Serie A, Σπέτσια - Ρόμα 0-1: O Έιμπραχαμ έσωσε τους Ρωμαίους με «buzzer beater» - Δείτε το γκολ

Η Ρόμα χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τάμι Έιμπραχαμ κατάφερε να φύγει με το «διπλό» από την έδρα της Σπέτσια (0-1) και «έσπασε» το αρνητικό σερί τριών αγωνιστικών  στη Serie A - «Διπλό» της Κάλιαρι στο Τορίνο

25362418
Η Ρόμα βρέθηκε κοντά στην τέταρτη διαδοχική της «γκέλα», μετά τις ισοπαλίες κόντρα σε Τζένοα, Σασουόλο και Βερόνα, όμως ο VAR και ο Τάμι Έιμπραχαμ την έσωσαν κόντρα στη Σπέτσια και ο Βρετανός φορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 90+9' χάρισε το τρίποντο στην ομάδα του΄(0-1) και την ανέβασε στην 6η θέση της Serie A με 44 βαθμούς.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-ci72qurkhu89)

Οι «Τζιαλορόσι» έφτασαν κοντά στο γκολ στο 8' με τον Λορέντζο Πελεγκρίνι να κάνει καλό σουτ, όμως η μπάλα πέρασε για λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι, ενώ ο Ιταλός μεσοεπιθετικός αστόχησε και στο 32'. Οι αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν με τη συμπλήρωση του ημιχρόνου όταν ο Κέλβιν Αμιάν αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο όπως ήταν αναμενόμενο πήρε τον έλεγχο του παιχνιδιού στο δεύτερο μέρος, δημιούργησε ευκαιρίες, όμως δυσκολεύτηκε να μετουσιώσει την υπεροχή της σε γκολ. Στο 50' ο Μπράιαν Κριστάντε με δυνατό σουτ «έσπασε» το δοκάρι και επτά λεπτά αργότερα ο Βερετού έστειλε τη μπάλα για λίγο άουτ. Ο Ζανιόλο έφτασε κοντά στο γκολ στο 74', όμως ο Προβεντάλ του είπε «όχι».

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-ci72hl5mvv9l)

Οι Ρωμαίοι βρήκαν τη λύση στο 90+6', όταν μετά από παρέμβαση του VAR ο διαιτητής Μίκαελ Φάμπρι έδωσε πέναλτι για παράβαση του Μαγκιόρε πάνω στον Κάρσντορπ. Ο Τάμι Έιμπραχαμ ανέλαβε την εκτέλεση, δεν λάθεψε από την άσπρη βούλα και διαμόρφωσε το τελικό 0-1.

Διπλό της Κάλιαρι στο Τορίνο

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πανηγύρισε η Κάλιαρι του Μπάμπη Λυκογιάννη, μιας και επικράτησε με 2-1 της Τορίνο και κατάφερε να πάρει βαθμολογική ανάσα, ενόψει της συνέχειας στη Serie A.

Η Κάλιαρι καιγόταν για βαθμούς προκειμένου να ξεφύγει από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας. Από την άλλη η Τορίνο είναι αδιάφορη βαθμολογικά μιας και βρίσκεται στην 11η θέση της κατάταξης.

Το παιχνίδι άρχισε με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν φουριόζοι με στόχο να πετύχουν το γκολ που θα τους έβαζε μπροστά στο σκορ. Τελικά αυτό ήρθε στο 21ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Μπελανόβα. Το 0-1 ήταν και το σκορ το πρώτου ημιχρόνου
Στο δεύτερο 45λεπτο, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φέρουν ξανά το ματς στα ίσα, χάρη στο γκολ που σημείωσε ο Μπελότι στο 54’.

Η Κάλιαρι όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και στο 62’ ο Ντεϊόλα έβαλε ξανά σε ρόλο οδηγού την ομάδα του.

Παρά την ασφυκτική πίεση της Τορίνο για ισοφάριση, οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα, με αποτέλεσμα να πανηγυρίσουν ένα σπουδαίο τρίποντο.

Μετά από αυτή τη νίκη η Κάλιαρι έφτασε τους 25 βαθμούς, ύστερα από 27 αγώνες και ξέφυγε από τις τρεις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας, ούσα 17η. Από την άλλη η Τορίνο παρέμεινε 11η, έχοντας συγκεντρώσει 33 πόντους.

Αναλυτικά η 27η αγωνιστική

Παρασκευή 25/2

Μίλαν-Ουντινέζε 1-1 (29’ Λεάο - 66’ Ουντότζι)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-ci5ea4dajpk1)

Τζένοα-Ίντερ 0-0

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-ci5h2fp3083d)

Σάββατο 26/2

Σαλερνιτάνα-Μπολόνια 1-1 (72' Τζορτέα- 43' Αρναούτοβιτς)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-ci656n5vnee9)

Έμπολι-Γιουβέντους 2-3 (39' Ζουρκόφσκι, 76' Μάντια- 32' Μόιζε Κιν, 45+2΄, 66' Βλάχοβιτς)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-ci685i3kfi35)

Σασουόλο-Φιορεντίνα 2-1   (Τραορέ 19', Ντεφρέλ 94'-Καμπράλ 88')

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-ci6bar7m8sq1)