Copa America, Ισημερινός-Περού 2-2: Ο Λαπαντούλα κράτησε... ζωντανούς τους «Ίνκας» - Δείτε τα γκολ

Με το 1,5 πόδι στα προημιτελικά του Copa America βρίσκεται το... επτάψυχο Περού - Γκολ και ασίστ απο τον Λαπαντούλα

περου-λαπαντουλα
Το Περού κατάφερε να πάρει την ισοπαλία κόντρα στον Ισημερινό (2-2) και να αποκτάει προβάδισμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κόπα Αμέρικα.

Η παθιασμένη ομάδα του Ρικάρντο Γκαρέκα είδε τον Ισημερινό να προηγείται στο πρώτο ημίχρονο 2-0 με τα γκολ των Ταπία (23') και Πρεσιάδο (45'+3'), αλλά βγήκε στο δεύτερο 45λεπτο με το μαχαίρι στα δόντια και με δύο τέρματα μέσα σε ένα 5λεπτο «τσίμπησε» σπουδαίο βαθμό!

Το Περού, το οποίο στην πρεμιέρα της διοργάνωσης είχε ξεράνει την Κολομβία, μείωσε με τον Λαπαντούλα στο 49',  ενώ ο 31χρονος επιθετικός των «Ίνκας» ήταν αυτός που έβγαλε  την ασιστ... πάρε βάλε στο 54΄ στον  Καρίγιο που ισοφάρισε. Οι «Ινκας«  άντεξαν στη συνέχεια στην πίεση των «La Tri»  και πήραν την ισοπαλία, φτάνοντας, έτσι, τους 4 βαθμούς στη βαθμολογία του Β' Ομίλου.

Από την άλλη, ο Ισημερινός, που έχασε απίστευτη ευκαιρία στο φινάλε για να πάρει τη νίκη, έμεινε στους 2 βαθμούς, όσους έχει και η Βενεζουέλα, με το πρώτο να αγωνίζεται την τελευταία αγωνιστική κόντρα στη Βραζιλία και τη δεύτερη να παίζει με τους «Ίνκας».

Θεωρητικά, ο Ισημερινός είναι πολύ κοντά στο να επιστρέψει σπίτι, αφού η Βραζιλία -κόντρα στην Κολομβία στις 03:00- έχει αποδείξει μέχρι στιγμής ότι δεν αστειεύεται, ούτε χαρίζεται.