Stoiximan Basket League: 40 πρωταθλήματα ο Παναθηναϊκός - Νίκησε το Λαύριο 82-66

Οι Πράσινοι επικράτησαν άνετα στον 40 τελικό και κατέκτησαν το 40ο πρωτάθλημα στην ιστορία τους και το 12ο double

Basketl2
Ο Παναθηναϊκός δεν είχε πρόβλημα στον 4ο τελικό της σειράς με αποτέλεσμα να επικρατήσει με 82-66 και να κατακτήσει το 40ο πρωτάθλημα στην ιστορία του και το 12ο double.

Το Λαύριο μπήκε με το δεξί στο ματς και προηγήθηκε με 10-8, ωστόσο οι πράσινοι απάντησαν αμέσως με ένα σερί 9-0, με πρωταγωνιστές στη ρακέτα των γηπεδούχων τους Μπέντιλ και Μήτογλου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμά του σε διψήφιο αριθμό για το 41-31 του ημιχρόνου.

Δείτε τα highlights της αναμέτρησης:

Λαύριο – Παναθηναϊκός  66 - 82   Highlights Game 4   (10- 06 -21)

Μετά την ανάπαυλα, ο Ιωάννης Παπαπέτρου ήταν αυτός που ανέβασε την απόδοσή του και με άξιο συμπαραστάτη τον Μήτογλου που έκανε double double (23 πόντους και 12 ριμπάουντ) καθάρισαν”το ματς. Η διαφορά εκτοξεύθηκε μάλιστα στο τέταρτο δεκάλεπτο και ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη με 82-66.

Πρώτοι σκόρερ για τον Παναθηναϊκό: Παπαπέτρου 24π. (7ριμπ., 5ασ.). Μήτογλου 23π. (11ριμπ.), Παπαγιάννης 14π. (6ριμπ., 4ασ.)

Πρώτοι σκόρερ για το Λαύριο: Ντιαλό 17π., Κάρτερ 14π., Γερομιχαλός 12π.

Τα δεκάλεπτα: 22-28, 31-41, 52-65, 66-82