Stoiximan Basket League, Λαύριο - Κολοσσός 81-84: Δικαίωμα στο όνειρο της τρίτης θέσης

Ο Κολοσσός φιλοξενήθηκε από το Λαύριο σ' εξ' αναβολής αγώνα της 20ης ημέρας της Basket League και έφυγε με το διπλό με ρεσιτάλ του Μορίμοφ

5566809
Στα 2'07'' πριν την λήξη της αναμέτρησης ο Μουράτος έγραφε το 79-72 και έδινε στο Λαύριο σημαντικό προβάδισμα. Παρόλα αυτά, οι Ροδίτες είχαν την τελευταία κουβέντα! Έτρεξαν σερί 10-0 σε σχεδόν 100 δευτερόλεπτα με τον Μομίροφ να «εκτελεί» από την περιφέρεια δις και να κάνει το βήμα νίκης (81-84)!

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cj991c15nxkh)

Το Λαύριο έφτασε σε double σκορ (8-4) μετά από γκολ φάουλ του Κακλαμανάκη, το οποίο σβήστηκε για το +1 του Κολοσσού από Ουίλιαμς και τρίποντο του Μομίροφ. Η παραγωγική δουλειά για τον Έλληνα σέντερ συνεχίστηκε φτάνοντας τους 10 πόντους σε εκείνο το σημείο, ενώ 2 σουτ από την περιφέρεια για τον Βον έκαναν το 21-13. Το δεκάλεπτο έκλεισε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 24-18.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τον Περσίδη να διαμορφώνει το 27-18, ωστόσο ένα επιμέρους 12-2 που έτρεξαν οι φιλοξενούμενοι τους έφερε μπροστά με 29-30 έπειτα από εύστοχη βολή του Φλόιντ. Με μονόλογο του ίδιου το σκορ έφτασε μέχρι το 29-35 για να μειώσει ο Γερομιχαλός με 2 σερί τρίποντα (35-37) στο 18'. Στο υπόλοιπο το πρώτου μισού, το τρίποντο λειτούργησε ξανά ως σύμμαχος του Λαυρίου (9/17) και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 43-41.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cj98m9o5p7eh)

Οι πρωταγωνιστές του πρώτου δεκαλέπτου, Κακλαμανάκης και Βον, «μίλησαν» και στο τρίτο διευρύνοντας την διαφορά σε 50-43 μετά από περίπου 3 αγωνιστικά λεπτά. Από την άλλη, ο πολύ δραστήριος Φλόιντ και οι προσπάθειες του Ξανθόπουλου κράτησαν κοντά τον Κολοσσό (55-53). Αλλά δεν εκμεταλλεύτηκαν τις ευκαιρίες που είχαν να πάρουν το προβάδισμα όταν βρέθηκαν στον πόντο (59-58) με τον Νικολαϊδη να δίνει αέρα με το 64-61 μετά την ισοφάριση από τον Μαργαρίτη.

Τα πρώτα λεπτά της καθοριστικής περιόδου ανήκαν ολοκληρωτικά στους παίκτες του Σερέλη που με Αμίνου και Νικολαϊδη ανέβασαν την διαφορά στους 9 (72-63). Ο Κολοσσός επιφύλασσε το δικό του ξέσπασμα με το δίδυμο Μπιλή- Ποτ μειώνοντας στο καλάθι, με τον Μουράτο να κάνει το +4 5'25'' πριν το τέλος. Ο Έλληνας γκαρντ ευστόχησε σε τρίποντο για το 79-72 στο 38' με τον Κολοσσό να μην έχει πει την τελευταία κουβέντα. Ένα σερί 10-0 σε περίπου 100 δευτερόλεπτα με κύριο πρόσωπο τον Μομίροφ που ευστόχησε σε 2 σερί τρίποντα για το 79-79 και το 79-82 κάνοντας το βήμα της νίκης που ήρθε με σκορ 81-84

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 43-41, 64-61, 81-84

ΠΟΎ ΚΡΊΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στο τελευταίο δίλεπτο του ματς και κυρίως στο 10-0 σερί που έτρεξε το σύνολο του Καντζούρη μετά το 79-72 του Λαυρίου.

Ο MVP: Ο Τζόρνταν Φλόιντ που ηγήθηκε της επίθεσης του Κολοσσού με 20 πόντους στα 24 λεπτά που αγωνίσητηκε.

Ο ΑΦΑΝΉΣ ΉΡΩΑΣ: Διόλου αφανής η δυάδα των Ποτ και Μομίροφ που έτρεξαν το σερί στο τέλος και ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με 12 και 9 πόντους αντίστοιχα.

Ο ΑΔΎΝΑΜΟΣ ΚΡΊΚΟΣ: Η άμυνα του Λαυρίου στα τελευταία λεπτά.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΌΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα δύο τρίποντα του Μομίροφ που ουσιαστικά έκριναν την εξέλιξη του ματς.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΌ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα πολλά λάθη και των δύο, 30 τον αριθμό (18 και 12 αντίστοιχα)

ΤΟ ΣΧΌΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Μεγάλη νίκη-βήμα τρίτης θέσης για τον Κολοσσό που ήρθε με τον δύσκολο τρόπο, αυτόν της ανατροπής!

Τέρας ψυχραιμίας ο Αναγνωστόπουλος, «εξέταζε» τους μάρτυρες - Η κατάθεση που κατέρριψε τους ισχυρισμούς του

Γιώργος Καπουτζίδης: «Ως γκέι έχω βιώσει έρωτες ωραίους, σχέσεις, χωρισμούς και δεν μπορώ να τα διηγηθώ»

Κορωνοϊός: Από 1ης Μαΐου τέλος στα πιστοποιητικά - Οι ανακοινώσεις Πλεύρη