Euroleague, Εφές-Αρμάνι 75-70: Ο Πλάις την... έστειλε Βελιγράδι για το repeat

Η... ατσάλινη Εφές πήρε και το Game 4 (75-70) κόντρα στην Αρμάνι με φοβερό Πλάις και τσέκαρε το εισιτήριο της για το Final 4 του Βελιγραδίου

25628157
Η Αρμάνι έβγαλε το... λάδι της Εφές στο Game 4 των playoffs, αλλά η Εφές είχε σε τρομερή κατάσταση τον Τιμπόρ Πλάις και επικράτησε με 75-70.

Ο Γερμανός σέντερ τελείωσε την αναμέτρηση με 25 πόντους (έχασε μόνο ένα δίποντο), 6 ριμπάουντ και 37 στην αξιολόγηση, οδηγώντας τους Τούρκους στο Final 4, εκει όπου θα προσπαθήσουν να κάνουν το repeat στη Euroleague. Σημαντική βοήθεια και από τον Μίτσιτς που είχε 20 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Για τους ηττημένους ο Ντατόμε έκανε ματσάρα με 21 πόντους, αλλά αυτό δεν έφτανε για να κρατήσει ζωντανή την Αρμάνι που αποχαιρέτησε για φέτος, έχοντας πλεονέκτημα έδρας στα playoffs. Εξαιρετικός και ο Χάινς με 10 πόντους, 12 ριμπάουντ, τα 8 των οποίων ήταν επιθετικά.

Η Εφές... δραπέτευσε και άντεξε σε ένα ματς που σημαντικοί παίκτες της όπως ο Λάρκιν και ο Ντάνστον δεν ήταν στη βραδιά τους. Ο πρώτος έμεινε στους 8 πόντους με 0/6 τρίποντα, αλλά μοίρασε 7 ασίστ. Ο δεύτερος έπαιξε μόλις έξι λεπτά και πέτυχε ένα δίποντο.

Στον ημιτελικό του Final 4 η Εφές θα βρει μπροστά της, τον νικητή του ζευγαριού Ολυμπιακός-Μονακό, με τους Πειραιώτες να προηγούνται με 2-1 μετά το break στο Game 4 στο Πριγκιπάτο.

H Eφές μπήκε εξαιρετικά στο ματς και προηγήθηκε με 14-14 χάρη στον Μίτσιτς στα μέσα της περιόδου. Η Αρμάνι αδυνατούσε να βρει λύσεις στην επίθεση και ο Ντατόμε άρχισε δειλά-δειλα να σκοράρει για τους Ιταλούς, οι οποίοι βρέθηκαν να χάνουν με 19-11 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, με τον Ρίτσι να είναι εκείνος που διαμόρφωσε το αποτελέσμα της περιόδου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Μεσίνα άρχισε να πατά καλύτερα στα πόδια της και ο Ντατόμε μείωσε σε 32-27 στο 15'. Ο Πλάις που έκανε μεγάλο ματς στο πρώτο ημίχρονο, έκανε το 36-35, φτάνοντας στους 14 πόντους (ολοκλήρωσε τα πρώτα 20 λεπτά με 16 πόντους). Όμως κάπου εκεί ανέλαβε δράση ο Χάινς που βγήκε μπροστά για να δώσει προβάδισμα (40-41) στην Αρμάνι, ένα λεπτό πριν το ημίχρονο. Τελικά ο Ντατόμε έγραψε το 42-43 που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι του Αταμάν είχαν 3/11 τρίποντα, ενώ οι φιλοξενούμενοι ολοκήρωσαν το πρώτο ημίχρονο με 4/14. Ο Σιλντς έμεινε χαμηλά με 2 πόντους και 1/4 σουτ, ενώ 4 είχε ο Λάρκιν με 0/4 τρίποντα.

Το σύνολο του Αταμάν έτρεξε ένα 5-0 στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου με το τρίποντο του Μίτσιτς και ο Μεσίνα κάλεσε εσπευσμένα timeout. O άχαστος Πλάις με τρίποντο έκανε το 56-48 στο 24' και έφτασε τους 21 πόντους. Ο Ταρτζέφσκι με όμορφή προσπάθεια κάτω από το καλάθι μείωσε σε 57-52 στο 27'. Ο Σέρχιο με τρίποντο έριξε τη διαφορά στους 4 (62-58).

Η Αρμάνι με ένα σερί 8-0 στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, έκανε το 62-66 χάρη στο καλάθι μέσης απόστασης του Ρίτσι, κάτι που οδήγησε τον Αταμάν να καλέσει timeout. Ο Σίνγκλετον με 3 βολές έκανε το 71-68 στο 38'. Με το σκορ στο 71-68, Ντατόμε και Σιλντς αστόχησαν σε τρίποντα και ο Λάρκιν με βολές στα 11 δευτερόλεπτα, έγραψε το 73-68 και κλείδωσε την πρόκριση των Τούρκων στο Final 4.

Τα δεκάλεπτα: 19-11, 42-43, 62-58, 75-70

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Με το σκορ στο 71-68, Ντατόμε και Σιλντς αστόχησαν σε τρίποντα και ο Λάρκιν με βολές στα 11 δευτερόλεπτα, έγραψε το 73-68 και κλείδωσε την πρόκριση των Τούρκων στο Final 4.

Ο MVP: Ο Πλάις έκανε το ματς της ζωής του με 25 πόντους (5/6 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 6/6 βολές), 6 ριμπάουντ και 37 στην αξιολόγηση.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Σιλντς έμεινε χαμηλά στους 8 πόντους, είχε 1/7 δίποντα και 3/10 και δεν μπόρεσε να σταθεί σαν ηγέτης στο κρισιμότερο ματς της Αρμάνι μέσα στη σεζόν.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Μίτσιτς έκανε εξαιρετικό ματς και τελείωσε με 20 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 25 στην αξιολόγηση, βάζοντας και δύο κρίσιμες βολές στο τέλος.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Ο Πλάις είχε 3/3 τρίποντα, 4/4 βολές και 5/6 δίποντα, όντας αψεγάδιαστος.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Το 0/6 τρίποντα του Λάρκιν, αλλά και το κακό παιχνίδι του Γκραντ που σε δέκα λεπτά ήταν άποντος, παίρνοντας μόλις ένα σουτ.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Η Εφες προστάτευσε για άλλη μια φορά την έδρα της και με την ψυχολογία στα ύψη, πάει στο Βελιγράδι για να κάνει το repeat στη Euroleague.

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ - ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ 1-3
Game 1: Αρμάνι - Εφές 48-64
Game 2: Αρμάνι - Εφές 73-66
Game 3: Εφές - Αρμάνι 77-65
Game 4: Εφές - Αρμάνι 75-70

Προετοιμαζόμαστε για το ενδεχόμενο διακοπής των εξαγωγών φυσικού αερίου από τη Ρωσία δηλώνει ο Σολτς

O Αμπράμοβιτς αξίωσε επιπλέον μισό δισ. λίρες από τους υποψήφιους αγοραστές της Τσέλσι

«Fight Club» στους δρόμους της Μπανγκόκ: Γροθιές, κλωτσιές και αίμα στους αυτοσχέδιους αγώνες που... ενέπνευσε ο Μπραντ Πιτ