Προκριματικά Μουντιάλ 2022: Δείτε τα γκολ από τα σημερινά παιχνίδια

Ο Σιμάνσκι ξέρανε την Αγγλία και κράτησε ζωντανή την Πολωνία, άλμα πρόκρισης η Γερμανία, ξέφυγε το Βέλγιο, «πεντάστερη» Ιταλία,  γκέλα για την Ελβετία

spain
Η Ισπανία πέρασε από την Πρίστινα, καθώς επικράτησε με 2-0 επί του Κόσοβου. Ετσι, έφτασε τις τέσσερις νίκες σε έξι αγώνες στην προκριματική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου και με 13 βαθμούς προηγείται στη βαθμολογία κάνοντας ένα μεγάλο βήμα πρόκρισης. Οι Ιβηρες είχαν τον απόλυτο έλεγχο σε όλο το ματς, άνοιξαν το σκορ με τον Φορνάλς στο 32ο λεπτό και στις καθυστερήσεις ο Τόρες διαμόρφωσε το 2-0.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-ce4tcmlzeguh-se)

3ος Όμιλος

Η Πρωταθλήτρια Ευρώπης, Ιταλία, διέλυσε με πεντάρα (5-0) τη Λιθουανία (βασικός ο Βίκιντας Σλίβκα του Απόλλωνα Σμύρνης), διεύρυνε το αήττητό της - έτσι κι αλλιώς κατέχει το παγκόσμιο ρεκόρ σε επίπεδο εθνικών ομάδων - και τίποτα δεν μπορεί να ανακόψει την πορεία της προς την τελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου του Κατάρ. Η Σκουάντρα Ατζούρα άνοιξε το σκορ με τον Κεν στο 11ο λεπτό και το διεύρυνε στο 14ο με το αυτογκόλ του Ούτκους. Το 3-0 στη Ρέτζο Εμίλια έκανε ο Ρασπαντόρι, ενώ το δεύτερο γκολ του Κεν ήρθε στο 29' για το 4-0. Η εκπληκτική λόμπα του Ντι Λορέντσο στο 54ο λεπτό οδήγησε και στο τελικό σκορ.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-ce4te7el5v7d-se)

Βόρεια Ιρλανδία και Ελβετία έμειναν στο 0-0 στο Μπέλφαστ. Το αποτέλεσμα βόλεψε περισσότερο τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι είχαν και τη μεγάλη ευκαιρία για το τρίποντο. Ο Σεφέροβιτς, όμως, στο 33ο λεπτό δεν ευστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι. Η ομάδα του εξτρέμ της ΑΕΚ, Στίβεν Τσούμπερ, ο οποίος πέρασε ως αλλαγή στο 59' στη θέση του Κρίστιαν Φάσναχτ έχει το προβάδισμα για τη δεύτερη θέση.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-ce4t5q78qe6p-se)

5ος όμιλος

Ένα γκολ και… καλό ήταν αρκετό για να πάρει τη νίκη κόντρα στη Λευκορωσία το Βέλγιο. Το σύνολο του Ρομπέρτο Μαρτίνες παρέμεινε αήττητο μετά από έξι ματς και στρογγυλοκάθεται στην κορυφή της βαθμολογίας μετρώντας 16 βαθμούς, δώδεκα περισσότερους από Τσεχία και Ουαλία που ακολουθούν (έχοντας δώσει ένα και δύο ματς λιγότερα, αντίστοιχα). Από το τέταρτο κιόλας λεπτό το Βέλγιο απείλησε με τον Μπατσουαγί, όμως δεν βρήκε στόχο, ενώ στο 31’ ο ίδιος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, όμως το γκολ δεν μέτρησε ως οφσάιντ. Ένα λεπτό αργότερα, όμως, ο Ντένις Πρατ βρήκε στόχο με τρομερό σουτ και έκανε το 1-0 για το Βέλγιο. Ο ρυθμός στο δεύτερο μισό του ματς έπεσε, με τον Αζάρ να έχει μια καλή στιγμή που μπλόκαρε ο Τσέρνικ στο 85’. Στις καθυστερήσεις το Βέλγιο απείλησε ξανά, αυτή τη φορά με βολέ του Καστάνι, όμως η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-ce4tcmm45fxt-se)

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Ουαλία έμεινε στο 0-0 με την Εσθονία και συνεχίζει να κυνηγάει τη δεύτερη θέση. Οι Ουαλοί ήταν καλύτεροι αλλά δεν κατάφεραν να φανούν αποτελεσματικού, με αποτέλεσμα να περιοριστούν στον βαθμό που τους κράτησε πίσω από την Τσεχία. Μεγαλύτερη στιγμής το ματς ήταν στο 58’, όταν ο Μπέιλ απείλησε με κεφαλιά, όμως δεν κατάφερε να νικήσει τον τερματοφύλακα.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-ce4t9jb29tpd-se)

9ος Ομιλος

Πρώτη απώλεια για τους Άγγλους με... δήμιο Σιμάνσκι. Ο μέσος της ΑΕΚ «χτύπησε» στις καθυστερήσεις της κρίσιμης αναμέτρησης που δέσποζε στον 9ο όμιλο για να χαρίσει τον πολύτιμο βαθμό της ισοπαλίας (1-1) στους Πολωνούς και συγχρόνως να χαλάσει το απόλυτο νικών των Λιονταριών. Οι φιλοξενούμενοι είχαν πάρει το προβάδισμα χάρη στη σουτάρα του Κέιν στο 72', βάζοντας «πλώρη» για το 6/6, όμως υπολόγιζαν χωρίς τον... ξενοδόχο. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Λεβαντόφκσι έκανε τη σέντρα, ο Σιμάνσκι πετάχθηκε στην καρδιά τους περιοχής και πέτυχε έστω και την ύστατη στιγμή το «χρυσό» γκολ για το σύνολο του Πάολο Σόουζα. Παρόλα αυτά, άσος της Ένωσης δεν αρκούσε για να διατηρήσει την ομάδα του στην δεύτερη θέση του ομίλου.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-ce4tb4w8vsy9-se)

Την ίδια ώρα η Αλβανία έκανε πάρτι (5-0) απέναντι στο αδύναμο Σαν Μαρίνο και πλέον βρίσκεται έναν βαθμό πάνω από την Πολωνία. Τον χορό των γκολ άνοιξε ο Μάναϊ στο 32' για να ακολουθήσει δτο δεύτερο μέρος ένα εκρηκτικό δεκάλεπτο, με τους Λάτσι (58'), Μπρόχα (61') και Χισάι (68') να δίνουν αέρα τεσσάρων τερμάτων στους γηπεδούχους. Το τελικό αποτέλσμα διαμόρφωσε ο Ουζούνι δέκα λεπτά πριν το φινάλε.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-ce4tcmllja61-se)

Στο τρίτο ματς του ομίλου, η Ουγγαρία επικράτησε 2-1 της Ανδόρρας και διατήρησε ελπίδες πρόκρισης. Στο σκορ άνοιξε ο Σάλαι στο 9', ενώ στο 18' ο Μπότκα έδωσε διαφορά δυο τερμάτων στους γηπεδούχους. Το μόνο που κατάφερε η Ανδόρρα ήταν να μειώσει με τον λοβέρα στο 82', παραμένοντας στην 5η θέση με μόλις τρεις βαθμούς.

10ος Όμιλος

Η Γερμανία  δεν αντιμετώπισε πρόβλημα στο Ρέικιαβικ κόντρα στην Ισλανδία, όπως ήταν αναμενόμενο. Ο Γκνάμπρι άνοιξε το σκορ για τη Μάνσαφτ μόλις στο 4ο λεπτό, ενώ ο Ρίντιγκερ διεύρυνε το προβάδισμα των φιλοξενούμενων στο 24ο λεπτό. Το 0-3 ήρθε στο 56' από τον Σανέ και το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Βέρνερ στο 89'. Βέβαια ο 25χρονος φορ της Τσέλσι έχασε απίστευτη ευκαιρία πριν, μην μπορώντας να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της κενής εστίας.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-ce4tcmlrhbex-se)

Η Αρμενία νωρίτερα υποδέχτηκε το Λιχτενστάιν και άνοιξε το σκορ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους (45+5') με την εκτέλεση πέναλτι του Μχιταριάν. Ο Φριτσκ στο 80', ωστόσο, ισοφάρισε σε 1-1 για τους φιλοξενούμενους στο Ερεβάν. Ακόμη κι έτσι παρέμεινε δεύτερη, καθώς η Ρουμανία δεν μπόρεσε να το εκμεταλλευτεί. Έμεινε στο 0-0 εκτός έδρας με τη Βόρεια Μακεδονία σε έναν όμιλο, στον οποίον η μάχη για τη δεύτερη θέση παραμένει αμείωτη.

Βόρεια Μακεδονία - Ρουμανία 0-0
Ισλανδία - Γερμανία 0-4
Αρμενία - Λιχτενστάιν 1-1