Premier League, Νόριτς - Λίβερπουλ 0-3: Νικητής ο Τσιμίκας στον «εμφύλιο» με Γιαννούλη και Τζόλη - Δείτε βίντεο

Ο διεθνής αριστερός μπακ έφτιαξε το δεύτερο γκολ των «κόκκινων» και έδειξε ότι βρίσκεται σε άριστη κατάσταση

tsimikas
Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κώστα Τσιμίκα, η Λίβερπουλ επικράτησε 3-0 της Νόριτς στο «Κάροου Ρόουντ» και συνεχίζει στο Λιγκ Καπ.

Ο αριστερός μπακ των «κόκκινων» σέρβιρε το 2ο γκολ στον Οριγκί, ενώ αγωνίστηκε για 66 λεπτά. Η ομάδα του Κλοπ μπήκε μπροστά στο 4’ με τον Μιναμίνο, ο οποίος έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα στο 80’.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cefu22jj4ua9-sf)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cefvwspps0ix-sf)

Από την άλλη, για τα «καναρίνια» αγωνίστηκαν ο Γιαννούλης και ο Τζόλης, με τον δεύτερο να είναι ο μοιραίος, αφού αστόχησε σε πέναλτι στο 42’ κι έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει.
Κατά τα λοιπά, η Μάντσεστερ Σίτι συνέτριψε 6-1 εντός τη Γουίκομ και πέρασε με άνεση στον επόμενο γύρο.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 22’ με τον Χάνλαν, αλλά οι «πολίτες» το ανέτρεψαν (29’ Ντε Μπρόινε, 43’, 83’ Μαχρέζ, 45’+1’ Μαχρέζ, 71’ Τόρες, 88’ Πάλμερ), με τον Γκουαρδιόλα να χρησιμοποιεί αρκετούς αναπληρωματικούς.

Η Στόουκ έκανε την υπέρβαση, καθώς απέκλεισε τη Γουότφορντ, την οποία νίκησε 3-1 εκτός έδρας με δύο τέρματα στο τελευταίο 10λεπτο (80’ Κλάκας, 85’ Ταϊμόν).
Μπέρνλι και Μπρέντφορντ δεν συνάντησαν δυσκολίες απέναντι σε ομάδες χαμηλότερων κατηγοριών, καθώς συνέτριψαν Ροτσντέιλ (4-1) και Όλνταμ (7-0) αντίστοιχα.
Η Έβερτον έπεσε θύμα έκπληξης, αφού αποκλείστηκε εκτός έδρας στα πέναλτι (με 8-7) από την ΚΠΡ (ομάδα Τσάμπιονσιπ).

Οι Λονδρέζοι προηγήθηκαν δύο φορές με τον Όστιν (18’, 34’), αλλά η ομάδα του Μπενίτεθ απάντησε (30’ Ντιν, 47’ Τάουνσεντ) κι έστειλε το ματς στην ψυχοφθόρα διαδικασία, όπου λύγισε.

Αντιθέτως, η Σαουθάμπτον προσπέρασε το εμπόδιο της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ στα πέναλτι (4-2 εκτός έδρας) κι ενώ οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες με σκορ 2-2 στα 90 λεπτά.
Από την… άσπρη βούλα πέρασε και η Λιντς, που επιβλήθηκε 6-5 της Φούλαμ στα πέναλτι (0-0 στα 90’).