Euroleague, Μονακό-Ολυμπιακός 92-72: Ανώμαλη προσγείωση στο Πριγκιπάτο

Ηχηρό χαστούκι για τον Ολυμπιακό στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής της Euroleague - Οι ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν 19-22 στην πρώτη περίοδο για να... εξαφανιστούν στη δεύτερη (48-31 σκορ ημιχρόνου) και να χάσουν με κάτω τα χέρια καθώς μόνο ο συγκινητικός Φαλ προσπαθούσε

5547134
Η Μονακό έδωσε ένα καλό μάθημα στον Ολυμπιακό και τον νίκησε με 92-72. Οι γηπεδούχοι έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ από την δεύτερη περίοδο κι ύστερα εκμεταλλευόμενοι τα πολλά λάθη των παικτών του Γιώργου Μπαρτζώκα, αλλά και την ολοκληρωτική απουσία συγκέντρωσης.

Με αυτό το αποτέλεσμα μειώθηκαν οι πιθανότητες για να έχει πλεονέκτημα έδρας στα playoffs, ωστόσο ακόμη το κρατάει στα δικά του χέρια και χρειάζεται νίκη επί της Βιλερμπάν στη Λυών (25/03) και επί της Μπαρτσελόνα στο ΣΕΦ (01/04).

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους. Οι Πειραιώτες είχαν τη διάθεση να ακουμπήσουν την μπάλα στα χέρια του Φαλ ο οποίος αξιοποίησε τις μπάλες που πήρε. Στην άλλη πλευρά ο Ουόκαπ και η σύνθετη άμυνα πάνω στον Τζέιμς δεν ήταν εύκολη αποστολή και με τρία εύστοχα τρίποντα (Τζέιμς επί δύο, Μπέικον) το σκορ ήταν ισόπαλο στους 11 πόντους (7'). Μέχρι το τέλος της εναρκτήριας περιόδου δεν άλλαξε η ισορροπημένη κατάσταση παρά μόνο με ένα τρίποντο του Βεζένκοβ στη λήξη της (19-22).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Μπαρτζώκα έκαναν τα πάντα λάθος. Κακές αποφάσεις στην επίθεση, κακές άμυνες και φάουλ που πρόσφεραν βολές με αποτέλεσμα Ντιαλό, Μπέικον και Λι να τρέξουν ένα 10-0 για το 29-22 (12'). Η είσοδος του ΜακΚίσικ αντί να προσφέρει ηρεμία, έφερε περισσότερο εγωισμό και ακόμη χειρότερη άμυνα. Ο Λι είχε βρει ρυθμό, παρέσυρε και τους συμπαίκτες του και με 7/9 τρίποντα η διαφορά πήγε στο +14 (40-26, 15'), αλλά η κατάσταση έγινε ακόμη χειρότερη λίγο αργότερα (45-26, 18΄). Η επιστροφή του Φαλ έφερε μία νέα πνοή, με το σκορ στο 45-31 χάθηκαν τρεις διαδοχικές κατοχές για να πέσει ακόμη περισσότερο και το ηλεκτρονικό ταμπλό έγραφε στην ανάπαυλα 48-31.

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο με σαφή διάθεση να κάνουν πιο αισθητή την παρουσία τους στην άμυνα ενώ άφησαν την επίθεση στον Φαλ ο οποίος συνέχισε να σκοράρει επί των αντιπάλων τους κάνοντας το 50-40 (24'). Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, βρήκαν μακρινά σουτ με τον Τζέιμς και ξεμάκρυναν εκ νέου με αποτέλεσμα τα καλάθια του Βεζένκοφ να μην προσφέρουν οποιαδήποτε διαφορά επί της ουσίας (71-51, 30').

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Οι Πειραιώτες ήθελαν απλά να μειώσουν την διαφορά για την μπασκετική τους αξιοπρέπεια και οι γηπεδούχοι διασκέδαζαν στο παρκέ κάτι που έφερε και μία μικρή χαλάρωση. Η διαφορά ανέβηκε επικίνδυνα στο 37' (88-61), αλλά στο τέλος κατάφεραν απλά να μειώσουν το εύρος της ήττας.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στην δεύτερη περίοδο στην οποία η Μονακό διέλυσε τον Ολυμπιακό με 29-9. Στη συνέχεια χρειαζόταν ένα θαύμα για να μπουν στη διεκδίκηση της νίκης και στην εποχή μας θαύματα δε γίνονται.

O MVP: Ο Μάικ Τζέιμς διέλυσε κάθε αμυντικό σύστημα των «ερυθρόλευκων» ολοκληρώνοντας με 25 πόντους (2/3διπ., 5/7τριπ., 6/7βολ.), 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Σε κακή βραδιά όλοι οι παίκτες του Ολυμπιακού πλην του Φαλ

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Πάρις Λι έδωσε στην ομάδα του 13 πόντους, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Η Μονακό τελείωσε με 11/21 τρίποντα ενώ στο ημίχρονο είχε 8/10. Οι Πειραιώτες σούταραν με μόλις 27.6% ενώ υπέπεσαν σε 13 λάθη.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Αυτή ήταν η πιο βαριά ήττα φέτος για τον Ολυμπιακό.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Ο Ολυμπιακός μπήκε με λάθος τρόπο στο παιχνίδι, ειδικά σε επίπεδο νοοτροπίας. Το παιχνίδι «όσα βάλουμε κι όσα φάμε» δεν του ταιριάζει, δεν είχε ίχνος συγκέντρωσης και έτσι έχασε έδαφος σχετικά με το πλεονέκτημα της έδρας το οποίο ωστόσο παραμένει στα δικά του χέρια και κανενός άλλου.

ΤΙ ΣΥΝΕΒΗ ΣΤΟΝ Α' ΓΥΡΟ: Ο Ολυμπιακός στο ΣΕΦ είχε επικρατήσει με 86-65. Ετσι κι αλλιώς δεν τίθεται θέμα ισοβαθμίας.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-22, 48-31, 71-51, 92-72