Ιστιοπλοΐα: Δυο μετάλλια ο Αλέξανδρος Ελευθεριάδης στο ευρωπαϊκό νέων ILCA 6

Με νέες διακρίσεις για την ελληνική ιστιοπλοΐα έπεσε η αυλαία στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα νέων ILCA 6, που διοργάνωσε ο Ναυτικός Όμιλος Θεσσαλονίκης στις εγκαταστάσεις του

φωτο2
Πρωταγωνιστής της διοργάνωσης ήταν ο Αλέξανδρος Ελευθεριάδης, ο οποίος κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στην κατηγορία των νέων και το χρυσό στην κατηγορία U17!

Στην έκτη και τελευταία μέρα των αγώνων, οι ιστιοπλόοι αν και έριξαν τα σκάφη τους στον υδάτινο στίβο του Θερμαϊκού κόλπου με δυο ώρες καθυστέρηση – λόγω της άπνοιας - έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό, ξεπέρασαν τα όρια τους και έφεραν ανατροπές στη γενική κατάταξη.

EurILCA 6 Youth European Championship 2022 - Friendly Competitors

Πρωταθλητής Ευρώπης στα αγόρια αναδείχθηκε ο Γερμανός Ole Schweckendiek, έχοντας συνολικά 93 βαθμούς ποινής έπειτα από 12 ιστιοδρομίες. Σήμερα είχε μια πρωτιά και μια 19η θέση.

Δεύτερος ήταν ο Αλέξανδρος Ελευθεριάδης με 98 β.π. και τρίτος ο Ισραηλινός Yogev Alcalay με 101 β.π.

φωτο3

Ελληνική υπόθεση ήταν η κατηγορία U17 των αγοριών: το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Αλέξανδρος Ελευθεριάδης (97 β.π.), το ασημένιο ο Αλέξανδρος Ιωαννίδης (109 β.π.) και το χάλκινο ο Μάριος Σταθάς (116 β.π.).

Στα κορίτσια, τον τίτλο κατέκτησε η Ιρλανδέζα Eve McMahon, η οποία είχε 35 βαθμούς ποινής μετά από 12 ιστιοδρομίες και δυο σημερινές πρωτιές, επιβεβαιώνοντας την κυριαρχία της στον υδάτινο στίβο του Θερμαϊκού κόλπου.

Τη δεύτερη θέση κατέλαβε η Ιταλίδα Emma Mattivi με 71 β.π. και την τρίτη η Ισπανίδα Claudia Adan LLedo με 86 β.π.

Από ελληνικής πλευράς, την καλύτερη παρουσία πραγματοποίησε η Μαρία Χριστίνα Μένη, η οποία κατέλαβε την 15η θέση στη γενική κατάταξη με 175 β.π., όσους είχε και η Ευαγγελία Καραγεώργου που την ακολούθησε.

EurILCA 6 Youth European Championship 2022 - Participants

Στην κατηγορία των U17 κοριτσιών, πρωταθλήτρια Ευρώπης στέφθηκε η Ισπανίδα Adriana Castro Nunez με 117 β.π. Ακολούθησε η Ιταλίδα Vittoria Maria Arseni με 181 β.π. και η Γερμανίδα Eva Wiese με 254 β.π.

Το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα νέων ILCA 6 στήριξαν η Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας και ο Δήμος Καλαμαριάς.

Η διοργάνωση ήταν ακόμα υπό την αιγίδα της Ελληνικής Ιστιοπλοϊκής Ομοσπονδίας και της Γενικής Γραμματείας Αθλητισμού.

φωτο1

Καιρός - Έκτακτο δελτίο επιδείνωσης: Ισχυρές καταιγίδες με κεραυνούς στην κεντρική και βόρεια Ελλάδα

Εύβοια: Ο «βιός και η πολιτεία» του ψαροντουφεκά που συνελήφθη στα Λιχαδονήσια

Μάγκυ Χαραλαμπίδου: Η throwback φωτογραφία με τον Alice Cooper