Stoiximan Basket League, Ηρακλής-Άρης 91-86: «Βομβαρδισμός» στο Ιβανώφειο

Με ρεσιτάλ ευστοχίας έξω από τα 6,75μ. ο Ηρακλής επικράτησε του Άρη με 91-86 στο Ιβανώφειο κάνοντας σπουδαίο βήμα παραμονής στην Basket League

5555845
Για περίπου 25 αγωνιστικά λεπτά οι «κυανόλευκοι» ήταν απελπιστικά άστοχοι έξω από τη γραμμή του τριπόντου για να ακολουθήσει ένα show με πρωταγωνιστή τον Κώστα Παπαδάκη από τα τέλη της 3ης περιόδου. Ο Έλληνας γκαρντ έβαλε πέντε τρίποντα, ο Ηρακλής συνολικά έβαλε οκτώ στη σειρά κι έτσι από το -7 (44-51), η ομάδα του Κώστα Μέξα πήγε στο +15 σ’ ένα τρελό παιχνίδι.

Ο δε Άρης, άφησε την ταυτότητά του στα αποδυτήρια του Ιβανωφείου καθώς η ομάδα της αυταπάρνησης και της υπέρμετρης προσπάθειας στην άμυνα δέχθηκε 58 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο. Η δε τελευταία περίοδος όπου ο Ολιβιέ Χάνλαν σημείωσε 24 πόντους έδειξε ότι ο Καναδός μάλλον θα έπρεπε να παίξει περισσότερο.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cizz8yibwo1d)

Ο αγώνας
Το εντυπωσιακό ξεκίνημα του Ηρακλή (8-0) υποχρέωσε τον Γιάννη Καστρίτη να ξοδέψει το πρώτο τάιμ άουτ στα 104 δευτερόλεπτα και η αλήθεια είναι ότι αυτό έπιασε τόπο. Προς αυτήν την κατεύθυνση λειτούργησε ο Ζίριους Ουίλιαμς με τους 10 πόντους που σημείωσε σε διάστημα (περίπου) τεσσάρων λεπτών (16-14, 6’). Ωστόσο, ο Ηρακλής είχε ενέργεια και ο Άρης ήταν επιπόλαιος και με 8-0 στα τελευταία δύο λεπτά της πρώτης περιόδου ανέκτησε τη διαφορά (26-17) στο τέλος της περιόδου έχοντας απόλυτη ευστοχία από τη γραμμή των βολών (9/9).

Οι γηπεδούχοι πέταξαν στα σκουπίδια έξι ελεύθερα τρίποντα στα πρώτα 3-4 λεπτά της δεύτερης περιόδου, διάστημα κατά το οποίο ο Άρης δεν είχε την παραμικρή συνοχή στο γήπεδο και στις δύο πλευρές του παρκέ κι έτσι η διαφορά διατηρήθηκε στα ίδια επίπεδα (30-19, 13:30), για να ακολουθήσει το μπλακ άουτ του Ηρακλή και η έκρηξη του Άρη. Καθώς ο Ηρακλής συνέχιζε να σπάει τα καλάθια φτάνοντας στην επίδοση των 1/14 τριπόντων, με πρωταγωνιστή τον Άντονι Κάουαν ο Άρης άρχισε να χτίζει ένα σερί φτάνοντας στο 0-20 και κάνοντας την ανατροπή (30-39, 19’). Μετά από σχεδόν 6:30 αγωνιστικά λεπτά ο Ηρακλής βρήκε καλάθι και μάλιστα στην εκπνοή του πρώτου μέρους (33-39) έχοντας δεχθεί νωρίτερα επιμέρους σκορ 4-22!

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cizxb01v0d0h)

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με κακούς οιωνούς για τον Ηρακλή καθώς ο Μάικ Χένρι συμπλήρωσε τέσσερα φάουλ καθώς ο Άρης βρήκε διαδοχικά τρίποντα (37-46, 23:30). Το ξέσπασμα του Δημήτρη Σταμάτη (44-46) ενέπνευσε τον Ηρακλή ο οποίος απέκτησε και το προβάδισμα (53-51, 28’), καθώς εκεί που οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να σκοράρουν έξω από τα 6.75 έβαλαν πέντε μαζεμένα τρίποντα και είχαν +6 (62-56) στο τέλος της 3ης περιόδου.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cizyhelkmrqp)

Ο βομβαρδισμός συνεχίστηκε για τον Ηρακλή και η διαφορά πήγε στο +15 (74-59, 32’) με κορυφαίο τον Παπαδάκη καθώς ο Άρης ήταν αλλού. Έντεκα συνεχόμενοι πόντοι του Ολιβιέ Χάνλαν μείωσαν τη διαφορά (78-71) μετά την είσοδο του αγώνα στα τελευταία τρία λεπτά. Ο Ηρακλής έδειξε να ελέγχει το παιχνίδι αλλά οι πόντοι του Καναδού γκαρντ του Άρη έφτασαν τους 21 στην 4η περίοδο μειώνοντας σε 86-81, 39’’ πριν το τέλος αλλά και 89-86 στα 4’’, αλλά δύο βολές του Παπαδάκη κλείδωσαν τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 33-39, 62-56, 91-86

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Που αλλού; Στα τρίποντα του Ηρακλή. Από τα 2/15 του πρώτου ημιχρόνου οι «κυανόλευκοι» έβλεπαν το καλάθι σαν βαρέλι από τα τέλη του 3ου δεκαλέπτου και μετά βάζοντας οκτώ τρίποντα στη σειρά!

Ο MVP: Ο Κώστας Παπαδάκης ήταν ο ηγέτης της… επανάστασης (από τα 6.75) του Ηρακλή που έφερε και την ανατροπή.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Έιμπραμς ήταν ο καταλληλότερος co star για τον Ηρακλή.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Η κατάρρευση του Άρη στο 3ο δεκάλεπτο δεν έχει μόνο ένα πρόσωπο καθώς η άμυνά του άνοιγε σαν τριαντάφυλλο στο πρώτο σκριν. Προφανώς οι «κίτρινοι» πλήρωσαν την κούραση του Κάουαν και τις κακές άμυνες του Λόκετ.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Μάλλον οι διακυμάνσεις του σκορ και η αντίστοιχη στην αποτελεσματικότητα του Ηρακλή στο μακρινό σουτ. Όπως και τα σερί. Το 0-20 του Άρη αλλά και το 30-8 του Ηρακλή.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Μάλλον οι 24 πόντοι που έβαλε ο Ολιβιέ Χάνλαν στην τελευταία περίοδο.

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΓΥΡΟ: Ο Άρης επικράτησε με 83-78 στο Nick Galis Hall, αλλά ο Ηρακλής όχι μόνο κέρδισε αλλά κάλυψε και την ήττα του πρώτου γύρου.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Τρελό παιχνίδι το οποίο κρίθηκε από απόσταση 6.75μ. Με οκτώ σερί τρίποντα σε δεύτερο ημίχρονο, δύσκολα χάνει μια ομάδα κι αυτό απέδειξε ο Ηρακλής. Ο δε Αρης άφησε την ταυτότητά του στα αποδυτήρια μετά το πρώτο ημίχρονο δεχόμενος 58 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο.