Μπακς-Σανς 120-100: Αντίδραση με... διαστημικό Αντετοκούνμπο

Με έναν εκπληκτικό Γιάννη Αντετοκούνμπο οι Μπακς έκαναν... πάρτι στον 3ο τελικό του ΝΒΑ κόντρα στους Σανς και μείωσαν τη σειρά σε 2-1 κερδίζοντας με 120-100 - Δείτε βίντεο

antetokounmpo-564
«Not in my house» θα μπορούσε να φωνάζει ο Γιάννης Αντετοκούνμπο μετά το τέλος του 3ου τελικού της σειράς!

Ο Έλληνας σούπερ σταρ πήρε από το χέρι τους Μιλγουόκι Μπακς στο Game 3 των NBA Finals και τους... έβαλε και πάλι στο κόλπο του πρωταθλήματος μειώνοντας τη σειρά με τους Φοίνιξ Σανς στο 2-1! Και μάλιστα με επιβλητικό τρόπο, ειδικά από την δεύτερη περίοδο του αγώνα και μετά όπου ο Γιάννης και η παρέα του ήταν τα... απόλυτα αφεντικά στο παρκέ.

Για ένα ακόμη ματς ο ηγέτης των Μπακς έκανε τα... πάντα στο παρκέ ενώ αυτή τη φορά ήταν εύστοχος και από τη γραμμή των βολών! Συγκεκριμένα τελείωσε το παιχνίδι με 41 πόντους έχοντας 14/21 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 13/17 βολές, 13 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο και μόλις ένα λάθος σε 38 λεπτά συμμετοχής.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-ccqta4g4vt35-sf)

Αυτή τη φορά, και σε αντίθεση με τους δύο πρώτους τελικούς, ο Αντετοκούνμπο είχε τη βοήθεια των συμπαικτών του, με τον παίκτη-κλειδί της 3ης περιόδου, Τζρου Χόλιντεϊ να έχει άλλους 21 πόντους με 5/10 τρίποντα και 9 τελικές πάσες, ενώ ο Κρις Μίντλετον είχε 18 πόντους (οι 15 στο πρώτο ημίχρονο), 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Για τους Σανς από τη στιγμή που ο Ντέβιν Μπούκερ ήταν... εκτός κλίματος αγώνα μένοντας στους 10 πόντους με 2/7 δίποντα, 1/7 τρίποντα και 3/5 βολές ήταν εκ των πραγμάτων πολύ δύσκολο να ελπίζουν σε κάτι καλό μέσα στο «Fiserv Forum» του Μιλγουόκι. Παρόλα αυτά ο Πολ είχε 19 πόντους και 9 ασίστ, ενώ από 18 πόντους πρόσθεσαν οι Κράουντερ και Έιτον αντίστοιχα.

«Μουδιασμένο» ήταν το ξεκίνημα με τους Μπακς, ειδικά στην άμυνα όπου οι Κρις Πολ και ΝτιΆντρε Έιτον είχαν «χτυπήσει» με συνεχόμενα pick n roll και τον Παναμέζο σέντερ να αποτελούσε τον μεγαλύτερο «μπελά» του Μπουντενχόλζερ. Βέβαια τα μισά καλάθια ήταν «δημιουργία» του Πολ, ο οποίος είχε «διαβάσει» άριστα την άμυνα του Μιλγουόκι, υπερκαλύπτοντας την «αφλογιστία» του Μπούκερ.

Παρόλα αυτά δεν μπόρεσαν οι Σανς να «χτίσουν» διαφορά και αυτό διότι οι Μπακς είχαν λύσεις στην επίθεση, τόσο με τον Γιάννη, όσο και με τους Μίντλετον, Χόλιντεϊ στην πρώτη περίοδο. Το Φοίνιξ προηγήθηκε με 28-23 πριν από το τέλος της πρώτης περιόδου (28-25), ενώ λίγο αργότερα έφτασαν για πρώτη φορά και στο +6 (30-36). Έκτοτε η εικόνα του αγώνα άλλαξε... άρδην υπέρ των γηπεδούχων.

Οι Μπακς «έσφιξαν» στην άμυνα, δεν έδιναν «μις ματς» στους Σανς, δυσκόλεψαν ακόμα περισσότερο τα σουτ του Ντέβιν Μπούκερ, ενώ την ίδια στιγμή ο Γιάννης τα έβαζε... με όλη την άμυνα του Φοίνιξ, ενώ την ίδια στιγμή «βγήκαν» μπροστά και παίκτες όπως οι Πόρτις και Λόπεζ. Αποτέλεσμα; 30-9 επιμέρους σκορ και η διαφορά για πρώτη φορά στο +15 (60-45) με τη λήξη του ημιχρόνου.

Ο Αντετοκούνμπο κρατούσε τη μπαγκέτα (18 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ) ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Κρις Μίντλετον στο πρώτο μισό του αγώνα με 15 πόντους και 5/10 εντός παιδιάς. Στον αντίποδα ο Μπούκερ είχε 2/11 σουτ και ήταν εκ των πραγμάτων δύσκολο για τους Σανς (Έιτον 16π., 5ριμπ., Πολ 10π., 4ασ.) να «κοντράρουν» το Μιλγουόκι στο πρώτο ημίχρονο και δη στην δεύτερη περίοδο.

Στην 3η περίοδο το ματς άρχισε να γίνεται «γκραν-γκινιόλ». Ο Κάμερον Τζόνσον ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του έχοντας πάρει τη σκυτάλη από Πολ και Έιτον, ο Τζάε Κράουντερ τον συμπλήρωνε με συνεχόμενα τρίποντα με αποτέλεσμα να μειώσουν οι Σανς σε 74-70. Όμως ο Τζρου Χόλιντεϊ είχε τις «απαντήσεις» με σουτ έξω από τα 7.25 μέτρα και δεν άφηνε τους φιλοξενούμενους να πλησιάσουν περισσότερο στο σκορ. Την ίδια στιγμή ο Γιάννης προσπαθούσε να εκμεταλλευτεί την υπεροπλία του στη ρακέτα και κάπως έτσι οι Μπακς έφτασαν στο +22 (99-76) με νέο επιμέρους 24-6 έως το τέλος του 3ου δωδεκαλέπτου.

Αυτό ήταν! Όπως αποδείχθηκε στη συνέχεια το ματς εξελίχθηκε σε... τυπική διαδικασία. Οι Μπακς είχαν «κλειδώσει» το 2-1 μετά το πρώτο παιχνίδι στην έδρα τους και πλέον άπαντες στρέφονται στο Game 4 των τελικών του ΝΒΑ και πάλι στο Μιλγουόκι. Λογικό και επόμενο στα τελευταία λεπτά να... πέσουν οι ρυθμοί από το Μιλγουόκι, αλλά τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να προσθέτει μία ακόμα εντυπωσιακή εμφάνιση στο ενεργητικό του!

* αν χρειαστεί

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-ccqti7jvjhgp-sf)

Εβδομάδα «προσαρμογής» στην μετάλλαξη Δέλτα: Δεύτερες σκέψεις για εστίαση - Στην εκκίνηση ο υποχρεωτικός εμβολιασμός

Θήβα: Ανησυχία για τους σεισμούς – Δεκάδες δονήσεις το Σαββατοκύριακο

Κατώτατος μισθός – Χατζηδάκης: Η κυβέρνηση θα αποφασίσει στο τέλος Ιουλίου