Copa America, Κολομβια-Βενεζουέλα 0-0: Την... φρέναρε ο Φαρίνιες - Δείτε βίντεο

Κόντρα στα προβλήματα με την Covid-19 και τους αρκετούς πρωτάρηδες στην αποστολή της, η Βενεζουέλα κράτησε μέχρι τέλους τον βαθμό και την Κολομβία στο μηδέν (0-0), με ήρωα τον ανίκητο 23χρονο κίπερ της, Γουίλκερ Φαρίνιες!

κολομβια-βενεζουελα
Η Κολομβία ήταν το αδιαφιλονίκητο φαβορί, τόσο λόγω της διαφοράς ποιότητας, όσο και της νίκης στην πρεμιέρα με το Περού. Ωστόσο, η Βενεζουέλα της κορωνο-κρίσης, των 13 κρουσμάτων και των 15 πρωτάρηδων που κλήθηκαν εσπευσμένα στην αποστολή, έκανε το «θαύμα» της.

Η ομάδα του Ζοσέ Πεσέιρο, γνώριμού μας από τη θητεία του στον Παναθηναϊκό, άντεξε μέχρι τέλους στην πίεση και πήρε σπουδαίο βαθμό, σε ματς χωρίς σκορ (0-0) στη Γκοϊανία. Πώς το έκανε αυτό;

Εν πολλοίς χάρη στη συγκλονιστική εμφάνιση του Γουίλκερ Φαρίνιες! Ο 23χρονος κίπερ της Λανς ήταν ανίκητος, κατέβασε «ρολά» στο πρώτο ημίχρονο με πέντε αποκρούσεις κι άφησε τις πιο σημαντικές για το β' μέρος. Αποκορύφωμα η επέμβαση με τα ακροδάχτυλα στο ψαλιδάκι του Ουρίμπε.

Στα τελευταία λεπτά ο Φαρίνιες κράτησε μόνος του όρθιους τους Βενεζουελάνους, με δύο απίθανα «στοπ» σε κεφαλιά του Ουρίμπε και πλασέ του Μπόρχα από τη μικρή περιοχή.

Στο 84ο λεπτό ακυρώθηκε σωστά γκολ της Κολομβίας ως οφσάιντ, ενώ στο 93ο λεπτό αποβλήθηκε ο Λουίς Ντίαζ, αλλά η Βενεζουέλα δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την αριθμητικής της υπεροχή.