Serie A, Μίλαν-Νάπολι 0-1: Ζωντανοί στη... μάχη τίτλου οι «παρτενοπέι» - Δείτε το γκολ

Η Νάπολι χτύπησε νωρίς με τον Ελμάς (5’), έπαιξε φουλ άμυνα στη συνέχεια και με τη βοήθεια του VAR, επικράτησε 1-0 της Μίλαν στο «Σαν Σίρο»

milan_napoli
Η Νάπολι πήρε ακόμη μία νίκη κόντρα στη Μίλαν, επικρατώντας αυτή τη φορά με σκορ 1-0 στο «Σαν Σίρο» για να την πιάσει στη δεύτερη θέση και να μείνει ζωντανή στη μάχη του τίτλου, όντας αμφότερες στο -4 από την πρωτοπόρο Ίντερ.

Μόλις μία ήττα από τη Μίλαν μετράει η Νάπολι στα 14 τελευταία παιχνίδια (8 νίκες, 5 ισοπαλίες), ενώ ο Λουτσιάνο Σπαλέτι παραμένει αήττητος στην καριέρα του απέναντι στον Στέφανο Πιόλι.

Εκρηκτικό ξεκίνημα στο παιχνίδι, με τη Νάπολι να παίρνει τα ηνία και να κερδίζει διαδοχικά κόρνερ. Το δεύτερο εξ αυτών μετατράπηκε σε γκολ, αφού στο 5ο λεπτό ο Ζιελίνσκι σέρβιρε από την δεξιά γωνία και ο Ελμάς που πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι «εκτέλεσε» τον Μενιάν για το 1-0.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cgjm1fuhrr69-se)

Στα… καπάκια οι «παρτενοπέι» απείλησαν για δεύτερη φορά αλλά ο Ανγκισά μέσα από την περιοχή δεν βρήκε εστία, με τη Μίλαν μετά το τέταρτο να ανεβαίνει και να φτιάχνει ευκαιρίες για να ισοφαρίσει. Παρόλα αυτά, ο Ζλάταν μετά την σέντρα-ξυραφιά του Μπαλό-Τουρέ δεν κατάφερε για λίγα εκατοστά να βρει εστία και να φέρει το σκορ στα ίσα στο 18’. Κεσί, Τονάλι ήταν οι επόμενοι που απείλησαν, χωρίς να βρουν εστία και οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με το προβάδισμα.

Ο Σπαλέτι άλλαξε τον Ντέμε με τον Λομπότκα βάζοντας έναν καθαρό κόφτη, η Νάπολι έπαιξε στο μισό γήπεδο και αμυνόταν, δίνοντας την μπάλα στη Μίλαν. Ο Πιόλι από τη μεριά του φόρτωσε με μεσοεπιθετικούς και επιθετικούς την ομάδα του, ρίχνοντας στο ματς Ζιρού, Σαλεμάκερς, Καστιγέχο και οι «ροσονέρι» ήταν όλοι μπροστά, ψάχνοντας με κάθε τρόπο την ισοφάριση. Καθαρή φάση δεν έφτιαχναν, με την καλύτερη να είναι μια σουτάρα του Μεσίας που πέρασε λίγο άουτ στο 68ο λεπτό, με τα λεπτά να περνάνε και να μην αλλάζει τίποτα. Παρόλα αυτά, στο φινάλε ο Κεσί έφερε το σκορ στα ίσα με πλασέ μέσα από την περιοχή, εκμεταλλευόμενος το γεγονός πως του στρώθηκε η μπάλα από τις καραμπόλες αλλά το γκολ του τελικά δεν μέτρησε αφού θεωρήθηκε πως ο εκτεθειμένος Ζιρού έκανε συμμετοχή στη φάση και το VAR ακύρωσε το τέρμα του σε μια τρομερά δύσκολη φάση, σφραγίζοντας το τρίποντο για την Νάπολι.