Serie A: Τεσσάρα η Μίλαν στην Έμπολι και ήττα-σοκ για τη Νάπολι από τη Σπέτσια - Δείτε τα γκολ

Η Μίλαν επέστρεψε στις νίκες, επικράτησε 4-2 της Εμπολι εκτός έδρας και βρέθηκε στο -4 από την Ιντερ - Στην 3η θέση έμεινε η Νάπολι μετά την εντός έδρας ήττα με 1-0 από τη Σπέτσια του Νικολάου

milan
Η Μίλαν έβγαλε αντίδραση στην ήττα από τη Νάπολι, επικράτησε 4-2 εκτός έδρας της Εμπολι και βρέθηκε στο -4 από την κορυφή της Serie A. Οι Ροσονέρι έπειτα από δυο σερί ανεπιτυχή αποτελέσματα, πήραν ένα εύκολο τρίποντο με πρωταγωνιστή τον Κεσί, ο οποίος πέτυχε δυο γκολ.

Οσο για τους γηπεδούχους, είδαν το αήττητο πέντε αγώνων να σταματά και να μένουν στην 9η θέση. Στο 12ο λεπτό ο Κεσί από ασίστ του Ζιρού άνοιξε το σκορ, ωστόσο η αντίδραση των γηπεδούχων ήταν άμεση και στο 18' ο Μπαϊράμι πέτυχε το 1-1. Mάλιστα, στο 37′ οι Τοσκανοί άγγιξαν και την ανατροπή, αλλά ο Μενιάν έκανε μεγάλη επέμβαση στην προσπάθεια του Πιναμόντι.

Ο Κεσί το πήρε πάνω του και πριν κλείσει το α' μέρος (42') έδωσε προβάδισμα στη Μίλαν. Στο 63' ο Φλορέντσι πέτυχε το 3-1 και στο 69' ο Ερναντές σφράγισε τη νίκη σημειώνοντας το 4-1. Ο Πιναμόντι με πέναλτι στο 84' διαμόρφωσε το 2-4.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cgm5tynokfk1-se)

Σοκ για τη Νάπολι και στο -7 από την κορυφή

Λίγες ημέρες μετά το μεγάλο διπλό στο Μιλάνο κόντρα στη Μίλαν, η Νάπολι... αυτοκτόνησε εντός έδρας, αφού ηττήθηκε 1-0 από τη Σπέτσια. Τρίτη σερί στο Diego Armando Maradona που έμεινε στο -7 από την κορυφή. Εξαιρετικός ο Νικολάου, βοήθησε την ομάδα του να πάει στο +5 από την επικίνδυνη ζώνη.

Η Νάπολι είχε τον έλεγχο στο α' μέρος, αλλά όχι και τον τρόπο να σκοράρει. Αντίθετα, οι φιλοξενούμενοι στο 37′ από το πουθενά βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με το αυτογκόλ του Ζουάν Ζέσους μετά την εκτέλεση φάουλ του Μπαστόνι.

Στην επανάληψη η Νάπολι ήταν συνεχώς στην επίθεση και στο 62' έφτασε μια ανάσα από το γκολ, αλλά ο Ερλιτς έδιωξε στη γραμμή το σουτ του Λοσάνο. Οι Παρτενοπέι πίεσαν ασφυκτικά και στις καθυστερήσεις το Diego Armando Maradona ήταν δύο φορές έτοιμο να πανηγυρίσει την ισοφάριση, όμως ο Προβεντέλ νίκησε τον Ανγκισά και ο Ελμάς βρήκε το οριζόντιο δοκάρι με κεφαλιά.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cgm6dw8yeggh-se)

Στις αναμετρήσεις της 19ης αγωνιστικής στη Serie A, σημειώθηκαν τα αποτελέσματα: