Προκριματικά Μουντιάλ: «Εξάρα» της Ρωσίας στην Κύπρο, φουλ για μπαράζ η Βόρεια Μακεδονία

Η Ρωσία σκόρπισε στους... έξι ανέμους την Κύπρο (6-0) για να βρεθεί μια ανάσα από την πρόκριση στο Μουντιάλ, την ίδια ώρα που η Βόρεια Μακεδονία διέσυρε 5-0 τη Αρμενία και βλέπει μπαράζ

cyprus-russia_205300
Εφιάλτη δίχως τέλος έζησε η Κύπρος απέναντι στη Ρωσία, με τους γηπεδούχους να ισοπεδώνουν το σύνολο του Κωστένογλου στο δεύτερο μέρος και να παίρνουν εμφατική νίκη που τους στέλνει μια ανάσα μακριά από την πρόκριση στα τελικά του Μουντιάλ. Για 55 λεπτά όμως οι Κύπριοι... ήλπιζαν. Το γκολ του Ερόκιν που χώριζε τις δυο ομάδες από το 5΄ δεν ήταν καταδικαστικό για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι ωστόσο τελικά κατέρρευσαν όταν ο Σμόλοβ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2-0 (55΄). Από και έπειτα ακολούθησε... διασυρμός. Ένα λεπτό αργότερα ο Μοστοβόι έγραψε το 3-0 και στο 62΄ο Σουτόρμιν έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του. Οι Ρώσοι όμως δεν άφησαν ούτε τότε το πόδι από το γκάζι και σημείωσαν ακόμη δυο γκολ πριν το φινάλε. Αρχικά με όμορφο τέρμα του Ζαμπολοτνάι (82΄) ο οποίος πέντε λεπτά αργότερα έδωσε την σκυτάλη στον Ερόκιν που έκλεισε το χορό των γκολ, διαμορφώνοντας το τελικό 6-0.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cfn6os5rmc61-sf)

*ματς λιγότερο

Ανάλογη εμφάνιση πραγματοποίησε και η Βόρεια Μακεδονία στον 10ο όμιλο, που πέρασε σαν σίφουνας από την έδρα της Αρμενίας (5-0) και σκαρφάλωσε στη δεύτερη θέση. Ο Τραϊκόφσκι άνοιξε το σκορ στο 22΄προτού ο Μπαρντί (36΄) στείλει την ομάδα του στα αποδυτήρια με προβάδισμα δυο τερμάτων. Ο ίδιος παίκτης διαμόρφωσε το 3-0 στο 66΄ενώ ο Ριστόφσκι ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-0 στο 79΄. Στιγμές πριν το φινάλε ο Μπαρντί ευστόχησε από το σημείο του πέναλτι και με χατ τρικ έγραψε το τελικό 5-0, με τους φιλοξενούμενους να προσπερνούν τη Ρουμανία στη βαθμολογία και να βλέπουν πλέον τα μπαράζ πιο καθαρά από ποτέ!

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cfn6skmpxrup-sf)

6. Κύπρος* 5 (3-19)

Την ίδια ώρα, το Λουξεμβούργο επικρατούσε 3-1 του Αζερμπαϊτζάν για να πάρει την τρίτη του νίκη στον 1ο όμιλο. Η αποβολή του Μουλατίνοβ (21΄) έκανε τα πράγματα πιο εύκολα για τους φιλοξενούμενους που άνοιξαν το σκορ στο 67΄με τον Ροντρίγκεζ, ενώ 11 λεπτά αργότερα ο Τιλ της Σερίφ διαμόρφωσε το 2-0. Το γκολ του Σαλαλί (82΄) έβαλε εκ νέου στο παιχνίδι τους γηπεδούχους, όμως στις καθυστερήσεις ο Ροντρίγκεζ έγραψε το τελικό 3-1 με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και σφράγισε το τρίποντο για το Λουξεμβούργο.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cfn6skmgugo9-sf)

«Καμπανάκι» ΠΟΥ για την Ευρώπη, τη μοναδική περιφέρεια με σταθερή αύξηση σε θανάτους και κρούσματα