Premier League, Λιντς - Μάντσεστερ Σίτι 0-4: Έπιασε ξανά κορυφή - Δείτε τα γκολ

Η Σίτι πέρασε και από το Elland Road, διέλυσε με 4-0 τη Λιντς, επέστρεψε στην κορυφή (στο +1 από την Λίβερπουλ) της Premier League και φουλάρει για τον ημιτελικό του Champions League της Τετάρτης (04/05) με τη Ρεάλ Μαδρίτης - Υποβιβάστηκε η Νόριτς

citi
Ο Πεπ έδωσε ανάσες σε βασικούς, όμως η ομάδα του εκτός από το πρώτο 45λεπτο δε συνάντησε πολλές δυσκολίες.

Η Σίτι διέλυσε 4-0 τη Λιντς εκτός έδρας, πέρασε ξανά στην κορυφή της Premier League (+1 από τη Λίβερπουλ) και πάει με ηρεμία για τον ημιτελικό του Champions League κόντρα στη Ρεάλ στην Ισπανία. Παραμένει στο +5 από τη ζώνη παραμονής η Λιντς, αλλά με δυο ματς περισσότερα από την Εβερτον. Μελανό σημείο ο σοβαρός τραυματισμός του Ντάλας.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cjnssdwjbma9)

Η Σίτι μπήκε δυνατά στο ματς, πίεσε και προσπάθησε να βρει το γρήγορο γκολ για να διώξει το άγχος. Αλλωστε, παρουσιάστηκε με την πλάτη στον τοίχο, μιας και η Λίβερποουλ είχε πάρει το διπλό κορυφής στο Σεν Τζέιμς Παρκ. Στο 4ο λεπτό γλίτωσε το... σοκ από το λάθος του Κανσέλο και στο 13' φρόντισε να βρει δίχτυα. Ο Φόντεν εκτέλεσε το φάουλ και ο Ρόδρι με υπέροχη κεφαλιά άνοιξε το σκορ.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cjnsgtvdr675)

Η συνέχεια πάντως δεν ήταν ανάλογη, η Σίτι είχε τον έλεγχο, όχι όμως και τη σωστή κυκλοφορία για να βρει χώρους. Μάλιστα, για δεύτερη φορά στη σεζόν ολοκλήρωσε το ημίχρονο με λιγότερο από 78% στις επιτυχημένες πάσες. Η Λιντς ανέβασε ρυθμό, αλλά ο εντυπωσιακός Λαπόρτ ήταν εκεί για να «καθαρίσει» όλες τις φάσεις και να βγάζει με ευκολία τη μπάλα από την περιοχή της ομάδας του.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cjns8esu4hqh)

Τρία γκολ στο β' μέρος η Σίτι και ξανά κορυφή!
Η ομάδα του Πεπ έκλεισε με άγχος το α' μέρος και στην επανάληψη ο Ακε φρόντισε να βάλει τέλος στην αγωνία. Στο 54ο λεπτό, πάλι από στημένο, ο Ντίας έκανε την κεφαλιά και ο αμυντικός της Σίτι με υπέροχο τελείωμα πέτυχε το 2-0. Το παιχνίδι απέκτησε ρυθμό, η Λιντς βγήκε στην επίθεση για να διεκδικήσει ότι μπορούσε και στο 72' θα μπορούσε να είχε ξαναμπεί στο «κόλπο». Ο Ραφίνια βρέθηκε φάτσα με το γκολ, αλλά ο Λαπόρτ με τρομερό τάκλιν έσωσε την ομάδα του.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cjnrn0n2vd7l)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cjnqg45egl8h)

Ωστόσο, όλα τελείωσαν στο 78ο λεπτό! Εξαιρετική αντεπίθεση της Σίτι, ο Φόντεν βρήκε υπέροχα τον Ζεσούς και ο Βραζιλιάνος με υπέροχο πλασέ σκόραρε για το 3-0. Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε καλές φάσεις με Γκουντογκάν, Τζέιμς και Φίλιπς, αλλά κι ένα ακόμα γκολ για τους «Πολίτες». Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Φερναντίνιο βρέθηκε σε θέση βολής και με σουτάρα έξω από την περιοχή διαμόρφωσε το 4-0.

Υποβιβάστηκε η Νόριτς

Η Νόριτς έπειτα από ένα χρόνο επιστρέφει στην Τσάμπιονσιπ, αφού μετά την εκτός έδρας ήττα 2-0 από την Άστον Βίλα δεν έχει ούτε μαθηματικές ελπίδες. Ετσι, έγινε η ομάδα με τους περισσότερους υποβιβασμούς από την Premier League (6). Tα «Καναρίνια» στο τελευταίο χαρτί παραμονής δεν έπεισαν και μοιραία ηττήθηκαν. Εκτός αποστολής Γιαννούλης και Τζόλης. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά είχαν δοκάρι με τον Μπέιλι, όμως στο 40΄ ο Γουότκινς πέτυχε το 1-1. Δεύτερο δοκάρι στο 60' για τη Βίλα με τον Τσέιμπερς, ενώ στο 92΄ με τον Ινγκς διαμορφώθηκε το 2-0.

Διπλό σωτηρίας για Μπέρνλι

Όσο πιο... mission impossible, τόσο πιο ηχηρό το ντεμαράζ της κάθε χρόνο για τη σωτηρία. Η Μπέρνλι αποδεικνύεται ξανά πολύ... σκληρή για να υποβιβαστεί και με το διπλό στην έδρα της Γουότφορντ (1-2) ανέβηκε προσωρινά στην 16η θέση, κρατώντας ολοζώντανες τις ελπίδες της για την παραμονή.

Η Γουότφορντ του Ρόι Χόντσον χρειαζόταν πάση θυσία τη νίκη για να πιστέψει στο θαύμα, προηγήθηκαν με το αυτογκόλ του Ταρκόφσκι μόλις στο 8' και κρατούσαν το υπέρ τους τρίποντο μέχρι και το 80'! Ωστόσο, οι Κλάρετς επέστρεψαν και ανέτρεψαν το ματς μέσα σε ένα τρίλεπτο! Κορκ στο 83' και Μπράουνχιλ στο 86' γύρισαν... τούμπα το παιχνίδι και χάρισαν σπουδαία νίκη (την τρίτη σε τέσσερα παιχνίδια μετά την απομάκρυνση του Σον Ντάις) για τη Μπέρνλι, η οποία έπιασε τη Λιντς στους 34 βαθμούς με ματς περισσότερο και προσωρινά βρίσκεται στο +5 από την Έβερτον, η οποία, όμως, έχει δύο παιχνίδια λιγότερα. Από την άλλη, η Γουότφορντ μετρά αντίστροφα για τη δική της επιστροφή στην Championship, καθώς απέχει 12 βαθμούς από τη 17η θέση τέσσερις αγωνιστικές πριν το τέλος.

Χάνει έδαφος για Ευρώπη η Γουλβς
Η Γουλβς γνώρισε βαριά ήττα 3-0 εντός έδρας από τη Μπράιτον κι έμεινε στο -3 από την 7η θέση, αλλά και με ματς περισσότερο. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι και στο 33' κέρδισαν πέναλτι, αλλά ο Μακάλιστερ έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι. Εννέα λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης από την άσπρη βούλα πέτυχε το 1-0. Ο Τροσάρ στο 70' πέτυχε το 2-0 και στο 86' ο Μπισούμα διαμόρφωσε το 3-0.

Ανατροπή για Πάλας με Ζαχά στο 90+2'

Στο ματς των εξασφαλισμένων της Premier League και την επόμενη σεζόν, η Κρίσταλ Πάλας προσπέρασε τη Σαουθάμπτον στη βαθμολογία χάρη σε διπλό στο «St. Marry's» (1-2) με γκολ του Βίλφρεντ Ζαχά στο 90+2'. Ο Οριόλ Ρομέου άνοιξε το σκορ για τους Αγίους στο 9', ωστόσο, οι Αετοί απάντησαν με τον Εζέ στο 60' και πανηγύρισαν τη νίκη με «buzzer-beater» του Ιβοριανού φορ.

Το πρόγραμμα της 35ης αγωνιστικής

Σάββατο, 30/4
Νιούκαστλ-Λίβερπουλ 0-1 (19’ Κεϊτά)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cjinbw0ly58x)

Άστον Βίλα-Νόριτς 2-0 (41’ Γουότκινς, 90'+3’ Ινγκς)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cjnpd1xxxybt)

Γουότφορντ-Μπέρνλι 1-2 (8’ αυτ. Ταρκόφσκι - 83’ Κόρκ, 86’ Μπράουνχιλ)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cjnpw6dmczjd)

Γουλβς-Μπράιτον 0-3 (42’ πεν. Μακ Άλιστερ, 70’ Τροσάρ, 86’ Μπισούμα)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cjnphn135tgx)

Σαουθάμπτον-Κρίσταλ Πάλας 1-2 (9’ Ρομέου - 60’ Έζε, 90'+2’ Ζαχά)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cjnpd1ydeeqh)

Λιντς-Μάντσεστερ Σίτι 0-4 (13’ Ρόδρι, 54’ Άκε, 78’ Ζεσούς, 90’+3’ Φερναντίνιο)

Κυριακή, 1/5
Έβερτον-Τσέλσι (16:00)
Τότεναμ-Λέστερ (16:00)
Γουέστ Χαμ-Άρσεναλ (18:30)
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Μπρέντφορντ (22:00)

Ειδήσεις σήμερα

«Σε 202 δευτερόλεπτα το Λονδίνο δεν θα υπάρχει πια» - Πυρηνικές απειλές σε ρωσική τηλεοπτική εκπομπή