Stoiximan Basket League, Περιστέρι-ΑΕΚ 101-81: Πήρε… ρεβάνς με κατοστάρα

Επιβλητική εμφάνιση από το Περιστέρι, που συνέτριψε 101-81 την ΑΕΚ για τη Basket League και πήρε την εκδίκησή του για τον αποκλεισμό στο Κύπελλο

5482628
Αστέρι το Περιστέρι! Η ομάδα του Τόμιτς πραγματοποίησε εντυπωσιακή εμφάνιση και επικράτησε 101-81 της ΑΕΚ για τη 12η αγωνιστική της Stoiximan Basket League, παίρνοντας παράλληλα ρεβάνς για τον προ 20ημέρου αποκλεισμό στο Κύπελλο.

Η ομάδα των δυτικών προαστίων επανήλθε στις νίκες μετά από 3 ματς πρωταθλήματος και ανέβηκε στο 5-6. Κορυφαίοι για τους θριαμβευτές οι Πέτεγουεϊ (18 πόντοι), Χρυσικόπουλος (16 πόντοι), Κατσίβελης (14 πόντοι, 6 ασίστ, 4 ριμπάουντ) και ο νεοφερμένος Γκιέλο, που πέτυχε 17 πόντους με 5/6 τρίποντα στο ντεμπούτο του.

Από την άλλη, για την Ένωση, που παρατάχθηκε δίχως τον Ανγκόλα και υποχώρησε στο 5-6, πάλεψαν οι Παππάς (16 πόντοι), Κολόμ (14 πόντοι, 7 ασίστ) και Χάμερ (14 πόντοι, 7 ριμπάουντ), ενώ έκαναν πρεμιέρα οι νεοαποκτηθέντες Κουζέλογλου (14 πόντοι, 6 ριμπάουντ) και Ράουτινς (3 πόντοι).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και απέκτησαν προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά (10-4 στο 3’) εκμεταλλευόμενοι τη «χαλαρή» άμυνα των παικτών της ΑΕΚ. Η Ένωση αντέδρασε και με τους περιφερειακούς να παίρνουν μπρος, έτρεξε επιμέρους 13-5 και ανέτρεψε την κατάσταση (17-19 στο 7’). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Τόμιτς να τρέχει σερί 7-0, που την έφερε στο +3 (28-25).

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-ch7bl4g8or09-sf)

Με τον Γκιέλο να… οργιάζει στην εκκίνηση της 2ης περιόδου και να εκτελεί ασταμάτητα, το Περιστέρι εκτοξεύτηκε στο +13 (42-29 στο 14’). Σε εκείνο το σημείο ξύπνησαν κάπως οι παίκτες του Δέδα, που βελτίωσαν την αμυντική συμπεριφορά τους και με μπροστάρη τον Κολόμ, ψαλίδισαν τη διαφορά (43-36 στο 17’). Το ημίχρονο έκλεισε με το κρεσέντο του Πέτεγουεϊ, που έφερε την ομάδα των δυτικών προαστίων στο +9 (48-39).

Στην αφετηρία του 3ου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι έδειξαν τις άγριες διαθέσεις τους και με πλουραλισμό στο σκοράρισμα, έχτισαν πάλι διψήφια διαφορά (59-45 στο 23’). Ο Κουζέλογλου προσπαθούσε να κρατήσει όρθια την ΑΕΚ, αλλά η ομάδα του Τόμιτς είχε περισσότερες λύσεις και απομακρύνθηκε ακόμα περισσότερο (71-53 στο 27’). Η 3η περίοδος ολοκληρώθηκε με τους «πρίγκιπες της δυτικής όχθης» στο +13 (76-63).

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-ch7d5eqm3p75-sf)

Οι παίκτες του Τόμιτς μπήκαν φουριόζοι και στο 4ο δεκάλεπτο και απέκτησαν «αέρα» 20 πόντων με επιμέρους 9-2 (85-65 στο 34’). Η Ένωση δεν είχε τρόπο να επιστρέψει στο ματς και να μαζέψει τη διαφορά, ειδικά από τη στιγμή που αποβλήθηκε για αντιαθλητικό χτύπημα ο Γκρίφιν. Στα τελευταία λεπτά οι δύο προπονητές επιδόθηκαν σε δοκιμές προσώπων και σχημάτων, με το Περιστέρι να φτάνει στην κατοστάρα και την άνετη νίκη (101-81).

Τα δεκάλεπτα: 28-25, 48-39, 76-63, 101-81.