπου απέκλεισε το Νο1 του κόσμου και κάτοχο του περσινού τίτλου, Ντανίλ Μεντβέντεφ!

Το έκανε μάλιστα με ανατροπή, κερδίζοντας το ματς με 6-7, 6-4, 6-2 μέσα σε πραγματική αποθέωση από το κοινό που ήταν με το μέρος του.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cm2nx0c9em1l)

Στο πρώτο σετ το σερβίς έκανε τη δουλειά και για τους δύο, οδηγώντας τους στο tie break.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cm2m4p5rvwpt)

Εκεί ο Μεντβέντεφ είχε πιο καθαρό μυαλό και το πήρε με 7-2. Ο Κύργιος κράτησε την ψυχραιμία του και έφτασε στην κατάκτηση του δεύτερου σετ με 6-4.

Αρχισε με break το σετ και από εκείνη τη στιγμή δεν απειλήθηκε καθόλου στο σερβίς του από τον Ρώσο.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cm2m9brohqu9)

Στο τρίτο σετ ήταν και πάλι αυτός που βρήκε πρώτος το break και προηγήθηκε 3-2.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cm2mzceox7ip)

Αφού κράτησε… σβηστά το σερβίς του, έκανε και δεύτερο break για το 5-2, φτάνοντας στη συνέχεια στην επικράτηση.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cm2n73zlvbxl)

Ετσι, μετά το Νο2 (Αλκαράθ) αποκλείστηκε και το Νο1 του ταμπλό σε back to back παιχνίδια. Επόμενος αντίπαλός του Κύργιου, ένας εκ των Ντιμιτρόφ και Ντε Μινόρ.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cm2ngc4sbxtt)

Στο τέλος του αγώνα αφιέρωσε τη νίκη του στην μητέρα του η οποία νοσηλεύεται σε νοσοκομείο με προβλήματα υγείας.

Άκης Σκέρτσος για την περιπέτεια υγείας του γιου του: «Οι τελευταίες εβδομάδες ήταν δύσκολες»

Ελληνικό: Πάνω από 1.900 σχέδια χρειάστηκαν για να λάβει άδεια ο σχεδόν 200 μέτρων ουρανοξύστης

Η διάσημη πορνοστάρ Brandi Love είναι στην Αθήνα και ευχαριστεί τα... σώματα ασφαλείας