Με μια... καρδούλα γιόρτασε το δεύτερο σερί Κόπα Λιμπερταδόρες ο Άμπελ Φερέιρα (Βίντεο)

Όντας πανευτυχής μετά το δεύτερο σερί Κόπα Λιμπερταδόρες με την Παλμέιρας, ο πρώην προπονητής του ΠΑΟΚ αφιέρωσε την κατάκτηση στα κοντινά του πρόσωπα και τους οπαδούς

abel-fereira
Μπορεί να χρειάστηκε παράταση για να το πράξει, ωστόσο η τρομερή Παλμέιρας που έχει φτιάξει ο Άμπελ Φερέιρα κατάφερε να πάρει τον τίτλο και φέτος στην άλλη άκρη του Ατλαντικού, επικρατώντας της Φλαμένγκο με σκορ 2-1 (1-1 κ.ά).

Το ματς έγινε «Σεντενάριο» του Μοντεβιδέο, με τον Ντέιβερσον να διαμορφώνει το αποτέλεσμα στο 96ο λεπτό μετά από τραγικό λάθος της αντίπαλης άμυνας, δίνοντας νέο προβάδισμα στην «παλέστρα αλβιβέρντε» η οποία είχε σκοράρει στο πεντάλεπτο και ισοφαρίστηκε περίπου ένα τέταρτο πριν ολοκληρωθεί το 90λεπτο.

Προφανώς και «πετούσε» από τη χαρά του μετά το τέλος ο Φερέιρα, που σχημάτισε μια καρδιά με τα δάχτυλά του σε ένα καρέ που ίσως περάσει στην ιστορία, αν αναλογιστούμε ότι ο σύλλογος μετρούσε μόλις μία κατάκτηση Κόπα Λιμπερταδόρες πριν αναλάβει ο Πορτογάλος τεχνικός.