Σπόρτινγκ Λισαβόνας - Ιωνικός 87-54: Κατάρρευση και συντριβή

Ο Ιωνικός δεν ήταν ανταγωνιστικός στο δεύτερο ημίχρονο όπου κατέρρευσε, με αποτέλεσμα να ηττηθεί εύκολα Λισαβόνα με 87-54 από την Σπόρτινγκ. Πλέον το ρεκόρ του έπεσε στο 1-2, στο Group F του FIBA Europe Cup.

sportinglisboa000
Δεύτερη διαδοχική ήττα για τον Ιωνικό (1-2) στον όμιλο του στο FIBA Europe Cup, αυτή τη φορά μάλιστα με κακή εμφάνιση (23 λάθη, 34% εντός πεδιάς, μόλις 40 ranking).

Οι παίκτες του Κούρο Σεγούρα έδειξαν καλό πρόσωπο στο πρώτο δεκάλεπτο, όμως στο δεύτερο έχασαν την επαφή τους με το σκορ (30-20 στο 25'). Οι γηπεδούχοι είχαν σταθερά προβάδισμα δέκα πόντων και το μόνο που κατάφερε η ελληνική ομάδα ήταν να μειώσει τους 8 στο φινάλε του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, ο Ιωνικός πλησίασε (45-43 στο 24' με τρίποντο του Χουγκάζ), αλλά μέσα σε ένα πεντάλεπτο η Σπόρτινγκ έτρεξε επί μέρους σκορ 20-2, κυριαρχώντας στο παρκέ. Η τέταρτη περίοδος άρχισε με το σύνολο του Σεγούρα να είναι πίσω με 20 πόντους κι όσο κυλούσαν τα λεπτά οι «πράσινοι» επέκτειναν την διαφορά τους σε επίπεδα... θριάμβου.

Ο Ιωνικός ήταν κακός επιθετικά, πέτυχε μόλις 9 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο (24 όλους κι όλους στο 2ο ημίχρονο). Οι γηπεδούχοι το διασκέδαζαν, ήταν ο κεφάτοι επιθετικά και δεν αγχώθηκαν μέχρι το άκουσμα της τελικής κόρνας. Πρώτος τους σκόρερ ήταν με 20 πόντους ο Τραβάντε Ουίλιαμς και 15 πρόσθεσε ο Τζον Μάρτιν.

Από πλευράς Ιωνικού, εκείνοι που διασώθηκαν ήταν οι Γόντικας (10 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ) και Χουγκάζ (13 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο).

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 38-30, 65-45, 87-54