Στέφανος Τσιτσιπάς: Πρόκριση-θρίλερ στον 3ο γύρο του Roland Garros

Μετά από  μάχη 4 ωρών ο Στέφανος Τσιτσιπάς επικράτησε με 6-3, 7-6, 6-7, 7-6 του Ζντένεκ Κόλαρ και προκρίθηκε στον 3ο γύρο του Roland Garros

25757744
Στον 3ο γύρο του Roland Garros προκρίθηκε ο Στέφανος Τσιτσιπάς.

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας επικράτησε μετά από 4 ώρες με 6-3, 7-6 (8), 6-7 (3), 7-6 (7) του Τσέχου (Νο134) Ζντένεκ Κόλαρ και συνεχίζει στους "32" του Grand Slam της Γαλλίας.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς βρέθηκε πίσω με  6-2 στο τάι μπρέικ του 4ου σετ αλλά έσβησε 4 σετ πόιντ και με το 2ο ματς πόιντ πήρε το παιχνίδι. Ο Έλληνας είχε 25-9 άσους και οι winners ήταν 67-57 ενώ τα αβίαστα λάθη 43-44.

Τα μπρέικ πόιντ ήταν 31/2 (Τσιτσιπάς) και 2/8.  Ο επόμενος αντίπαλος του θα είναι το Σάββατο ο Σουηδός Μίκαελ Ίμερ.

Διαφορά ενός μπρέικ

Ο Κόλαρ ξεκίνησε δυνατά στο παιχνίδι και έφτασε σε διπλό μπρέικ πόιντ στο 3ο γκέιμ. Ο Έλληνας τα έσβησε και τα 2 και προηγήθηκε με 2-1 στο 1ο σετ. Ο Στέφανος Τσιτσιπάς θα απαντήσει με τριπλό μπρέικ πόιντ και με μπρέικ έφτασε στο 3-1!

Με love service game ο Κόλαρ μείωσε σε 4-2 και εν συνεχεία σε 5-3. Ο Στέφανος έκλεισε το σετ σε 33' με 6-3.

Στο 1ο σετ οι άσοι ήταν 6-0 για τον Τσιτσιπά ο οποίος είχε 13-10 winners και 6-5 αβίαστα λάθη.

Καθάρισε στο τάι μπρέικ

Ο Τσέχος άνοιξε το 2ο σετ με love service game και με καταιγισμό (3) άσων ο Έλληνας ισοφάρισε σε 1-1. Ο Κόλαρ έφτασε σε διπλό μπρέικ πόιντ στο 4ο γκέιμ, ο Τσιτσιπάς έσβησε το 1ο αλλά με το 2ο ο Τσέχος πέτυχε μπρέικ (3-1).

Το υπερασπίστηκε με το σερβίς του και έφτασε στο 4-1. Με love service game μείωσε σε 4-2 ο Έλληνας τενίστας και πέτυχε μπρέικ για το 4-3. Από το 1-4 ισοφαρίζει σε 4-4 ο Τσιτσιπάς.

Ο Τσέχος έφτασε στο 6-5 και είχε 2 μπρέικ πόιντ στο 12ο. Ο Έλληνας τα έσβησε και οδήγησε το σετ στο τάι μπρέικ. Εκεί ξεκίνησε με μίνι μπρέικ (1-0) και έφτασε στο 3-0. Ο Τσέχος πήρε πίσω το μίνι μπρέικ για το 3-3 αλλά ο Τσιτσιπάς πέτυχε νέο μίνι μπρέικ (5-4). Ακολούθησε μίνι μπρέικ από τον Κόλαρ (5-5) και το 6-6!

Με το ίδιο νόμισμα

Με το 3ο σετ πόιντ ο Έλληνας έκλεισε το σετ στο 7-6 (8).

Στο 3ο σετ ο Κόλαρ ισοφάρισε σε 1-1 αλλά ο Τσιτσιπάς έφτασε πρώτος σε μπρέικ πόιντ στο 4ο γκέιμ. Ο Τσέχος το έσβησε για το 2-2 όμως ο Έλληνας με το σερβίς του έγραψε το 3-2. Οι δυο τους έφτασαν στο 5-5 και στο 6-6!

Στο τάι μπρέικ ο Τσέχος ξεκίνησε με μίνι μπρέικ (1-0) και με το σερβίς του έφτασε στο 3-0. Με 2ο μίνι μπρέικ έγραψε το 4-1 αλλά ο Στέφανος πήρε πίσω το ένα μίνι μπρέικ (4-2). Με το 3ο του μίνι μπρέικ έφτασε στο 6-2 και είχε 4 σετ πόιντ ο Τσέχος.

Έκλεισε το σετ στο 7-6 (3).

Θρίλερ στο 4ο σετ

Στο 4ο ο Τσιτσιπάς είχε 3 μπρέικ πόιντ στο 1ο γκέιμ αλλά ο Κόλαρ τα έσβησε για το 1-0! Με love service game ο Έλληνας ισοφάρισε σε 1-1 και είχε μπρέικ πόιντ στο 3ο. Το έσβησε και αυτό ο Κόλαρ και έφτασε στο 2-1.

Μετά από 6.33' και 4 ισοπαλίες ο Τσιτσιπάς έκλεισε το 4ο γκέιμ (2-2). Μετά από μεγάλη προσπάθεια και με την βοήθεια του κόσμου ο Έλληνας πέτυχε μπρέικ για το 3-2. Ο Τσέχος το πήρε αμέσως πίσω για το 3-3 και έσβησε και μπρέικ πόιντ του Έλληνα στο 7ο γκέιμ (4-3).

Ισοφάρισε σε 4-4 ο Τσιτσιπάς αλλά ο Τσέχος με love service game κράτησε το προβάδισμα (5-4). Κράτησε το σερβίς του για το 5-5 ο Στέφανος και έφτασε σε μπρέικ πόιντ στο 11ο γκέιμ. Το έσβησε ο Τσέχος και προηγήθηκε με 6-5.

Και το 3ο σετ οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ με τον Έλληνα να ισοφαρίζει σε 6-6. Με μίνι μπρέικ έφτασε στο 2-0 ο Κόλαρ και ο Τσιτσιπάς το πήρε πίσω για το 2-2. Νέο μίνι μπρέικ (4-2) για τον Τσέχο που θα πετύχει και άλλο με διπλό σφάλμα Τσιτσιπά για το 5-2. Στο 6-2 έχει 4 σετ πόιντ!

Ο Τσιτσιπάς πήρε πίσω το ένα μίνι μπρέικ (6-3) και έσβησε και τα άλλα 3 σετ πόιντ για το 6-6! Μίνι μπρέικ και ματς πόιντ (7-6) αλλά χάνει την πλάγια γράμμη! Έχει και 2ο ματς πόιντ και κλείνει στο σερβίς του αντιπάλου του στο 7-6 (7).

Τσιτσιπάς: «Με τρέλανε ο αντίπαλος»