Champions League: Παρί Σεν Ζερμέν-Μάντσεστερ Σίτι 2-0 με τον Μέσι να «ανοίγει λογαριασμό» - Δείτε τα γκολ

Η Παρί ήταν η νικήτρια στο μεγάλο ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής των ομίλων του Champions League με τον Λίο Μέσι να πετυχαίνει το παρθενικό του γκολ με τους Παριζιάνους - Μόλις στο 8' ο Γκέιγ το 1-0 για τους γηπεδούχους - Η Σίτι είχε διπλό δοκάρι στο 25', πίεσε, δημιούργησε φάσεις, αλλά στο 74' ο Λίο Μέσι με απίθανο γκολ «έγραψε» το τελικό 2-0

psg-0
Η Σίτι μπορεί να δέχθηκε από νωρίς το γκολ από τους Παριζιάνους στο μεγάλο ντέρμπι, όμως, η συμπεριφορά της ομάδας του Πεπ Γκουαρδιόλα βοήθησε ώστε να ξεδιπλωθεί στο χορτάρι η ποιότητα και των δύο ομάδων στο «Παρκ ντε Πρενς».

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-celuasshwsyh-sf)

Από το 82% της κατοχής της μπάλας στο πρώτο τρίλεπτο, οι «πολίτες» βρέθηκαν να μαζεύουν τη μπάλα από τα δίχτυα τους στο 8ο λεπτό. Από γύρισμα του Μπαπέ από δεξιά, ο Νεϊμάρ έκανε σουτ που κόντραρε στον Ντίας, ο Μαχρέζ απέτυχε να διώξει και ο Γκέιγ με πολύ δυνατό σουτ άνοιξε το σκορ.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-celresqiw06x-sf)

Ο σύλλογος του Μάντσεστερ αμέσως βγήκε στην επίθεση, έφτασε στα καρέ του Ντοναρούμα που έκανε ντεμπούτο στο Champions League και στο 26' ήταν απορίας άξιο πως δεν κατάφερε η αγγλική ομάδα να ισοφαρίσει. Ο Στέρλινγκ με κεφαλιά βρήκε το οριζόντιο δοκάρι και στο «ριμπάουντ» ο Μπερνάρντο Σίλβα έκανε ακριβώς το ίδιο μπροστά σε κενή εστία!

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-celrpeqe5g9d-sf)

Η Παρί όταν κατάφερε να βρει χώρους έφτιαξε πολύ καλές στιγμές για να κάνει πιο ασφαλές το προβάδισμά της, στο 36' ο Ερέρα με δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής είδε τον Έντερσον να του αρνείται το γκολ, ο Μαρκίνιος στο 38' δεν πρόλαβε το γύρισμα του Μπαπέ και η Παρί έχει κάθε δίκιο να φωνάζει για το μαρκάρισμα του Ντε Μπρόινε λίγο πριν την ανάπαυλα. Ο Βέλγος θα μπορούσε να έχει δει την κόκκινη κάρτα έτσι όπως πάτησε τον Γκέιγ, όμως τη γλίτωσε...

Η Σίτι του Πεπ βγήκε στον αγωνιστικό χώρο στο δεύτερο ημίχρονο με τόλμη και με ψυχολογία για να πάρει κάτι από το μεγάλο ντέρμπι της βραδιάς στη 2η αγωνιστική των ομίλων του Champions League, ήταν μεν απειλητική, όμως δεν έβγαζε φάσεις για να προκαλέσει τρόμο στον Ντοναρούμα και τους αμυντικούς της Παρί.

Ο Νεϊμάρ στο 65ο λεπτό απέτυχε να κάνει σωστή κίνηση πατώντας από δεξιά στην περιοχή, όπου κλείστηκε γρήγορα και δεν κατάφερε να σουτάρει όπως θα έπρεπε, όμως, αυτό τελικά ίσως και ν' αποτέλεσε... προειδοποίηση.

Ο Λιονέλ Μέσι με το πρώτο του γκολ ως μέλος της Παρί Σεν Ζερμέν με υπέροχο αριστερό σουτ στο 74' έπειτα από εκπληκτική συνεργασία με τον Μπαπέ έγραψε το τελικό 2-0, «πληγώνοντας» τον Πεπ και πετυχαίνοντας το 7ο γκολ του σε 5 αναμετρήσεις απέναντι στον Καταλανό.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-celt7riybxp5-sf)