Ολυμπιακοί Αγώνες: Ρωσία-Γαλλία ο τελικός στο βόλεϊ ανδρών

Η Ρωσία επέστρεψε στον τελικό του Ολυμπιακού τουρνουά μετά το έπος του Λονδίνου (από 0-2, 3-2 τη Βραζιλία) κερδίζοντας 3-1 τη Βραζιλία, ενώ η Γαλλία για πρώτη φορά στην ιστορία της είναι στον τελικό μετά το 3-0 επί της Αργεντινής

russiavolleyy
Για τους Ρώσους μετά τις αποτυχίες στο παγκόσμιο του 2018 και στο Ευρωβόλεϊ 2019 η πρόκριση είναι μια τεράστια επιτυχία και ανάσα (κι ακολουθεί το παγκόσμιο που διοργανώνει), ενώ για τη Γαλλία στο τελευταίο αντίο του Λοράν Τιλί (πηγαίνει σε σύλλογο της Ιαπωνίας) είναι το κερασάκι σε μια εντυπωσιακή τούρτα των τελευταίων ετών.

Η ανατροπή που θύμισε… 2004 και Ελλάδα
Η Βραζιλία προηγήθηκε εύκολα με 1-0, αλλά στο 2ο οι Ρώσοι απάντησαν με τον ίδιο τρόπο αν και πήγαν να κάνουν τα εύκολα δύσκολα καθώς προηγήθηκαν 7-14 κι η Βραζιλία πλησίασε σε 15-17, χωρίς όμως συνέχεια.

Στο τρίτο σετ όμως η Βραζιλία έπαθε… Ελλάδα και για έναν πόντο δεν ισοφάρισε το καταραμένο ρεκόρ του 2004 όταν στο δ’ σετ του αγώνα με τις ΗΠΑ προηγηθήκαμε με 20-12 και το χάσαμε (για να χάσουμε τελικά και τον προημιτελικό).

Η σελεσάο στο 12-14 πήρε την αλλαγή με τον Σόουζα και με τα απίθανα σερβίς του κεντρικού της εκτόξευσε τη διαφορά στο 19-12. Ο Σαμελβούο έβαλε Ποντλέσνιχ, Κουρκάεφ αντί των Βολκόφ, Βόλβιτς, η Ρωσία πήρε την αλλαγή, χωρίς όμως η γραμματεία να περάσει τον πόντο (κάτι που έγινε αντιληπτό στο 20-12 με τις φωνές των Ρώσων) με τη διαφορά να ψαλιδίζεται σε 20-16. Η Βραζιλία διατήρησε το +5 μέχρι το 22-17 που έγινε 22-19, με τον Γουάλας να κάνει το 23-19 και να χάνει κόντρα μπάλα με εξαιρετικές προϋποθέσεις (απίστευτη άμυνα Γκολούμπεφ) για να ακολουθήσει το άουτ του Λεάλ κι αντί για 24-19 το σκορ πήγε στο 23-21.

Ο Νταλ Ζότο πήρε τάιμ άουτ, ο Γιάκοβλεφ με μπλοκ στον Λεάλ έφερε το ματς στον πόντο και με νέο μπλοκ το Γιάκοβλεφ στον Γουάλας ήρθε το 23-23. Στην επόμενη φάση ο Γουάλας έκανε πλασέ, οι Ρώσοι έβγαλαν δύο απίστευτα ντουμπλάζ κι ο Μιχαΐλοφ με κόντρα μπάλα διαμόρφωσε το 23-24 για να σβήσει το σετ μπολ ο Λεάλ. Ο Κλιούκα έφερε το δεύτερο σετ μπολ για τους Ρώσους κι αφού χάλασε η υποδοχή ο Λουκαρέλι προσπάθησε να περάσει τη μπάλα με πλασέ για να κάνει το μπλοκ ο Κουρκάεφ ολοκληρώνοντας την απίθανη ανατροπή.

Η Βραζιλία πλέον έπαιζε με την πλάτη στον τοίχο, η Ρωσία είχε άλλον αέρα και σταθερά το προβάδσμα (8-10, 13-15, 16-18) για να γίνει το 20-19 με άουτ του Ποντλέσνιχ. Στο 21-20 ο Σαμελβούο κέρδισε το τσάλεντζ για την άουτ επίθεση του Μιχαΐλοφ, με τους Βραζιλιάνους να έχουν το προβάδισμα μέχρι το 22-21. Ο Λεάλ έχασε το σερβίς (22-22), ο Γουάλας κάρφωσε άουτ (το βίντεο τσάλεντζ έδειξε τη μπάλα να περνά μέσα από τα χέρια του Κλιούκα!), ο Μιχαΐλοφ σταμάτησε στο μπλοκ τον Ντόουγκλας (22-24) με τον τελευταίο να σβήνει το πρώτο ματς μπολ.

Οι Ρώσοι ήταν στη θεωρητικά δύσκολη περιστροφή 1 (με τον Μιχαΐλοφ στο 4), αλλά ο Κόμπζαρ έπαιξε με τον Κλιούκα από το 2, ο Ντόουγκλας ούτε που τον… ακούμπησε και η Ρωσία πέρασε στον τελικό.

Κλεβενό και… δόξα Πατρί
Δεν υπήρχε το ίδιο δράμα στον δεύτερο ημιτελικό αν και η προσπάθεια της Αργεντινής αδικείται από το τελικό σκορ, όμως η ομάδα του Μέντεζ σε κανένα σημείο σετ δεν είχε ισορροπία στην απόδοση της. Πότε ήταν καλός ο Λίμα αλλά όχι οι υπόλοιποι, πότε ο Κόντε, πότε ο Σολέ, σχεδόν ποτέ όλοι μαζί…

Παρόλα αυτά στο πρώτο σετ το 20-17 έγινε 20-21 με τη Γαλλία να παίρνει την αλλαγή, τον Τιλί να βάζει τον Λουατί κι ο τελευταίος με άσο να διαμορφώνει το 22-21 και με λάθος του Σολέ να γίνεται το 23-21, ενώ στο 23-22 ο Σινενιέζ με επίθεση και μπλοκ έκλεισε το σετ.

Στο β’ τα πράγματα κύλησαν πιο εύκολα όταν το 16-13 έγινε 19-13 με τους Κλεβενό, Πατρί να είναι ασταμάτητοι επιθετικά, ενώ το τρίτο θύμισε το πρώτο. Η Γαλλία προηγήθηκε 8-4, 15-12, η Αργεντινή ισοφάρισε 20-20, αλλά στο 21-21 είχαμε επίθεση Ενγκαπέ και λάθος του Πογκλάγιεν για το 23-21. Η Αργεντινή μείωσε ο Λίμα δεν τελείωσε την κόντρα μπάλα κι ο Ενγκαπέ με τυχερή επίθεση απένανι σε τριπλό μπλοκ έφερε ο πρώτο ματς μπολ. Κι οι τρικολόρ δεν χρειάστηκαν δεύτερο καθώς μ’ ένα ακόμη μπλοκ του Σινενιέζ διαμορφώθηκε το τελικό 25-22.