Stoiximan Basket League, Ολυμπιακός - Ηρακλής 94-65: Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό

Ο Ηρακλής των εφτά παικτών (εκ των οποίων δύο μικροί) αντιστάθηκε για 23', ωστόσο ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε στη συνέχεια κι έφτασε στην εύκολη νίκη με 94-65 στην 17η ημέρα της Basket League

5537274
Ο Ολυμπιακός γνώριζε πριν το τζάμπολ πως θα ήταν το απόλυτο αφεντικό της αναμέτρησης με τον Ηρακλή κάτι που το επιβεβαίωσε και στο παρκέ επικρατώντας με 94-65.

Οι Θεσσαλονικείς κατέβηκαν με μόλις εφτά παίκτες εκ των οποίων ένας έφηβος και φυσικά με τόσα προβλήματα ήταν αδύνατον να προβάλλουν οποιαδήποτε αντίδραση.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cii53th69zt5)

Ο αγώνας

Ο Ηρακλής ξεκίνησε καλύτερα από τον Ολυμπιακό ο οποίος παρουσίασε ένα νωθρό πρόσωπο στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Οι Θεσσαλονικείς έριξαν τον ρυθμό, πήγαν σε επιθέσεις μεγάλης διάρκειας και προηγήθηκαν με 7-10 (6’). Το διάστημα μέχρι τη λήξη της περιόδου πάντως ήταν αρκετό για τους Πειραιώτες να τρέξουν ένα σερί 11-0 με πρωταγωνιστή τον Παπανικολάου και να προσπεράσουν στο σκορ (18-10, 9’).

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cii3xo44q9mx)

Η άμυνα ζώνης που επιστράτευσε ο Ηρακλής προκειμένου να μην φορτωθούν με φάουλ οι παίκτες του, δημιούργησε προϋποθέσεις για αρκετά ελεύθερα σουτ τριών πόντων τα οποία όμως ήταν άστοχα (28-27, 15’) κι έτσι έμεναν μέσα στο ματς οι φιλοξενούμενοι. Οσο οι «ερυθρόλευκοι» δεν έλυναν το πρόβλημα στην επίθεσή τους τόσο πιο πολύ οι Αμερικανοί του Ηρακλή σκόραραν (έστω και δύσκολα) με αποτέλεσμα το σκορ να είναι ισόπαλο στους 31 πόντους στο 17’. Στο τρίλεπτο μέχρι το ημίχρονο οι γηπεδούχοι έτρεξαν λίγο και πήγαν στα αποδυτήρια με +5 (38-33).

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cii4utbf21u1)

Ο Ηρακλής με τρίποντο του Χένρι προηγήθηκε με 38-40 (23’), όμως στη συνέχεια άλλαξε πλήρως η κατάσταση. Η άμυνα του Ολυμπιακού υποχρέωνε τους αντιπάλους τους να σουτάρουν στην εκπνοή των 24’’ και τρία εύστοχα σουτ πίσω από τα 6.75 (Πρίντεζης, Ουόκαπ, Ντόρσεϊ) μετέτρεψαν το σκορ σε 49-42 (26’). Ο Παπανικολάου μπήκε στην εξίσωση του σκορ και κάπως έτσι ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με διψήφια διαφορά πόντων για πρώτη φορά (59-48, 28’).

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cii3x2w83m1t)

Το τέταρτο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα αφενός γιατί οι φιλοξενούμενοι κουράστηκαν και αφετέρου γιατί οι παίκτες του Ολυμπιακού που μπήκαν από τον πάγκο όπως οι Λούντζης, Μάρτιν, Λαρεντζάκης και Βεζένκοβ είχαν την ποιότητα να σκοράρουν με κάθε τρόπο (71-56, 33’). Η διαφορά όσο κυλούσε το παιχνίδι συνεχώς ανέβαινε, οι αιφνιδιασμοί διαδέχονταν ο ένας τον άλλον και ο Πρίντεζης έκανε το 94-63 με εντυπωσιακό κάρφωμα λίγο πριν το φινάλε.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cii3m8dt9fi1)

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων καθώς επίσης και το βάθος των ρόστερ ήταν τεράστια και το παιχνίδι είχε κριθεί πριν καν ξεκινήσει. Για 23 λεπτά ο Ηρακλής αντιστάθηκε, αλλά δεν άντεξε περισσότερο.

Ο MVP: Ο Κώστας Παπανικολάου ολοκλήρωσε με 21 πόντους (1/2διπ., 5/7τριπ., 4/4βολ.), 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Κούινσι Έισι ήταν κακός ακόμη και κόντρα σε τόσο αδύναμη ομάδα. Ο Αμερικανός έκανε 5 φάουλ σε 3:06 αφού πριν είχε δεχτεί 4 πόντους, είχε σκοράρει με 1/2 τρίποντα και είχε υποπέσει σε ένα λάθος.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Γιώργος Πρίντεζης ολοκλήρωσε με 15 πόντους και 4 ασίστ ενώ ο Χασάν Μάρτιν πρόσθεσε 8 πόντους, 2 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα. Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης πρόσφερε 12 πόντους με 4/7 τρίποντα.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Ο Ολυμπιακός στο πρώτο ημίχρονο είχε 5/17 τρίποντα και 11 ασίστ. Στο δεύτερο ημίχρονο είχε 9/18 τρίποντα και 20 ασίστ.

Ο Χενρι του Ηρακλή τελείωσε με 15 λάθη!

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Οι 2/2 βολές του Γιάννη Κομνινιάδη ο οποίος στην ηλικία των 15 ετών έκανε ντεμπούτο στο ΣΕΦ και καταχειροκροτήθηκε.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Οι λίγοι διαθέσιμοι παίκτες του Ηρακλή δεν αφήνουν πολλά περιθώρια για σχολιασμό του παιχνιδιού. Όταν οι παίκτες των φιλοξενούμενων κουράστηκαν, ο Ολυμπιακός έκανε το αυτονόητο και πήρε μία εύκολη νίκη με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να μοιράζει τον χρόνο συμμετοχής.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-14, 38-33, 61-50, 94-65

Πόλεμος στην Ουκρανία: Ηχούν πάλι οι σειρήνες στο Κίεβο - Ο Πούτιν βομβαρδίζει πόλεις για να «σπάσει» ο Ζελένσκι

Αγριεύει ο «Φίλιππος» από το μεσημέρι με χιόνια και στην Αττική - Πολικές θερμοκρασίες σε όλη τη χώρα

«Δεν θα χρησιμοποιούσα την ασθένεια των παιδιών για να φέρω πίσω τον Μάνο, εγώ του είπα να φύγει» λέει η Ρούλα Πισπιρίγκου