Ζενίτ - Μπαρτσελόνα 74-61: Ισοφάρισε με σούπερ Πάνγκος, όλα για όλα στη Βαρκελώνη!

Η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης δεν άφησε κανένα περιθώριο αμφισβήτησης στην Μπαρτσελόνα, επικρατώντας με 74-61 και κάνοντας το 2-2 στη σειρά με τους Καταλανούς. Η πρόκριση στο Final 4 θα παιχτεί σε Game 5 στο Palau Blaugrana στις 4/5, ματσάρα ο Κέβιν Πάνγκος!

kevin-pangos-zenit-st-petersburg-eb20_1_1
Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ επέβαλε τον ρυθμό της από τα πρώτα λεπτά του Game 4 στη Sibur Arena, ισοφάρισε σε 2-2 τη σειρά με την Μπαρτσελόνα και πλέον όλα θα κριθούν σε Game 5! Η εκτόξευση του Πάνγκος στο τρίτο δεκάλεπτο, η ζώνη του Πασκουάλ και ο... άφαντος Μπράντον Ντέιβις ήταν τα σημεία που έκριναν το ματς στην Αγία Πετρούπολη.

Ο ΑΓΩΝΑΣ
Η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης έκανε... εκρηκτικό ξεκίνημα στο Game 4 και προηγήθηκε νωρίς - νωρίς με διψήφια διαφορά πόντων όταν ο Άλεξ Πόιθρες σκόραρε για το 19-9 στο 6:50, υποχρεώνοντας τον Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να καλέσει εσπευσμένα timeout! Προηγουμένως, ο Ταρίκ Μπλακ χρεώθηκε με δεύτερο φάουλ πριν καν συμπληρωθούν τρία λεπτά αγώνα όμως η ζώνη του Πασκουάλ και οι πρωτοβουλίες των Χόλινς, Πόιθρες «πλήγωσαν» τους Καταλανούς. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 25-13 για τη Ζενίτ που κυριάρχησε στο κομμάτι των ριμπάουντ, υποχρεώνοντας την Μπαρτσελόνα σε 4 λάθη. Στη συνέχεια ο Μπίλι Μπάρον σκόραρε για το +14 (27-13, 10:52).

Οι Καταλανοί προσπάθησαν να αντιδράσουν ωστόσο η Ζενίτ διατηρούσε σταθερά διψήφια διαφορά και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 36-26 , με τις δυο ομάδες να μετρούν συνολικά 4/18 τρίποντα (από 2/9 έκαστη). Η Μπαρτσελόνα έριχνε συνεχώς κορμιά πάνω στον Πάνγκος ωστόσο ο Καναδός είχε καθαρό μυαλό, απέφυγε τα εύκολα λάθη και κουβάλησε επιθετικά τη Ζενίτ στο τρίτο δεκάλεπτο, σκοράροντας 12 πόντους σε αυτό το διάστημα! Οι Ρώσοι προηγήθηκαν με 22 πόντους όταν ο Μπλακ έκανε το 58-36 με γκολ φάουλ στο 29' την ώρα που ο MVP της Μπαρτσελόνα στη σειρά, Μπράντον Ντέιβις έμενε στο... μηδέν με 0/6 δίποντα! Οι Καταλανοί έκαναν την ύστατη προσπάθεια να αντιδράσουν, μειώνοντας σε 62-46 με τον Σμιτς στα 6:43 για το φινάλε όμως η Ζενίτ άντεξε στην πίεση και επικράτησε με 74-61.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Ζενίτ κατέβασε 38 ριμπάουντ αντί 22 της Μπαρτσελόνα, είχε τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και εκμεταλλεύτηκε τις κακές επιλογές των Καταλανών που αντιμετώπισαν προβλήματα στην άμυνα ζώνης του Πασκουάλ.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Πάνγκος ήταν ξανά καθοριστικός με 22 πόντους, 8 ασίστ, 2 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο σε 32:37.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Ταρίκ Μπλακ φορτώθηκε από νωρίς με φάουλ όμως τελείωσε τον αγώνα με 11 πόντους και 6 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ντέιβις έκανε τη χειρότερη εμφάνισή του στη σειρά, έχοντας 1 πόντο με 1/2 βολές, 0/6 δίποντα, 2 ασίστ και 1 ριμπάουντ σε 25:18.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Η απόδοση της Ζενίτ στο τρίτο δεκάλεπτο.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Τα ποσοστά πίσω από τα 6μ.75.

Τα δεκάλεπτα: 25-13, 36-26, 58-38, 74-61.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ – ΖΕΝΙΤ 2-2
Game 1: Μπαρτσελόνα - Ζενίτ 74-76
Game 2: Μπαρτσελόνα – Ζενίτ 81-78
Game 3: Ζενίτ – Μπαρτσελόνα 70-78
Game 4: Ζενίτ – Μπαρτσελόνα 74-61