Premier League: Στο +3 από την Λίβερπουλ με πεντάρα η Σίτι

Η Μάντσεστερ Σίτι ξεπέρασε τον αποκλεισμό από το Champions League κερδίζοντας με 5-0 την Νιούκαστλ στην Premier League και είναι πλέον στο +3 από την 2η Λίβερπουλ τρεις αγωνιστικές πριν από το φινάλε

citi_a
Η Μάντσεστερ Σίτι δεν άφησε την απώλεια βαθμών της Λίβερπουλ κόντρα στην Τότεναμ (1-1) να περάσει ανεκμετάλλευτη.

Οι «Πολίτες» κέρδισαν με 5-0 τη Νιούκαστλ στο «Έτιχαντ» και πήραν προβάδισμα τριών βαθμών έναντι της ομάδας του Γιούργκεν Κλοπ (86 βαθμοί έναντι 83), τρεις αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση της Premier League.

Με βάση αυτά τα δεδομένα η Σίτι πήρε και προβάδισμα σε ενδεχόμενη ισοβαθμία, καθώς το κριτήριο είναι η διαφορά τερμάτων και το σύνολο του Πεπ Γκουαρδιόλα έχει +68 (89-21) και οι «Κόκκινοι» +64 (87-23).

Ο αγώνας

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν μουδιασμένο για τους γηπεδούχους και στο 9' θα μπορούσαν να βρεθούν πίσω στο σκορ, αν ο Γουντ εκτελούσε καλύτερα. Οσο περνούσε ο χρόνος, οι «Πολίτες» έβρισκαν ρυθμό, πίεζαν και άρχισαν να γίνονται απειλητικοί. Στο 15' ο αμάρκαριστος Κανσέλο είχε καλή στιγμή, αλλά το σουτ πέρασε άουτ. Ωστόσο, τέσσερα λεπτά αργότερα ήρθε το γκολ... ηρεμίας! Η μπάλα χάθηκε και η Σίτι πήρε προβάδισμα.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cjuk6j42k38x)

Ο Γκουντογκάν έκανε τη σέντρα, ο Κανσέλο με σούπερ κεφαλιά βρήκε τον Στέρλινγκ και ο τελευταίος με καρφωτή κεφαλιά πέτυχε το 1-0. Πάντως, οι αδυναμίες στην άμυνα εμφανίστηκαν ξανά και στο 24’ η Νιουκάστλ βρήκε δίχτυα με τον Γουντ, αλλά ο Γκιμαράες ήταν οφσάιντ και το γκολ ακυρώθηκε σωστά. Με τον Ντε Μπρόινε να κάνει εξαιρετικό ματς, η Σίτι έβρισκε λύσεις στην επίθεση και απειλούσε.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cjuk3g9dpvax)

Στο 34’ από την προσπάθεια του Βέλγου και την πάσα του Ζιντσένκο, ο Στέρλινγκ δεν κατάφερε να σκοράρει. Τέσσερα λεπτά αργότερα όμως η Σίτι σφράγισε τον τίτλο! Ο Γκουντογκάν έκανε τη σουτάρα, ο Ντρουμπράβκα δεν μπόρεσε να τη συγκρατήσει, ο Ντίας δεν κατάφερε να σκοράρει, το έκανε όμως ο Λαπόρτ πετυχαίνοντας το 2-0.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cjuk1uor8gxl)

Χαλαρά με δυο γκολ στο τέλος η Σίτι
Η κατοχή για την ομάδα του Πεπ στο πρώτο δεκάλεπτο του β’ μέρους έφτασε το 94%. Μπορεί ο ρυθμός να μην ήταν ανάλογος του πρώτου ημιχρόνου, αλλά η Σίτι είχε τον τρόπο. Ετσι, στο 61’ ήρθε και το τρίτο τέρμα. Ο Ντε Μπρόινε εκτέλεσε κόρνερ, ο Ρόδρι βγήκε υπέροχα στο πρώτο δοκάρι και πέτυχε το 3-0. Η Σίτι έριξε ρυθμό, έδωσε την ευκαιρία στη Νιουκάστλ να πάρει μέτρα, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cjujghihiii9)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cjuiit6uvan5)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cjui8ugaos7t)

Αντίθετα, η ομάδα του Πεπ όταν ανέβαζε ρυθμό έβαζε πολύ δύσκολα στους φιλοξενούμενους. Ο Γκρίλις έβρισκε χώρους κι έκανε άνω – κάτω την αντίπαλη άμυνα. Στο 90’ ο Ζιντσένκο δεν έπιασε καλά το σουτ από την πάσα του Γκρίλις, όμως ο Φόντεν μπήκε στην πορεία της μπάλας και πέτυχε το 4-0. Ωστόσο, το ξέσπασμα του Πεπ ήρθε στο 5ο γκολ της ομάδας του στο 90’ +2’! Υπέροχο ένα-δύο του Γκρίλις με τον Φόντεν, τακουνάκι του δεύτερου και πάσα του πρώτου στον επερχόμενο Στέρλινγκ που διαμόρφωσε το 5-0.

Αναλυτικά, το πρόγραμμα της 36ης αγωνιστικής

Σάββατο (7/5)
Κρίσταλ Πάλας-Γουότφορντ 1-0 (31' πεν. Ζαχά)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cjtnurdduexd)

Μπέρνλι-Άστον Βίλα 1-3 (90'+2' Κορνέτ - 7' Ινγκς, 31' Μπουέντια, 52' Γουότκινς)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cjtnojp5h9zt)

Μπρέντφορντ-Σαουθάμπτον 3-0 (13' Γιάνσον, 14' Βίσα, 79' Άγιερ)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cjtog493tmqx)

Τσέλσι-Γουλβς 2-2 (56' πεν, 58' Λουκάκου - 79' Τρινκάο, 90΄+7 Κόουντι)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cjtnzd1u78pt)

Μπράιτον-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 4-0 (15' Καϊσέδο, 49' Κουκουρέγια, 57' Γκρος, 60' Τροσάρ)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cjtr5d4ekd8h)

Λίβερπουλ-Τότεναμ 1-1 (74' Ντίας - 56' Σον)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cjttrit055sp)

Κυριακή (8/5)
Άρσεναλ-Λιντς 2-1 (5,10' Κεϊτά - 66' Γιορέντε)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cjuhe8908bd5)

Λέστερ-Έβερτον 1-2 (11' Ντάκα- 6' Μικολένκο, 30΄ Χολγκέιτ)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cjuiae9h3wr5)

Νόριτς-Γουέστ Χαμ 0-4 (12', 45+3 Μπενραχμά, 30΄ Αντόνιο, 65' Λαντσίνι)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cjuitgsucump)

Μάντσεστερ Σίτι-Νιούκαστλ 5-0 ( 19'. 90+3' Στέρλινγκ, 38' Λαπόρτ, 61' Κασκάντε, 90' Φόντεν).

Παρέλαση στη Μόσχα, ρωσικοί βομβαρδισμοί σε Οδησσό, Χάρκοβο, Λουχάνσκ - Aνησυχία στην Ευρώπη

Βίντεο: Δείτε τη στιγμή που ουκρανικά drone χτυπούν ρωσικό ελικόπτερο στο Φιδονήσι

Βροχές, καταιγίδες και αφρικανική σκόνη αύριο - Έως 27 βαθμούς η θερμοκρασία

Προπαγανδιστικό μήνυμα Πούτιν για την Ουκρανία: «Όπως το 1945, η νίκη θα είναι δική μας»