Premier League, Τότεναμ - Νιούκαστλ 5-1: Επιστροφή στην τετράδα - Δείτε τα γκολ

Η Τότεναμ «ξέσπασε» κόντρα στη Νιούκαστλ, τη φιλοδώρησε με πέντε γκολ μέσα σε 40 λεπτά και επέστρεψε προσωρινά στην πρώτη τετράδα της Premier League

ttte
Εμφατική νίκη για την Τότεναμ, η οποία δηλώνει «παρών» στην κούρσα για την πρώτη τετράδα.

Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε διέλυσε τη Νιούκαστλ με 5-1, ξέφυγε στο +3 από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και τελειώνει την αγωνιστική στην τετράδα σε αυτό το σημείο της σεζόν για πρώτη φορά μετά το 2019! Έστω και προσωρινά, αφού η Άρσεναλ είναι ισόβαθμη με δύο ματς λιγότερα.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cj0s9f2uv32p)

Το ματς έδειχνε να «στραβώνει» για τους Σπερς, όταν στο 39' ο Φάμπιαν Σερ νίκησε με απευθείας φάουλ τον Ούγκο Γιορίς κι έβαλε μπροστά τις Καρακάξες. Ωστόσο, η χαρά τους κράτησε ελάχιστα, όπως και το προβάδισμα.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cj0rd94spifl)

Ο Ντέιβις ισοφάρισε μόλις τέσσερα λεπτά αργότερα με κεφαλιά και σάλπισε την αντεπίθεση των γηπεδούχων που εξελίχθηκε σε... πάρτι στο δεύτερο ημίχρονο.

Ντόχερτι (48'), Σον (54') και Μπεργκβάιν (63') μετέτρεψαν το 1-1 σε 4-1 μέσα σε ένα τέταρτο, για να προσθέσει την τελική «πινελιά» ο Μπεργκβάιν στο 83', μόλις δύο λεπτά μετά την είσοδό του στο ματς.

Αναλυτικά, το πρόγραμμα της επόμενης 31ης αγωνιστικής

Σάββατο (2/4)

Λίβερπουλ-Γουότφορντ 2-0 (22' Ζότα, 89' πέν. Φαμπίνιο)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cizsp9njs0pt)

Γουλβς-Άστον Βίλα 2-1 (7' Τζόνι, 36' αυτ. Γιανγκ - 86' Γουότκινς)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cizvrv4fedv5)

Λιντς-Σαουθάμπτον 1-1 (29' Χάρισον - 49' Γουορντ Πρόουζ)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cizvukoonez5)

Μπέρνλι-Μάντσεστερ Σίτι 0-2(5' Ντε Μπρόινε, 25' Γκιντογκάν)

Μπράιτον-Νόριτς 0-0

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cizvukoxqnu9)

Τσέλσι-Μπρέντφορντ 1-4 (48' Ρίντιγκερ - 50', 60' Γιάνελτ, 54' Έρικσεν, 87' Βισά)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cizvukp3x3k1)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Λέστερ 1-1 (66' Φρεντ - 63' Ιχεανάτσο)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cizz2wt9qz7l)

Κυριακή (3/4)

Γουέστ Χαμ-Έβερτον 2-1 (32’ Κρέσγουελ, 59’ Μπόουεν - 54’ Χόλγκεϊτ)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cj0p4upos1ux)

Τότεναμ-Νιούκαστλ 5-1 (43’ Ντέιβις, 48’ Ντόχερτι, 54’ Σον, 63’ Έμερσον, 83’ Μπεργκβάιν - 39’ Σερ)