Copa del Ray: Στα πέναλτι η Εσπανιόλ την Πονφεραντίνα, έγινε η πρώτη που προκρίθηκε στους «16» - Δείτε τα γκολ

Ήρωας της βραδιάς ο τερματοφύλακας της ομάδας της Βαρκελώνης, Ντιέγκο Λόπεθ, που έπιασε δύο πέναλτι - Η αναμέτηρηση για την φάση των «32» του Κυπελλου Ισπανίας έληξε 1-1 στην κανονική διάρκεια

coppa-espanyol-ponferradina
Μετά το «διπλό» επί της Βαλένθια στη LaLiga στο φινάλε του 2021, η Εσπανιόλ έγινε και η πρώτη ομάδα που προκρίθηκε στους «16» του Κυπέλλου Ισπανίας, στην αγωνιστική πρεμιέρα του 2022, καθώς έστω και με την... ψυχή στο στόμα επικράτησε εκτός έδρας της Πονφεραντίνα με 3-1 στα πέναλτι (κανονικός αγώνας και παράταση έμειναν στο 1-1) παίρνοντας το πρώτο «εισιτήριο» από τη φάση των «32».

Το γκολ του Πεδρόσα μόλις στο 4ο λεπτό έδωσε προβάδισμα στην ομάδα της Βαρκελώνης, όμως οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 88' με το πέναλτι του Γιούρι. Στην 30λεπτη παράταση δεν άλλαξε κάτι και στη ρώσικη ρουλέτα από τα έντεκα μέτρα η Εσπανιόλ είχε σε μεγάλη βραδιά τον Ντιέγο Λόπεθ, ο οποίος απέκρουσε δύο πέναλτι -το δεύτερο του Θαλαθάρ και το τέταρτο του Κίκε- χαρίζοντας την πρόκριση στην ομάδα του.

SD Ponferradina 1 (1) vs (3) 1 RCD Espanyol : Copa del Rey : 04/01/2022