Stoiximan Basket League, Ηρακλής - Λάρισα 85-90: Βήμα για την οχτάδα

Η Λάρισα πήρε την 6η της νίκη στα τελευταία 8 παιχνίδια της στην Basket League, επικρατώντας σε ένα... ροκ παιχνίδι με 85-90 του Ηρακλή (3-13) στο Ιβανώφειο

5542787
Ο Γηραιός μπήκε... σκυλιασμένος στο παρκέ για να προηγηθεί με το καλημέρα με 9-0 (4') με Χένρι, Γουντς και Έιμπραμς, βγάζοντας διαδοχικές άμυνες και ανακόπτοντας την εύρεση ρυθμού του Μούντι.

Το ευσπευσμένο τάιμ άουτ του Τακιανού αφύπνησε τους παίκτες της Λάρισας κι ιδίως τους ψηλούς, με τους Τσαϊρέλη και Μάριτς (15-8, 6') να σκοράρουν εναλλάξ. Πάντως, οι Ντολεζάι, Γκάρετ και Χένρι με γρήγορο 7-0 υπέρ των γηπεδούχων διαμόρφωσαν νταμπλ σκορ (24-12, 8'), με τον Ηρακλή να είναι κυρίαρχος στο πρώτο δεκάλεπτο, αν κι η αμυντική ολιγωρία στα τελευταία δευτερόλεπτα έφερε ένα απίθανο buzzer beater του Ζώη Καράμπελα από απόσταση περίπου 9 μέτρων (28-19).

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cinzn9of6edt)

Η Λάρισα συνέχισε να ροκανίζει με αποκορύφωμα τις συνεχόμενες περιφερειακές βόμβες των Ντεβόντε Γκριν, Καράμπελα (28-27, 13'). Στο ίδιο διάστημα ο Ηρακλής ήταν άσφαιρος, προβλέψιμος κι έκανε φθηνά λάθη.

Ένα εξ αυτών οδήγησε σε θεαματικό κάρφωμα του Μούντι και κατ' επέκταση στο προβάδισμα των Θεσσαλών (28-29 στο 15'). Ο Σταμάτης απάντησε στο 0-13 της Λάρισας (31-29) ανεβάζοντας εκ νέου τα ντεσιμπέλ στο Ιβανώφειο. Ακολούθως οι Γκάρετ και Χένρι (36-31 στο 17') οδήγησαν τον Ηρακλή στο +5, με τον Θόδωρο Ζάρα όμως να μην επιτρέπει στον Ηρακλή να ξεμακρύνει (36-34). Εκατέρωθεν τρίποντα των Γουντς και Μπέρζινς (41-41 στο 19') δεν έσπασαν το μοτίβο του ντέρμπι.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cinz0rypett5)

Ο Μπερζίνς, πάντως, με 12 πόντους στο α' ημίχρονο, εξελίχθηκε σε παράγοντα του αγώνα, με την Λάρισα να πηγαίνει στα αποδυτήρια με προβάδισμα 5 πόντων με ολικό comeback (45-50) με επί μέρους σκορ 17-31 στην δεύτερη περίοδο!

Στην επανάληψη, δύο καλές άμυνες του Ηρακλή κι ο Έιμπραμς έφεραν το ματς στο καλάθι (48-50 στο 22') αλλά οι φιλοξενούμενοι εξακολουθούσαν να ελέγχουν την κατάσταση με Χάντσον και Μούντι (50-57 στο 25'). 4'27'' πριν την λήξη της γ' περιόδου, σημειώθηκε ολιγόλεπτη διακοπή από τους διαιτητές, λόγω έντασης που δημιουργήθηκε στην εξέδρα πίσω από τους πάγκους των ομάδων και τη γραμματεία. Η διακοπή με βάση τη συνέχιση του αγώνα έδειξε να ευνοεί τους Θεσσαλούς, οι οποίοι είχαν καλύτερο ρυθμό στο υπόλοιπο του δεκαλέπτου κι ως εκ τούτου έφτασαν στο +11 (62-73), εκμεταλλευόμενοι τα αμυντικά κενά του Ηρακλή.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cinyd4e3tnrl)

Το ζήτημα για τον Ηρακλή στο κλείσιμο του αγώνα ήταν αν υπήρχαν τα σωματικά και πνευματικά αποθέματα για την ανατροπή. Όσο η Λάρισα διατηρούσε την απόσταση ασφαλείας (65-77, 32') κι η άμμος στην κλεψύδρα άδειαζε, οι Θεσσαλονικείς έβλεπαν τις πιθανότητες τους να ελαχιστοποιούνται. Ο εξαιρετικός στο δεύτερο ημίχρονο Κρουμπάλι συνέχισε να κάνει την δουλειά του στην ρακέτα (71-82, 36'), αλλά ο Ρότεν έβαλε ξανά στο παιχνίδι τον Ηρακλή (74-82, 37') κι εν συνεχεία Γκάρετ έριχνε την διαφορά στους 6 για να γίνει το ματς... ροντέο. 2'25'' πριν το τέλος, ο Γκάρετ έκλεψε την μπάλα από τον Μούντι και ταυτόχρονα κέρδισε και το αντιαθλητικό του συμπατριώτη του, το οποίο εν τέλει πήραν πίσω οι διαιτητές αλλάζοντας απόφαση έπειτα από μαι μίνι σύσκεψη. Με 1'05'' στο ρολόι, ο Χάντσον πέτυχε ίσως το κρισιμότερο καλάθι του ματς για το 76-84, γέρνοντας την πλάστιγγα υπέρ της Λάρισας.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cinx6owv1kyh)

Στα 45'' ο Ρότεν αστόχησε σε τρίποντο... πέναλτι αποτυγχάνοντας να μειώσει στους 4, εντούτοις στα 32'' ο Σταμάτης έκλεψε και σκόραρε για το -5 (79-84). Στα 20'' ο Γουντς με με τρίποντο έκανε το 82-86 και στα 7'' με τον ίδιο τρόπο το 85-88, συντηρώντας τις - υπαρκτές μεν, λιγοστές δε - ελπίδες των Κυανόλευκων. Από τη στιγμή που ο Μούντι ευστόχησε στο τελευταία ζευγάρι βολών (85-90), η Λάρισα μπορούε να χαμογελάσει αφού δεν απέμενε παρά ελάχιστος χρόνος στους γηπεδούχους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-19, 45-50, 62-73, 85-90.

«Γουίλιαμ και Κέιτ, είστε ανεπιθύμητοι στο χωριό μας» - Αναγκάστηκαν να ακυρώσουν το ταξίδι τους - Δείτε βίντεο

Πώς σώθηκε η πιο διάσημη γάτα της Ουκρανίας με τους 1 εκατ. ακολούθους στο instagram από το βομβαρδισμένο Χάρκοβο

Ο Βασιλακόπουλος προειδοποιεί - «Τέταρτη δόση του εμβολίου για όλους, θα πρέπει να μάθουμε να ζούμε με τον κορωνοϊό»