Προκριματικά Μουντιάλ 2022: Ξέσπασε η Ισπανία, εντυπωσιακές Πολωνία και Γερμανία - Δείτε τα γκολ

Η Ισπανία αντέδρασε στην ήττα από τη Σουηδία και διέλυσε με 4-0 τη Γεωργία εντός έδρας - Επτά γκολ η Πολωνία στο Σαν Μαρίνο, έξι η Γερμανία στην Αρμενία - Με χατ-τρικ Μπέιλ το «διπλό» στη Λευκορωσία η Ουαλία

spain
H Iσπανία αντέδρασε στην ήττα από τη Σουδία και... ξέσπασε στη Γεωργία! Οι Ιβηρες διέλυσαν με 4-0 τους Γεωργιανούς και βρέθηκαν ξανά στην κορυφή του 2ου ομίλου της προκριματικής φάσης του Μουντιάλ 2022, αλλά με δυο ματς περισσότερα από τους Σκανδιναβούς.

Στο Μπανταχόθ, η Ισπανία μπήκε φουριόζα στο ματς και μόλις στο 14ο λεπτό ο Χοσέ Γκαγιά με σουτ εκτός περιοχής άνοιξε το σκορ. Από εκεί και πέρα όλα έγιναν -πολύ- πιο εύκολα. Στο 25', ο Κάρλος Σολέρ έκανε το 2-0, για να κλείσει το σκορ ημιχρόνου ο Φεράν Τόρες, «γράφοντας» το 3-0 στο 41o λεπτό. Στο δεύτερο 45λεπτο οι Ισπανοί συνέχισαν στο ίδιο τέμπο, με τον Πάμπλο Σαράμπια σε τρελά κέφια, να στέλνει δύο φορές την μπάλα στα δίχτυα, αλλά να... μετράει η μία, καθώς η προσπάθειά του στις καθυστερήσεις ήταν οφσάιντ. Εκείνη στο 63', όμως, μέτρησε κανονικά για το τελικό 4-0!

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-ce28xvg14nll-se)

3ος όμιλος: Την «κρέμασε» ο Ζορζίνιο, αλλά έγραψε ιστορία η Ιταλία

Διπλή ανάγνωση είχε για την Ιταλία το 0-0 της εκτός έδρας αναμέτρησης κόντρα στην Ελβετία, καθώς ναι μεν δεν κατάφερε να πάρει το πρώτο της τρίποντο μετά την κατάκτηση του Euro, ωστόσο η ομάδα του Ρομπέρτο Μαντσίνι έγραψε ιστορία. Συγκεκριμένα, με το ισόπαλο αποτέλεσμα η Ιταλία συμπλήρωσε 36 αναμετρήσεις χωρίς ήττα και κατέγραψε το μεγαλύτερο σερί που έχει υπάρξει ποτέ σε εθνικό επίπεδο, ξεπερνώντας Βραζιλία και Ισπανία που είχαν σταματήσει στα 35 ματς. Για τους «ατζούρι» μοιραίος ήταν ο Ζορζίνιο. Συγκεκριμένα, ο ηγετικός κεντρικός χαφ στο 53’ του αγώνα βρέθηκε απέναντι στον Ζόμερ σε εκτέλεση πέναλτι, αλλά ο γκολκίπερ της Γκλάντμπαχ κατάφερε να νικήσει τον παίκτη της Τσέλσι. Για τους γηπεδούχους αγωνίστηκε βασικός ο Τσούμπερ, που αντικαταστάθηκε στο 63' του αγώνα.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-ce293yh0o9i9-se)

Σε ό,τι αφορά στην κατάσταση του ομίλου, η Ιταλία ναι μεν είναι στην πρώτη θέση με 11 βαθμούς, αλλά η Ελβετία κρατά την τύχη στα χέρια της, αφού έχει 7 βαθμούς με δύο λιγότερα ματς από τους «ατζούρι».

5ος όμιλος: «Καθάρισε» Τσεχία και αγκάλιασε την πρόκριση το Βέλγιο

Μπορεί στα προγνωστικά να ήταν το ντέρμπι του 5ου ομίλου, όμως το Βέλγιο έκανε εντός έδρας επίδειξη δύναμης απέναντι στην Τσεχία, πήρε τη νίκη (3-0) και ουσιαστικά έκανε τεράστιο βήμα για την κατάληψη της πρωτιάς, αφού αποσπάστηκε στο +6 από τους αποψινούς αντιπάλους της!

Μεγάλος… πρωταγωνιστής (θετικός και αρνητικός) της αναμέτρησης ήταν ο Ρομέλου Λουκάκου που έφτασε τις 100 συμμετοχές, σκόραρε το 50ο γκολ του στα τελευταία 50ο παιχνίδια με την εθνική, ενώ πάτησε τον «ερυθρόλευκο» Βάλτσικ με αποτέλεσμα να αντικατασταθεί! Όσον αφορά το καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, ο επιθετικός της Τσέλσι άνοιξε το σκορ μόλις στο 8’, με τον Εντέν Αζάρ να διπλασιάζει τα τέρματα του Βελγίου στο 41’ και τον Σαλεμάκερς να βάζει το κερασάκι στην τούρτα στο 65’, με ασίστ Λουκάκου.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-ce28zden5jqp-se)

Ένας Μπέιλ να τον… πιεις στο ποτήρι! Χάρη σε χατ-τρικ του άσου της Ρεάλ Μαδρίτης, η Ουαλία επικράτησε 3-2 στο Καζάν επί της Λευκορωσίας, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του 5ου ομίλου των Προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Μάλιστα, ο ηγέτης της Ουαλίας χάρισε τη νίκη στην ομάδα του πετυχαίνοντας το τρίτο του τέρμα στο 90'+3'. Με τους φιλοξενούμενους να γλιτώνουν έτσι το στραβοπάτημα και να ανεβαίνουν στους έξι βαθμούς, όντας στο -1 από τη 2η θέση και την Τσεχία.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-ce227brmooc9-sf)

9ος όμιλος: Υπερηχητική Πολωνία με λάμψη Λεβαντόφσκι, Σφιντέρσκι, Σιμάνσκι

Ασταμάτητη ήταν η Πολωνία κόντρα στο Σαν Μαρίνο! Με τους Σφιντέρσκι και Σιμάνσκι να αγωνίζονται για 90 λεπτά, οι Πολωνοί διέλυσαν τον αδύναμο ουραγό του ομίλου, που παραμένει στον πάτο της βαθμολογίας χωρίς βαθμό.

Η Πολωνία, από την άλλη, ανέβηκε στη δεύτερη θέση με δέκα βαθμούς, πέντε πίσω από την Αγγλία και έναν πάνω από την Αλβανία. Το… πάρτι των γκολ ξεκίνησε νωρίς για την ομάδα του Πάουλο Σόουζα, με τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα στο πέμπτο μόλις λεπτό, ενώ στο 16’ σειρά πήρε ο Κάρολ Σφιντέρσκι. Με πλασέ από την καρδιά της μικρής περιοχής, ο 24χρονος επιθετικός του ΠΑΟΚ διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του, ενώ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου αστόχησε σε τετ α τετ. Στο 21’ ο Σιμάνσκι συνεργάστηκε με τον Λεβαντόφσκι, με τον δεύτερο να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 3-0, ενώ στο 44’ ο σταρ της Μπάγερν «σέρβιρε» το γκολ στον Λινέτι για το 4-0 του ημιχρόνου. Στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου, το Σαν Μαρίνο πέτυχε ιστορικό γκολ, μειώνοντας στο 48’ με τον Νάνι. Από κει και πέρα πήρε σειρά ο Μπούκσα. Ο 25χρονος μεσοεπιθετικός πήρε… φόρα μετά το 67’ και με χατ τρικ διαμόρφωσε το τελικό 7-1.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-ce297rqnhn8x-sf)

Ακόμα ένα βήμα για την απευθείας πρόκρισή της στην τελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου έκανε η Αγγλία, που επικράτησε 4-0 της Ανδόρας στο «Γουέμπλεϊ» και πανηγύρισε την 5η νίκη της σε ισάριθμους αγώνες στα προκριματικά.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-ce25hsw2dfk1-sf)

Σπουδαίο τρίποντο για την Αλβανία, η οποία επιβλήθηκε 1-0 της Ουγγαρίας στο Ελμπασάν και μπήκε για τα καλά στο κόλπο για τη 2η θέση του 9ου ομίλου.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-ce25hsw8vygh-sf)

10ος όμιλος: Ξέσπασμα με εξάρα για τη Γερμανία

Ένα τρομερό ξέσπασμα στο πρώτο μέρος ήταν αρκετό για να δώσει στους Γερμανούς μια ευρύτατη νίκη απέναντι στην Αρμενία και μαζί το προβάδισμα στον 10ο όμιλο με την 4η νίκη τους σε πέντε παιχνίδια. Τον χορό των τερμάτων άνοιξε στο 6ο λεπτό ο Σερζ Γκνάμπρι, για να σημειώσει ο ίδιος και το 2-0 με τη συμπλήρωση ενός τετάρτου. Στη συνέχεια ήταν η σειρά του Μάρκο Ρόις να κάνει το 3-0, ενώ στο 45ο λεπτό ο Τίμο Βέρνερ έκανε το 4-0. Στο δεύτερο μέρος η «νασιοναλμανσάφτ» έριξε ρυθμό και σκόραρε με τους Χόφμαν στο 52' και τον Αντεγιέμι στο 90'+1' διαμόρφωσαν το τελικό 6-0.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-ce293ygd0br5-sf)

Στο κόλπο για τη 2η θέση μπήκαν και οι Ρουμάνοι, μετά τη νίκη τους με 2-0 επί του Λιχτενστάιν, καθώς ξεπέρασαν τη Βόρεια Μακεδονία στη βαθμολογία και βρίσκονται έναν πίσω από την Αρμενία με εννέα.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-ce28xvgbfznl-sf)

Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής και οι βαθμολογίες των 10 ομίλων της Ευρωπαϊκής Ζώνης: