Stoiximan Basket League, Κολοσσός - Λάρισα 63-71: Break στη Ρόδο οι Θεσσαλοί

Η Λάρισα έκανε το break στη Ρόδο, επικρατώντας του Κολοσσού με σκορ 63-71 στο Game 1 της προημιτελικής σειράς των playoffs και κάνοντας το πρώτο από τα δυο βήματα που απαιτούνται για την πρόκριση στα ημιτελικά της Basket League

5606787
Η Λάρισα αιφνιδίασε τον Κολοσσό στη Ρόδο, πανηγυρίζοντας τη νίκη με σκορ 63-71 και κάνοντας το 1-0 στις μεταξύ τους αναμετρήσεις στο εναρκτήριο ματς των playoffs της Basket League. Οι Θεσσαλοί κατέβασαν 52 (!) ριμπάουντ και πλέον χρειάζοντα ακόμη μια νίκη για να προκριθούν στα ημιτελικά.

Ο αγώνας
Ο Κολοσσός Ρόδου βρήκε ρυθμό στην επίθεση στα πρώτα λεπτά του αγώνα με τη Λάρισα και προηγήθηκε με 28-19 στο 10', σημειώνοντας 6/7 δίποντα και 4/9 τρίποντα σε αυτό το διάστημα, μοιράζοντας 7 ασίστ και υποχρεώνοντας τους Θεσσαλούς σε 4 λάθη. Οι Ουίλιαμς, Σλαφτσάκης, Ποτ και Φλόιντ κουβάλησαν επιθετικά τον Κολοσσό κόντρα στη Λάρισα που στηρίχθηκε στις πρωτοβουλίες του Γιάνις Μπέρζινς.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-ck6emi5vjzs1)

Οι παίκτες του Φώτη Τακιανού αντέδρασαν στη συνέχεια και ο Ουσμάν Κρουμπάλι έφερε το ματς στα ίσα, σκοράροντας για το 30-30 στο 15'. Παρ' όλα αυτά, ο Κολοσσός ανέκτησε άμεσα το προβάδισμα και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 36-31, μολονότι οι Θεσσαλοί κατέβασαν 13 επιθετικά ριμπάουντ στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας όμως μόλις 3/15 τρίποντα.

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στην τρίτη περίοδο, εκεί όπου ο Τσαϊρέλης έκανε το 48-50 με 2/2 βολές και ο Κολοσσός απάντησε με σερί 5-0 για το 53-50 στο 30' με το τρίποντο του Μίλερ.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο τέταρτο δεκάλεπτο, έκαναν επιμέρους σκορ 2-11 και προηγήθηκαν με +6 όταν ο Στέφαν Μούντι ευστόχησε για το 55-61 στο 34'! Μάλιστα ο Θόδωρος Ζάρας σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 κι ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα, κάνοντας το 59-69 στα 2:18 για το φινάλε! Η Λάρισα άντεξε στην πίεση κι επικράτησε με σκορ 63-71.

Τα δεκάλεπτα: 28-19, 36-31, 53-50, 63-71.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στην άμυνα της Λάρισας στην τέταρτη περίοδο, εκεί όπου οι Θεσσαλοί έκαναν επιμέρους σκορ 10-21, προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά κι εν τέλει, έφτασαν στο break.

ΟΙ MVPs: O Ουσμάν Κρουμπάλι έκανε double-double με 16 πόντους και 11 ριμπάουντ ενώ ο Στέφαν Μούντι ηγήθηκε επιθετικά των νικητών με 20 πόντους (4/12 τρίπ.), 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 μπλοκ.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Μιχάλης Τσαϊρέλης βοήθησε τη Λάρισα με 11 πόντους και 7 ριμπάουντ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα 52 ριμπάουντ της Λάρισας, 33 αμυντικά και 19 επιθετικά!

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟ ΜΑΤΣ: Η Λάρισα κράτησε τον Κολοσσό στους 10 πόντους στην τέταρτη περίοδο.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Ο Κολοσσός είχε τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς όμως η Λάρισα έκανε το break με σπουδαία άμυνα και όπλο τα μεγάλα σουτ της τελευταίας περιόδου.

Τσίπρας, Κοσιώνη, Πανταζάρας: Ποιοι βρέθηκαν στις κερκίδες για τον τελικό Κυπέλλου

Ριψοκίνδυνη δοκιμασία πίσω από το θάνατό του 14χρονου; Οι μαρτυρίες που δείχνουν δυστύχημα

Επικίνδυνο παιχνίδι ανήλικων μέσω TikTok στο Βόλο - Πετάγονται ξαφνικά μπροστά σε διερχόμενα αυτοκίνητα