Premier League: Άλμα Champions League για Άρσεναλ και παραμονής για Έβερτον

Η Άρσεναλ με δύο γκολ του Νκέτια μέχρι το 10' και παίκτη παραπάνω από το 27' πανηγύρισε τέταρτο σερί τρίποντο στην Premier League κόντρα στη Λιντς (2-1), αυξάνοντας έτσι τη διαφορά από την Τότεναμ στο +4 - «Χρυσό» διπλό η Έβερτον, τεσσάρα Ευρώπης η Γουέστ Χαμ

arsenal_11
Μπορεί να βρήκε σκορ ασφαλείας από το δεκάλεπτο, μπορεί να απέκτησε και αριθμητικό πλεονέκτημα πριν τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, ωστόσο, η Άρσεναλ αγχώθηκε πολύ μέχρι να ακούσει το τελευταίο σφύριγμα της λήξης.

Στο φινάλε, όμως, πήρε αυτό που ήθελε, την τέταρτη σερί νίκη στην κρίσιμη τελική ευθεία με αντίπαλο τη Λιντς (2-1), με την οποία «αγκαλιάζει» την μεγάλη επάνοδο στο Champions League, αφού χρειάζεται δύο νίκες ή ακόμα και μία, στο προσεχές ντέρμπι του βόρειου Λονδίνου κόντρα στην 5η, Τότεναμ (-4).

Οι Κανονιέρηδες δεν μπορούσαν να περιμένουν καλύτερο δυνατό ξεκίνημα. Μόλις στο 5’, ο Μελιέ έκανε… χάρισμα το 1-0 με κάκιστο κοντρόλ και καθυστερημένη προσπάθεια να απομακρύνει εντός μικρής περιοχής, γεγονός που τιμώρησε ο φορμαρισμένος το τελευταίο διάστημα, Έντι Νκέτια σπρώχνοντας τη μπάλα στα δίχτυα.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cjuhe8908bd5)

Πέντε λεπτά αργότερα, ο Βρετανός στράικερ διπλασίασε τα τέρματά του για το 2-0, με άνετο τελείωμα από την ασίστ του επίσης εξαιρετικού, Μαρτινέλι. Σαν να μην έφτανε αυτό για την παραπαίουσα Λιντς, στο 27’ ο Άιλινγκ «γκρέμισε» με τάκλιν με τα δύο πόδια τον Μαρτινέλι και η αρχική κίτρινη έγινε κόκκινη, με τον Άγγλο να αφήνει τα Παγώνια με παίκτη λιγότερο για περισσότερο από 65 λεπτά αγώνα.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cjueprr7aze1)

Παρά τις ευκαιρίες, όμως, για τρίτο γκολ, η ομάδα του Αρτέτα χαμήλωσε αρκετά τον ρυθμό στο β’ μέρος σαν σε mode... προπόνησης, και το πλήρωσε στο 66’ επιτρέποντας στη Λιντς να μπει ξανά στο παιχνίδι! Στην πρώτη της τελική στο ματς, ο Γιορέντε σκόραρε από κοντά μετά από εκτέλεση κόρνερ και κεφαλιά πάσα στο πρώτο δοκάρι, αγχώνοντας από το πουθενά τους γηπεδούχους. Αυτό ήταν, μάλιστα, το πρώτο γκολ που δέχεται η Άρσεναλ από κόρνερ σε όλη τη σεζόν!

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cjuemygap2cp)

Η ομάδα του Τζέσι Μαρς έμεινε ζωντανή μέχρι το φινάλε, ωστόσο, δεν μπόρεσε να πάρει κάτι παραπάνω από το ματς και πλέον βρίσκεται εντός της επικίνδυνης ζώνης, μετά το διπλό της Έβερτον στην έδρα της Λέστερ. Ισόβαθμη με την Μπέρνλι, η οποία, όμως, υπερισχύει προς το παρόν στη διαφορά τερμάτων.

Άρσεναλ (Μίκελ Αρτέτα): Ράμσντεϊλ, Τομιγιάσου, Χόλντινγκ, Γκάμπριελ, Σοάρες, Όντεγκααρντ, Ελνένι, Τζάκα, Σάκα (69’ Πεπέ), Νκέτια (90+1' Λακαζέτ), Μαρτινέλι (78’ Σμιθ-Ρόου)

Λιντς (Τζέσι Μαρς): Μελιέ, Άιλινγκ, Γιορέντε, Κοχ, Φίρπο, Κλιχ (46' Μπέιτ), Φίλιπς, Ραφίνια (61’ Ροντρίγκο), Τζέιμς, Χάρισον, Γκέλχαρντ (29' Στράουκ)

Τεράστιο διπλό παραμονής η Εβερτον!
Διπλό παραμονής έκανε η Εβερτον στο Κing Power, επικράτησε 2-1 της Λέστερ και βγήκε από την επικίνδυνη ζώνη. Τα «Ζαχαρωτά» είναι στο +1 από Μπέρνλι και Λιντς, έχοντας και ματς λιγότερο. Η Έβερτον πήρε το προβάδισμα, χάρη στο πρώτο γκολ του Μικολένκο στη σεζόν, όταν στο 6ο λεπτό, με υπέροχο διαγώνιο σουτ πέτυχε το 1-0. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και στο 11ο λεπτό έφτασαν στην ισοφάριση με τον Ντάκα.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cjuf86bnni5l)

Ωστόσο, ένα λάθος του Σμάιχελ στο 30' έδωσε την ευκαιρία στον Χόλγκεϊτ να σκοράρει ξανά στην έδρα της Λέστερ, ένα χρόνο μετά το προηγούμενο τέρμα του και να διαμορφώσει το 2-1. Οι γηπεδούχοι πίεσαν, αλλά ο Πίκφορντ είχε μεγάλες επεμβάσεις στις προσπάθειες των Μεντί και Βάρντι.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cjueyyo0669d)

Άνετη τεσσάρα Ευρώπης για τη Γουέστ Χαμ
Η υποβιβασμένη Νόριτς δεν αποτέλεσε ικανό εμπόδιο για να ανακόψει την πορεία προς την ευρωπαϊκή έξοδο που διανύει η Γουέστ Χαμ. Οι Λονδρέζοι έκαναν «πάρτι» στο Carrow Road, φιλοδωρώντας τα Καναρίνια των Γιαννούλη-Τζόλη (αμφότεροι στον πάγκο χωρίς να χρησιμοποιηθούν) με τέσσερα γκολ και πλησίασαν τη Γιουνάιτεντ στο -3 με ματς λιγότερο!

Ο Σαΐντ Μπενραχμά σε ρόλο σκόρερ και ο συνήθης ύποπτος, Τζάρεντ Μπόουεν σε αυτόν του δημιουργού ήταν οι μεγάλοι πρωταγωνιστές των Χάμερς, οι οποίοι συνεργάστηκαν στο 12’ και το 45+3’, με τον Αντόνιο να μεσολαβεί στο 30’ και τον δείκτη του σκορ να γράφει 0-3 από το ημίχρονο. Στο 47’ η Νόριτς είχε ακυρωθέν γκολ του Μπάιραμ για χέρι και στο 65’, ο Λανσίνι με εύστοχο πέναλτι έδωσε διαστάσεις συντριβής στη νίκη της ομάδας του, η οποία ξέφυγε παράλληλα στο +5 από τη Γουλβς (ματς λιγότερο) που την καταδιώκει για το μίνιμουμ της 7ης θέσης που οδηγεί στο Conference League.

Αναλυτικά, το πρόγραμμα της 36ης αγωνιστικής

Σάββατο (7/5)
Κρίσταλ Πάλας-Γουότφορντ 1-0 (31' πεν. Ζαχά)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cjtnurdduexd)

Μπέρνλι-Άστον Βίλα 1-3 (90'+2' Κορνέτ - 7' Ινγκς, 31' Μπουέντια, 52' Γουότκινς)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cjtnojp5h9zt)

Μπρέντφορντ-Σαουθάμπτον 3-0 (13' Γιάνσον, 14' Βίσα, 79' Άγιερ)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cjtog493tmqx)

Τσέλσι-Γουλβς 2-2 (56' πεν, 58' Λουκάκου - 79' Τρινκάο, 90΄+7 Κόουντι)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cjtnzd1u78pt)

Μπράιτον-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 4-0 (15' Καϊσέδο, 49' Κουκουρέγια, 57' Γκρος, 60' Τροσάρ)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cjtr5d4ekd8h)

Λίβερπουλ-Τότεναμ 1-1 (74' Ντίας - 56' Σον)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cjttrit055sp)

Κυριακή (8/5)
Άρσεναλ-Λιντς 2-1 (5,10' Κεϊτά - 66' Γιορέντε)

Λέστερ-Έβερτον 1-2 (11' Ντάκα- 6' Μικολένκο, 30΄ Χολγκέιτ)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cjuiae9h3wr5)

Νόριτς-Γουέστ Χαμ 0-4 (12', 45+3 Μπενραχμά, 30΄ Αντόνιο, 65' Λαντσίνι)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cjuitgsucump)

Μάντσεστερ Σίτι-Νιούκαστλ (18:30)

Παρέλαση στη Μόσχα, ρωσικοί βομβαρδισμοί σε Οδησσό, Χάρκοβο, Λουχάνσκ - Aνησυχία στην Ευρώπη

Βίντεο: Δείτε τη στιγμή που ουκρανικά drone χτυπούν ρωσικό ελικόπτερο στο Φιδονήσι

Βροχές, καταιγίδες και αφρικανική σκόνη αύριο - Έως 27 βαθμούς η θερμοκρασία

Προπαγανδιστικό μήνυμα Πούτιν για την Ουκρανία: «Όπως το 1945, η νίκη θα είναι δική μας»