Stoiximan Basket League, Ιωνικός - Ηρακλής 73-62: Προβάδισμα παραμονής για τους Νικαιώτες

Ο Ιωνικός Νικαίας πήρε προβάδισμα παραμονής στη Basket League απέναντι στον Ηρακλή καθώς επικράτησε στο κλειστό του Πλάτωνα με 73-62 και κάλυψε το -5 από την αναμέτρηση του α' γύρου

5579136
Πολύ πιο άνετα νιώθει η ομάδα της Νίκαιας μετά και το εξ αναβολής παιχνίδι για την 15η αγωνιστική της Basket League.

Η ομάδα του Άγγελου Τσίκληρα είχε... διπλή αποστολή πριν από το τζάμπολ του αγώνα με τον Ηρακλή, καθώς δεν ήθελε μόνο τη νίκη απέναντι στον «Γηραιό» αλλά να καλύψει και την εις βάρος της διαφορά από την αναμέτρηση του α' γύρου στο «Ιβανώφειο». Συγκεκριμένα οι Θεσσαλονικείς είχαν νικήσει με 89-84 και ήθελαν να υπερασπιστούν στη Νίκαια το +5. Κάτι που δεν... έγινε ποτέ! Με αντεπίθεση στην τελευταία περίοδο ο Ιωνικός μπόρεσε να φτάσει στη νίκη με 73-62 και παράλληλα να πάρει προβάδισμα στην περίπτωση της μεταξύ τους ισοβαθμίας.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cjl6yo7l83k1)

Βέβαια ο Ηρακλής περιμένει την επιστροφή των βαθμών αλλά ακόμα και έτσι έχει το ίδιο ρεκόρ με τον Ιωνικό (5-15) και το... ντεζαβαντάζ στην περίπτωση της ισοβαθμίας. Ο Ντάνιελ Χάμιλτον ήταν ο καλύτερος των νικητών με 25 πόντους, 12 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα και 4 λάθη παίζοντας και στα 40 λεπτά του αγώνα. Πολύ καλή η απόδοση του Λουκά Μαυροκεφαλίδη (17π., 9ριμπ.) ενώ παίκτης κλειδί για τη νίκη και τη διαφορά στο τέλος ήταν ο Κέβιν Τούμπα.

Το άγχος και η πίεση για το αποτέλεσμα είχαν αποτυπωθεί στις δύο ομάδες από το ξεκίνημα του αγώνα. Στο πρώτο τετράλεπτο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (8-8) αλλά στη συνέχεια οι γηπεδούχοι πήραν την κατάσταση στα χέρια τους και δια χειρός Χάμιλτον και Μαυροκεφαλίδη πραγματοποίησαν επιμέρους 13-2 για το 21-10 του 8'. Αυτό ήταν και το καλύτερο διάστημα του Ιωνικού, αν και ο Ηρακλής με τους Σταμάτη και Παπαδάκη μείωσε σε 21-16 με τη λήξη της πρώτης περιόδου.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cjl6kq73z21t)

Το σερί συνεχίστηκε και στο ξεκίνημα του β' δεκαλέπτου καθώς ο «Γηραιός» επέστρεψε από το -11 έχοντας πραγματοποιήσει σερί 11-0 (!) για το 21-21 του 12'. Παρόλα αυτά οι παίκτες του Άγγελου Τσίκληρα βρέθηκαν εκ νέου στο +7 (30-23) τρία λεπτά πριν από το τέλος του ημιχρόνου (33-29). Στο πρώτο μισό του αγώνα οι γηπεδούχοι είχαν έναν εκπληκτικό Ντάνιελ Χάμιλτον (18π., 3/4δίπ., 4/8τρ., 7ριμπ.) μετρώντας συνολικά 5/17 δίποντα και 6/18 τρίποντα, ενώ ο Ηρακλής είχε αντίστοιχα 10/33 εντός παιδιάς αλλά και επτά λάθη.

Το ματς έγινε... θρίλερ στη συνέχεια καθώς το 41-35 του 23' έγινε 41-41 δύο λεπτά αργότερα. Βέβαια η αστοχία και τα λάθη είχαν την τιμητική τους σε αυτό διάστημα, με το 3ο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 49-49 ύστερα από buzzer beater τρίποντο του Κώστα Παπαδάκη στην εκπνοή. Ο Ιωνικός όχι μόνο κυνηγούσε τη νίκη, αλλά και τη διαφορά το +6 πόντων καθώς ήθελε να καλύψει την ήττα από το ματς του α' γύρου (89-84) στη Θεσσαλονίκη. Μέχρι και το 31' (53-52) τα πάντα ήταν ανοικτά στο κλειστό του Πλάτωνα. Τόσο για τη διαφορά όσο και για τον τελικό νικητή.

Όμως με μπροστάρη τον νεοφερμένο Κέβιν Τούμπα, οι Νικαιώτες πραγματοποίησαν επιμέρους 11-4 και έφτασαν για πρώτη φορά τον δείκτη του σκορ στο +10 (64-54) τέσσερα λεπτά πριν από το τέλος. Όπως αποδείχθηκε εκ των υστέρων ήταν και το σημείο-κλειδί για την τελική επικράτηση των γηπεδούχων οι οποίοι όχι μόνο πήραν το ροζ φύλλο αγώνα αλλά κάλυψαν και την διαφορά από την αναμέτρηση της Θεσσαλονίκης. Στο τέλος ο δείκτης του σκορ έφτασε και στο +11 (71-60 στο 39') το οποίο ήταν και το... κερασάκι στην τούρτα νίκης του Ιωνικού.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 33-29, 49-49, 73-62

Μπήκαμε στη φάση του «ενεργειακού πολέμου» - Οι εκβιασμοί των Ρώσων και η απάντηση της Ευρώπης

Άγριο έγκλημα στη Ρόδο: Σκότωσε τον φίλο του, άλλαξε τα ματωμένα ρούχα, καθάρισε και κάλεσε το ΕΚΑΒ

Δεν είναι οξεία ηπατίτιδα το περιστατικό της 16χρονης στη Λάρισα, λέει το υπουργείο Υγείας