Stoiximan Basket League, Προμηθέας-Περιστέρι 66-83: Εμφατικό break στην Πάτρα

Το Περιστέρι επέβαλε τον ρυθμό του από τα πρώτα λεπτά του αγώνα στην Πάτρα και επικράτησε του Προμηθέα με σκορ 66-83, κάνοντας το πρώτο από τα δυο βήματα που χρειάζονται για την πρόκριση στα ημιτελικά της Stoiximan Basket League

promitheaspatrasperisteri
Η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου έκανε επιβλητικό πέρασμα από την Πάτρα, ανοίγοντας λογαριασμό στη σειρά με τον Προμηθέα που τελείωσε τον αγώνα κόντρα στην ομάδα των δυτικών προαστίων με 3/22 τρίποντα (13%)!

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cbbe6on8azvl-sf)

Το Περιστέρι επέβαλε τον ρυθμό του από την πρώτη περίοδο και διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα, δίχως να αφήσει περιθώριο αμφισβήτησης στους γηπεδούχους.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο Μάρβιν Τζόουνς κουβάλησε το Περιστέρι στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα με τον Προμηθέα στο «Δ. Τόφαλος», εκεί όπου η ομάδα των δυτικών προαστίων βρήκε από νωρίς ρυθμό στην επίθεση και προηγήθηκε 19-24 στο 10' σουτάροντας 8/12 δίποντα απέναντι στους Πατρινούς που είχαν μόλις 1/5 τρίποντα και έκαναν 7 λάθη σε αυτό το διάστημα. Ακολούθως οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, μείωσαν σε 30-31 με τον Τζέριαν Γκραντ ωστόσο το Περιστέρι απάντησε με σερί 8-0, ο Τζόουνς ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (31-41, 18:35) ενώ οι «κυανοκίτρινοι» πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 34-43. Ο Προμηθέας πίεσε όμως το Περιστέρι διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα στο σκορ (53-60, 30') ενώ το τρίποντο του Βαγγέλη Μάντζαρη έκανε το 57-69 στα 6:32 για το τέλος. Τελικά το Περιστέρι επικράτησε με σκορ 66-83, κάνοντας το 1-0 στην προημιτελική σειρά.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Το Περιστέρι σούταρε με καλύτερα ποσοστά, μοίρασε 20 ασίστ αντί 11 του Προμηθέα που ήταν άστοχος πίσω από τα 6μ.75.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Τζόουνς (20π., 7ριμπ.) και ο ΜακΛέιν (16π., 6ριμπ., 6ασ.) ηγήθηκαν του Περιστερίου στην Πάτρα.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Κλαβέλ τελείωσε τον αγώνα με 1/10 σουτ, 3 ριμπάουντ και 3 λάθη σε 27:41.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Πέτεγουεϊ βοήθησε το Περιστέρι με 10 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 ασίστ σε 21:24.

ΣΗΜΕΙΟ - ΚΛΕΙΔΙ: Το 13-23 των φιλοξενούμενων στο τέταρτο δεκάλεπτο.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Προμηθέας τα 3/22 τρίποντα, το Περιστέρι τίποτα.

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 34-43, 53-60, 66-83.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ 0-1
Game 1: Προμηθέας - Περιστέρι 66-83
Game 2: Περιστέρι - Προμηθέας 14/5
Game 3: Προμηθέας - Περιστέρι 16/5 (αν χρειαστεί)