Stoiximan Basket League, Ιωνικός - Κολοσσός 86-84: «Φιλί» ζωής από τον Χάμιλτον

Ο Ιωνικός υποδέχτηκε τον Κολοσσό για την εξ αναβολής αναμέτρηση της 17ης αγωνιστικής στην Basket League και έχοντας πρώτους στην μάχη Χάμιλτον και... τρίποντο πήραν το ροζ φύλλο αγώνα με 86-84

5552465
Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν το παιχνίδι παίρνοντας «κεφάλι» με 7-4, ωστόσο στην συνέχεια ο Κολοσσός με τα τρίποντα να έχουν... την τιμητική τους πέρασε μπροστά με τις προσπάθειες των Ουίλιαμς, Ξανθόπουλου και Μίλερ (12-17). Δύο σερί σουτ του Αρσενόπουλου από την περιφέρεια και η αστοχία των Ροδιτών το τελευταίο δίλεπτο έκλεισαν την περίοδο για τον Ιωνικό στο +5 (24-19).

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cixc9w8z6uxd)

Στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου, ο Κολοσσός προσπάθησε να βγάλει γρήγορες επιθέσεις, με τον Τιλί να αξιοποιεί τις ασίστ του Μίλερ και να μειώνει στον πόντο (29-28), την ίδια ώρα που ο Ποτ έδινε και πάλι προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (34-35).

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cixan5yyj74h)

Το υπόλοιπο του ημιχρόνου συνεχίστηκε με εναλλαγές στο σκοράρισμα και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με 45-46 υπέρ του Κολοσσού. Σε εκείνο το σημείο η ομάδα του Καντζούρη μετρούσε 3/12 τρίποντα με τους γηπεδούχους να έχουν ανεβάσει την απόδοσή τους από τα 6.75μ. με 6/17.

Με την επιστροφή από την ανάπαυλα, ο Ιωνικός έβρισκε απάντηση στις επιθέσεις του Κολοσσού κυρίως με τους Γκιουζέλη και Χάμιλτον, ωστόσο οι Ροδίτες κατάφεραν να πάρουν... αέρα 6 πόντων με τις εμπνεύσεις από τους Ξανθόπουλο και Μομίροφ (56-62) στο 26ο λεπτό.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cixalbwxmkdl)

Περίπου δύο λεπτά πριν την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου, Μαργαρίτης και Ποτ έδωσαν το μεγαλύτερο προβάδισμα για τον Κολοσσό με 61-68, με τον Τζόλο να απαντάει για το 64-68. Ο Φλόιντ ανέλαβε δράση στα τελευταία δευτερόλεπτα και με 2 εύστοχες βολές και ένα λέι απ θα άνοιγε την καθοριστική περίοδο με το 64-72.

Εκεί, ο Βαγγέλης Τζόλος με 2 συνεχόμενα τρίποντα έφερε τον Ιωνικό και πάλι σε απόσταση ενός σουτ (70-72) με το ρολόι να δίνει την δυνατότητα για αντίδραση καθώς απέμεναν κάτι περισσότερο από 9 λεπτά. Το μπαράζ τριπόντων συνεχίστηκε με Μομίροφ και Τζόλο (73-75), ενώ στα 4 λεπτά πριν το τέλος ο Χάμιλτον έβαλε μπροστά τον Ιωνικό με 79-78 με τον Κολοβέρο να γράφει το 81-78 λίγο αργότερα. Στο 1'58'' ο Αθηναίου έκανε το 86-82 δίνοντας το σύνθημα το οποίο μετουσιώθηκε με το τελικό 86-84 μετά το άστοχο του Ουίλιαμς.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 45-46, 64-72, 86-84

Επίδομα ακρίβειας 200 ευρώ: Τη Μεγάλη Εβδομάδα οι πληρωμές - Οι όροι και οι δικαιούχοι

Γιώργος Περρής: «Είμαι γκέι, υπερήφανος και χαρούμενος»

H σοκαριστική στιγμή που νεαρή γυναίκα μαχαιρώνει αστυνομικό που προσπαθεί να τη βοηθήσει!