Stoiximan Basket League, Ηρακλής - Λαύριο 83-67: «Ζωντανός» για την παραμονή ο Γηραιός!

Ο Ηρακλής συνέτριψε με 83-67 το Λαύριο στο Ιβανώφειο και παραμένει ζωντανός στη μάχη της παραμονής στην Basket League

5581114
Η εκκίνηση του Ηρακλή ήταν εντυπωσιακή, με τον Σταμάτη να γράφει το 7-2 στο δίλεπτο και τον Χένρι ακολούθως το 11-2, ξεσηκώνοντας το Ιβανώφειο. Γκάρετ, Σταμάτης και Χένρι συνέχισαν να σκοράρουν κατά βούληση με αποτέλεσμα ο Ηρακλής να προηγηθεί με +15 (26-11) στην λήξη του δεκαλέπτου!

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cjnnro3vw7bt)

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να εμφανίζουν νέους πρωταγωνιστές και αυτή τη φορά με τους Είμπραμς και Φίλλιο εκτόξευσαν το σκορ στο 34-11 (14'). Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να επανέλθουν στο ματς και δύο κολλητά τρίποντα του Βον ροκάνισαν την διαφορά (39-25, 18'). Ο Ηρακλής συνέχισε να έχει τα ηνία όμως πήγε στα αποδυτήρια με μονοψήφια διαφορά, καθώς ο Μουράτος σκόραρε για το 41-32 στο φινάλε του ημιχρόνου.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cjnnqag8b2a1)

Στην επανάληψη, ο Χένρι κουβάλησε το σύνολο του Κώστα Μέξα διατηρώντας την απόσταση μεταξύ των δύο ομάδων (57-46, 26'). Ο Αμερικανός γκαρντ-φόργουορντ έγραψε με τρίποντο το 62-46 κι οι Φίλλιος, Γκάρετ διαμόρφωσαν το +21 (67-56, 28'). Το ματς είχε μετατραπεί πια σε παράσταση για έναν ρόλο, με το Λαύριο να χάνει πλήρως την επαφή του με το σκορ, έχοντας πολλά ζητήματα στην άμυνα.

Ο Ντολεζάι με τρεις δικούς του πόντους στο πρώτο λεπτό της τελευταίας περιόδου έκανε το 76-51 κι ουσιαστικά η κατάσταση ήταν μη αναστρέψιμη. Οι Κυανόλευκοι προστάτευσαν το προβάδισμα τους με επιτυχία στα λεπτά που ακολούθησαν (78-53, 34') και το μόνο που άλλαξε ως το φινάλε ήταν πως οι φιλοξενούμενοι έριξαν την διαφορά κάτω από τους 20 πόντους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-11, 41-32, 73-51, 83-67.

«Σε 202 δευτερόλεπτα το Λονδίνο δεν θα υπάρχει πια» - Πυρηνικές απειλές σε ρωσική τηλεοπτική εκπομπή