Stoiximan Basket League, Απόλλων Πάτρας - Λαύριο 72-62: Βήμα παραμονής

Ο Απόλλωνας Πατρών πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα, επικρατώντας με 72-62 του Λαυρίου στο κλειστό της Περιβόλας σ΄εξ' αναβολής αγώνα της 17ης ημέρας της Basket League

5552635
Το πρώτο μέρος έμοιαζε με... παράσταση για έναν ρόλο.

Ο Απόλλωνας είχε τον πλήρη έλεγχο της κατάστασης από νωρίς. Στα μισά της εναρκτήριας περιόδου, προηγήθηκε με 14-5 με τον Μπόγρη, ενώ στο φινάλε της το προβάδισμα των Πατρινών εκτοξεύθηκε στο +13 (25-12, 10') με τρίποντο από τον Διαμαντάκο.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cixe2nnix98x)

Το σύνολο του Χρήστου Σερέλη προσπάθησε με συνεχόμενα καλάθια από Βον και Γερομιχαλό να αντιδράσει (29-18, 14'), όμως ακολούθησε νέα... έκρηξη από τον Απόλλωνα που στο 17ο λεπτό του α' μέρους προηγήθηκε με +19 (37-18) με τρίποντο του Τσιακμά! Οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 41-23 και δεδομένα έδειχναν να έχουν το πάνω χέρι για τη νίκη.

Στην επανάληψη, ο επιθετικός ρυθμός ήταν καλύτερος στο ματς (23-22 σκορ γ' περιόδου), μια συνθήκη που έδειξε να βολεύει τον Απόλλωνα (52-38, 25'), ο οποίος συνέχισε να έχει τα ηνία.

Ο Σίμονς με τρίποντο έστειλε ακόμη και στο +20 την διαφορά (60-40, 27'), με τις ομάδες να εισέρχονται στο καθοριστικό δεκάλεπτο με ένα μεγάλο χάσμα που με βάση τη συνολική εικόνα του Λαυρίου στο ματς έμοιαζε να είναι αγεφύρωτο.

Παρ' όλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να επιστρέψουν (69-57, 37'), όμως ο Απόλλωνας διαχειρίστηκε σωστά το φινάλε του παιχνιδιού και με ένα κρίσιμο τρίποντο του Τσαλμπούρη, 2'33'' πριν το τέλος, σφράγισε οριστικά (72-58) το ροζ φύλλο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-12, 41-23, 64-45, 72-58.

Ηλεκτρονικά μέσω gov.gr το βιβλιάριο υγείας των παιδιών

Τζεφ Μοντάνα: «Ο Λιγνάδης μου έπαιρνε ζελεδάκια και παρουσίαζε τον Σάκη Ρουβά ως δέλεαρ στα παιδιά»

Ορίστηκαν τρεις ειδικοί από τον ΟΗΕ για να ερευνήσουν ενδεχόμενα εγκλήματα πολέμου στην Ουκρανία