Conference League: Πρεμιέρα με τριάρα για Κοπεγχάγη κόντρα στη Σλόβαν, γκέλα η Τότεναμ με Ρεν - Δείτε τα γκολ

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Βιντ που πέτυχε δυο γκολ, η Κοπεγχάγη πέρασε με 3-1 από την έδρα της Σλόβαν Μπρατισλάβας και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στον όμιλο του ΠΑΟΚ - Γκέλα στην πρεμιέρα για την Τότεναμ

kobenhavn1
Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε τις ευρωπαϊκές τις υποχρεώσεις η Κοπεγχάγη, η οποία επικράτησε άνετα 3-1 μέσα στην Μπρατισλάβα και έκανε το πρώτο βήμα για πρόκριση στην επόμενη φάση του Conference League.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βιντ, ο οποίος σημείωσε από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο και οδήγησε τους Δανούς σε μια ιδανική πρεμιέρα απέναντι στη Σλόβαν.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cebjdsgfsprd-sf)

O 22χρονος Δανός άνοιξε το σκορ μόλις στο 28', όμως η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση με τον Χέντι να ισοφαρίζει τρία λεπτά αργότερα. Η Κοπεγχάγη πάντως πίεζε μέχρι τέλους για να βρει το γκολ που θα την έστελνε στα αποδυτήρια με το προβάδισμα και τελικά το πέτυχε με τον Στάγκε στο 41'.

Μετά την ανάπαυλα οι Σλοβένοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, όμως ο Βιντ έβαλε τέλος στις ελπίδες τους με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα (68') και χάρισε στην ομάδα του τη νίκη και μαζί μια ιδανική ευρωπαϊκή πρεμιέρα.

6ος όμιλος

Κοπεγχάγη 3 (3-1)
ΠΑΟΚ 3 (2-0)
Σλόβαν Μπρατισλάβας 0 (1-3)
Λίνκολν 0 (0-2)

Γκέλα με το... καλημέρα για Τότεναμ

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cebj96fmzke9-sf)

Την ίδια ώρα η Τότεναμ φιλοξενούνταν στην έδρα της Ρεν, με τους Λονδρέζους να τα βρίσκουν σκούρα απέναντι στη γαλλική ομάδα και να αρκούνται στον βαθμό (2-2). Παρά το αρχικό προβάδισμα με το αυτογκόλ του Μπαντέ, η Ρεν ισοφάρισε με τον Τάιτ στο 23' με τις δυο ομάδες να κατευθύνονται ισόπαλες προς τα αποδυτήρια. Στο 72΄μάλιστα οι Γάλλοι έφτασαν σε ολική ανατροπή χάρη στο γκολ του Λαμπόρντε, με Τον Χόιμπεργκ να διαμορφώνει το τελικό 2-2 τέσσερα λεπτά αργότερα.

Καραμπάκ - Βασιλεία 0-0

AUKUS: Στρατηγική συμμαχία ΗΠΑ-Αυστραλίας και Ηνωμένου Βασιλείου ενάντια στην Κίνα - Οι αντιδράσεις από Πεκίνο και Παρίσι

Δίκη για επίθεση με βιτριόλι: «Θα είμαι παρούσα σε κάθε συνεδρίαση» δήλωσε η Ιωάννα

Τρίτη δόση: Πόσοι την έλαβαν το πρώτο 48ωρο - Τι ακολουθεί