Ολυμπιακός: Πρωταθλητής στο μπάσκετ γυναικών κόντρα στον Παναθηναϊκό

O Ολυμπιακός επικράτησε με 87-79 του Παναθηναϊκού στη Λεωφόρο και με 4-2 νίκες στους τελικούς κατέκτησε το πρωτάθλημα στην Α1 μπάσκετ γυναικών

5598795
Ο Ολυμπιακός είπε την τελευταία λέξη και ανέβηκε στον θρόνο της Α1 μπάσκετ γυναικών!

Την περασμένη σεζόν οι πράσινες είχαν σηκώσει το τρόπαιο στο ΣΕΦ. Οι ερυθρόλευκες πήραν...την ρεβάνς και επικρατώντας με 79-87 στο Game 4 του «Παύλος Γιαννακόπουλος» στέφθηκαν πρωταθλήτριες στην έδρα του «αιώνιου» αντιπάλου κλείνοντας τη σειρά στο 4-2. Μετά την κατάκτηση του Κυπέλλου οι παίκτριες του Ζίμπαρτς κλείνουν τη σεζόν με νταμπλ!

Ο αγώνας
Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν να επιτίθενται κυρίως κοντά στο καλάθι με τον Ολυμπιακό να παίρνει το προβάδισμα με 2-6 και τον Παναθηναϊκό να μένει κοντά στο σκορ (7-8) στο 3ο λεπτό. Με τρίποντο της Λύμουρα οι πράσινες πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά με 12-10 ενώ βρέθηκαν και στο +5 (17-12) με πέντε απανωτούς πόντους της Φιτζέραλντ σε γρήγορες επιθέσεις. Οι φιλοξενούμενες έτρεξαν δικό τους σερί 7-0 για το 17-19 στο 8’, ενώ αμφότεροι συνέχισαν να σκοράρουν κρατώντας υψηλό ρυθμό.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-ck0fb266xlih)

Η Λύμουρα που ηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 12πόντους έκανε το 26-25 με 2 συνεχόμενα τρίποντα, με την Νικολοπούλου να κλείνει το δεκάλεπτο στο 26-27 στην εκπνοή.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου η Ριντ έγραψε από τη γραμμή το 28-27 με τον Ολυμπιακό να απαντάει με 5 ποντους για το 28-32. Στο επόμενο διάστημα υπήρξε ένα μπαράζ τριπόντων εκατέρωθεν και τις αιώνιες να είναι ισόπαλες (32-32, 35-35, 38-38) μετά από 16 αγωνιστικά λεπτά. Οι παίκτριες του Ζίμπαρτς βρήκαν τους χώρους και σημείωσαν 6 αναπάντητους πόντους με Βίτολα, Χάμπλιν και Αλεξανδρή (38-44) με 2’58’’ στο ρολόι. Το 39-46 από την Δίελα, μετατράπηκε σε 44-46 για σκορ ημιχρόνου, με την Λύμουρα να φτάνει τους 17 πόντους. Στο πρώτο μέρος ο Παναθηναϊκός είχε 8/19 δίποντα και 7/16 τρίποντα συν 3 λάθη. Από την άλλη, ο Ολυμπιακός σημείωσε 12/21 δίποντα, 5/6 τρίποντα έχοντας 8 λάθη.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-ck0ft2s9tr1t)

Η Βίτολα ξεκίνησε ζεστά μετά το τέταρτο της ανάπαυλας και με δικούς της 8 ποντους ανέβασε την διαφορά του Ολυμπιακού στους 10 με το 44-54, την ώρα που οι γηπεδούχες στο άλλο μισό δεν μπορούσαν να βρουν σκορ για τα πρώτα τρία λεπτά. Η Ριντ με μάχες στη ρακέτα σταμάτησε το «άγονο» διάστημα (46-54), ωστόσο η Σταμάτη από την περιφέρεια έφερε ξανά το ματς σε διψήφια νούμερα (46-57) στο 24΄. Το επιμέρους για το επόμενο διάστημα ήταν 10-5 για τις παίκτριες της Καπογιάννη με την Κωτούλα και την Φιτζέραλντ φτάνοντας στο 58-62 και το -4 με 3 λεπτά να απομένουν για το τρίτο δεκάλεπτο. Ο Παναθηναϊκός «θωράκισε» την άμυνά του και μετά το 58-65 από τη Δίελα, πλησίασε στους 2 πόντους με τη Χολμς να κάνει το 63-65. Η Νικολοπούλου εκτέλεσε ζευγάρι βολών στα τελευταία δεύτερα, το οποίο ήταν εύστοχο και έστειλε τις δύο ομάδες στην καθοριστική περίοδο με το 63-67.

Σε εκείνο το σημείο, η Σταμάτη και η Πλουφ είχαν τον πρώτο λόγο και άνοιξαν ξανά την ψαλίδα στους 10 πόντους (65-75) στο 34ο λεπτό. H Φιτζέραλντ με τις προσπάθειές της προσπαθούσε να ξαναβάλει πίεση στις ερυθρόλευκες, ωστόσο ο Ολυμπιακός έβρισκε απαντήσεις έχοντας το προβάδισμα με +12 μόλις τρία λεπτά πριν τη λήξη του ματς. Έπρεπε απλώς να κρατήσει την διαφορά αυτή, για να επιστρέψει στον θρόνο του πρωταθλήματος και να κλείσει την χρονιά με νταμπλ.

Τα δεκάλεπτα: 26-27, 44-46, 63-67, 79-87