Εθνική μπάσκετ: Νίκησε την Τουρκία και διεκδικεί εισιτήριο για το Τόκιο απέναντι στην Τσεχία

Η Ελλάδα νίκησε την Τουρκία με 63-81 και θα παλέψει με την Τσεχία (02:05 ξημέρωμα Δευτέρας) για το εισιτήριο των Ολυμπιακών Αγώνων

ellada-tourkia-arthro
Η Εθνική Ελλάδας απέχει 40 αγωνιστικά λεπτά από την συμμετοχή της στους Ολυμπιακούς Αγώνες αφού επικράτησε της Τουρκίας με 63-81.

Για να συμβεί αυτό θα πρέπει να νικήσει την Τσεχία στον τελικό του Προολυμπιακού τουρνουά (02:05 ξημερώματα Δευτέρας).

Το ομοσπονδιακό μας συγκρότημα στο δεύτερο ημίχρονο άλλαξε το πρόσωπό της και με μπροστάρηδες τους Σλούκα, Καλάθη, Μήτογλου και Παπαγιάννη έφτασε στη νίκη όταν όμως στο πρώτο ημίχρονο ο Λαρεντζάκης ήταν μία ομάδα μόνος του.

Η Τουρκία ξεκίνησε ιδανικά την αναμέτρηση έχοντας για πρωταγωνιστές τους τρεις NBAers Κορκμάζ, Οσμάν και Ιλιασόβα. Από την άλλη πλευρά η Ελλάδα δεν άλλαζε τρίτη πάσα, οι πολλές ατομικές ενέργειες ήταν άστοχες και το σκορ έγινε νωρίς 13-4 (6'). Η είσοδος του Σενγκούν πρόσφερε πόντους αφού η ελληνική άμυνα ήταν κακή κι έτσι οι Τούρκοι ολοκλήρωσαν την περίοδο με +14 (22-8).

Η εθνική μας ομάδα κατάφερε να μειώσει την διαφορά και να αναθαρρήσει χάρη στον Λαρεντζάκη. Ο γκαρντ του Ολυμπιακού με 9 πόντους μετέτρεψε το σκορ σε 25-19 (14'). Τα σουτ του Ιλιασόβα έφεραν ξανά την ομάδα της Τουρκίας σε διψήφια διαφορά πόντων (30-19, 15') με την αστοχία να πρωταγωνιστεί μέχρι την ανάπαυλα στο παιχνίδι και των δύο ομάδων (34-27).

Καλάθης και Σλούκας «εμφανίστηκαν» στο παρκέ, έδειξαν τις ικανότητές τους και μαζί με τους Παπαγιάννη, Μήτογλου έβαλαν την Ελλάδα μπροστά στο σκορ με 34-37 (23') χάρη σε 0-10 στο ξεκίνημα. Οι παίκτες της Τουρκίας έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο την ώρα που διεθνείς μας είχαν βρει απίστευτο ρυθμό κι έτσι με καλάθι του Κασελάκη έγινε το 39-48 (28'). Ο Σενγκούν όμως «κουβάλησε» την ομάδα του στο κλείσιμο της τρίτης περιόδου και η Τουρκία έριξε την διαφορά (47-51).

Ο Κορκμάζ ευστόχησε σε δύο δύσκολα σουτ τριών πόντων, αλλά η ελληνική ομάδα παρέμεινε ψύχραιμη και βρήκε λύσεις χάρη στους Σλούκα, Καλάθη, Παπαγιάννη με αποτέλεσμα να παραμείνει σε θέση ισχύος (55-66, 35'). Τα τρίποντα των Τούρκων δεν βρήκαν στόχο, η Ελλάδα παρέμεινε συγκεντρωμένη και έφτασε εύκολα στη νίκη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Ελλάδα ηρέμησε στο δεύτερο ημίχρονο, έπαιξε καλύτερη άμυνα κι ήταν ανώτερη σε δίποντα (41%-55%), τρίποντα 26%-32%), ριμπάουντ (35-45) και ασίστ (11-18).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Καλάθης ολοκλήρωσε με 18 πόντους, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ. Ο Σλούκας είχε 15 πόντους και 9 ασίστ.
Τρομερός ο Παπαγιάννης με 14 πόντους και 13 ριμπάουντ όπως και ο Μήτογλου (10π., 12ρ.).

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Σε κακό βράδυ ο Σανλί με μόλις 2 πόντους σε 20 λεπτά συμμετοχής.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Αν δεν ήταν ο Λαρεντζάκης η Ελλάδα δύσκολα θα κέρδισε. Ο Ελληνας γκαρντ κράτησε μόνος του την ομάδα στα δύσκολα με 14 πόντους.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Η αντίδραση της Ελλάδας στα 2/2 τρίποντα του Κορκμάζ στο 32' της αναμέτρησης.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Τουρκία το δεύτερο ημίχρονο, η Ελλάδα το πρώτο. Τόσο απλά.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ενα εντυπωσιακό alley oop κάρφωμα του Γιώργου Παπαγιάννη μετά από ασίστ του Κώστα Σλούκα.

Τα δεκάλεπτα: 22-8, 34-27, 47-51, 63-81

ΤΟΥΡΚΙΑ (Ενέ): Οσμάν 4, Ιλιασόβα 6 (2), Κορκμάζ 20 (4), Μαχμούτογλου 7 (1), Οζντεμίρογλου 2, Σανλί 2, Σενγκούν 12, Τουντσέρ 8 (2), Γουρτσεβέν 2

ΕΛΛΑΔΑ (Πιτίνο): Αντετοκούνμπο 2, Καλάθης 18 (1τρ., 6 ρ., 6 ασ.), Χρυσικόπουλος, Γιαννόπουλος 4 (1), Κασελάκης 2, Κατσίβελης, Καββαδάς 2, Λαρεντζάκης 14 (2), Μήτογλου 10 (2τρ., 12ρ.), Παπαγιάννης 14 (13ρ.), Σλούκας 15 (2τρ., 9ασ.)