ATP Finals: Με το δεξί ο Τζόκοβιτς, 2-0 τον Ρουντ

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς ξεκίνησε ιδανικά στον όμιλο του Τσιτσιπά κερδίζοντας χωρίς απώλειες τον Κάσπερ Ρουντ

novak
Η δουλειά έγινε για τον Νόβακ Τζόκοβιτς που ξεκίνησε με νίκη τις υποχρεώσεις του στο ATP Finals στο Τορίνο.

Το Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης, αν και ξεκίνησε το ματς δεχόμενος break από τον Κάσπερ Ρουντ, έφτασε στη νίκη με 2-0 σετ (7-6, 6-2) έπειτα από 1 ώρα και 30 λεπτά.

Ο Νορβηγός τον αιφνιδίασε και έκανε break στο πρώτο game του αγώνα και πήρε «κεφάλι» στο σκορ με 2-0. Διατήρησε αυτό το break ως το 3-2 όπου ο Νόλε απάντησε και ισοφάρισε σε 3-3. Χωρίς απώλειες οι δύο αντίπαλοι πήγαν στο tie break όπου ο Σέρβος μετέτρεψε εκεί το 4-4 σε 7-4 με έναν winner και ένα λάθος του αντιπάλου του.

Στο δεύτερο σετ ο Τζόκοβιτς έκανε πιο απλά τα πράγματα. Ξεκίνησε με break, και έκανε και ένα δεύτερο στη συνέχεια για να πάρει προβάδισμα με 4-1. Ο Ρουντ στα υπόλοιπα δύο game που σέρβιρε ο Σέρβος δεν βρήκε ευκαιρίες για να καλύψει το χαμένο έδαφος κι έτσι ο Νόλε με 10 άσους στο ματς και 90% ποσοστό κερδισμένων πόντων στο πρώτο σερβίς, έφτασε στη νίκη.

Πλέον θα περιμένει να μάθει τον αντίπαλό του την δεύτερη αγωνιστική από το ματς του Τσιτσιπά με τον Ρούμπλεφ. Στο ATP Finals την δεύτερη αγωνιστική παίζουν παραδοσιακά οι δύο νικητές της πρεμιέρας μαζί και στο άλλο ματς οι δύο ηττημένοι.

Χαμός με ασθενή αρνήτρια σε κλινική Covid στη Λαμία: Έτρεχε γυμνή στους διαδρόμους με σταυρό στο χέρι

Έρχεται νέα ομοβροντία κυρώσεων σε βάρος της Λευκορωσίας με στόχο πρωτίστως την Belavia

Η «αντάρτισσα» πριγκίπισσα Μάκο της Ιαπωνίας άφησε το παλάτι για... μια γκαρσονιέρα στη Νέα Υόρκη